וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יצוא / יותר מ-200 חברות היי-טק ניסו ללמוד בשבוע שעבר כיצד מוכרים טכנולוגיה לסינים

הארץ

15.5.2001 / 8:42

מאת עודד חרמוני

ההאטה בחודשים האחרונים בשוק האמריקאי ושמרנותו של השוק האירופי בקליטת מוצרים חדשים, מביאות חברות ישראליות רבות לחיפוש אחר שווקים חלופיים. אחד השווקים האלה, ואולי המפתיע מכולם, הוא השוק הסיני, שבשנים האחרונות אימץ ללבו את רעיון מהפכת ההיי-טק.

בשבוע שעבר, בעת שהתפרסמה פרשת הריגול התעשייתי של שני עובדים סינים בחברת לוסנט, הגיעו יותר מ-200 נציגים של חברות היי-טק ישראליות לכנס שאירגנה פירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג ברמת גן, שעניינו הזדמנויות עסקיות בסין. יעדן של מרבית החברות הוא לנגוס בעוגת משתמשי האינטרנט הסינים, שצפויה להגיע ב-2005 לכ-300 מיליון משתמשים - יותר מהשוק האמריקאי - או ללכוד לפחות את סקרנותו של אחד מששת מפעילי הטלקום הפועלים בסין, ומטפלים במאות מיליוני לקוחות.

החברות הישראליות רגילות לתנאי השוק בארה"ב ובאירופה, ונאלצות להתרגל לשוק אינטנסיווי כמעט בכל תחום - תקשורת, אינטרנט, סלולר, טלוויזיה אינטראקטיווית ושבבים; ואולם, בסין מדובר בקנה מידה גדול יותר. לצורך המחשה, בסין פעילים 80 מיליון משקיעים בבורסה, ולמרות עוניה, היא השוק השני בגודלו של חברת כרטיסי האשראי MASTERCARD. ארנסט אנד יאנג מעריכה כי ב-2010 יהיו באינטרנט יותר דפי Web בסינית מאשר באנגלית.

לא את כל החברות הישראליות הפתיע השוק הסיני. חלק מאלה שהגיעו לכנס, ובהן בריזקום , פלוור , ECI טלקום , ווקלטק , גילת ואלדין , מכיר את קנה המידה הסיני. הן כבר פעילות בסין, ומנסות לצמצם את הפער בינן לחברות האמריקאיות, שגילו לפניהן את שנחאי ובייג'ינג. יצוא החברות האמריקאיות לסין גדל ב-90'-98' ב-500%, ונמדד כיום במיליארדי דולרים.

הפעילות הגוברת דחפה את משרדי ארנסט אנד יאנג ישראל (קוסט פורר גבאי) להקים דסק סיני, הפועל מול משרדי ארנסט אנד יאנג בסין - הנמצאים בהונג קונג - ומטפל בשיתופי פעולה עם החברות הסיניות, בקבלת אישורים הדרושים מהממשלה הסינית ובהתמודדות עם הביורוקרטיה הכרוכה בהקמת מפעלים ומגנוני שיווק בסין.

"מחקים את ישראל"

מנהלת מחלקת ההיי-טק במשרדי ארנסט אנד יאנג סין, קתרין יין, שנכחה בכנס ברמת גן, אומרת שישראל נתפשת על ידי הסינים כיעד לחיקוי, "מכיוון שאנחנו עדיין לא מפותחים מבחינה טכנולוגית כמו ישראל".

לדעתה, מלבד הגודל, יש דימיון רב בין תעשיות ההיי-טק בישראל ובסין. "כמו בישראל, גם לחברות הסיניות יש אוריינטציה עולמית והן מתכננות לבצע את ההנפקות שלהן בנאסד"ק. לכן, בדומה למצב בשוק הישראלי, חברות סיניות רבות עוזבות את סין ונרשמות בארה"ב".

גם המשקיעים הזרים, לדבריה, מקבלים יחס דומה. "בסין קיימת התלהבות רבה מההיי-טק, והממשלה מעניקה תנאים מיוחדים כדי לעודד השקעות זרות. מבנה התמיכה דומה, והמשקיעים הזרים פטורים ממס בשנתיים הראשונות. בכך יש להם עדיפות על המשקיעים המקומיים. אך המצב עומד להשתנות כבר השנה, והתנאים שמקבלים המשקיעים הזרים יושוו לאלה של המקומיים. זה בדיוק הזמן לפעול בסין, לפני שיבוצע השינוי".

ואולם למרות הדמיון, ההבדל בין התעשיות עצום: "התעשייה הסינית יותר יצרנית מהישראלית", לדבריה. "עדיין אין בסין תרבות השקעות הון סיכון. בסך הכל פעילות כ-50 קרנות, שחלקן נשלט ע"י הממשלה. הממשלה הסינית מאוד מעורבת בתעשייה, וכמעט הכל עובר דרכה. בסין מוקמות מאות חברות סטארט-אפ, אך רובן קשורות לאוניברסיטאות השייכות למדינה, וכך נוספת שליטה של הממשלה".

השליטה הממשלתית העמוקה יוצרת, להערכתה, חששות בקרב המשקיעים האמריקאיים. "אני מסתובבת הרבה מאוד בעמק הסיליקון", אמרה, "ורואה משקיעים החוששים להסתבך עם המעורבות הממשלתית בתעשייה. בנוסף, המשבר בנאסד"ק הקטין את היקף ההשקעות במדינה".

אלא שלמרות הירידה בהשקעות, סין היא עדיין המדינה השנייה בעולם בהיקף ההשקעות הנעשות בה, לאחר ארה"ב. המשברים האחרונים בין סין לארה"ב, שהגיעו לשיאם בפרשת מטוס הביון ובפרשת הריגול התעשייתי במעבדות חברת לוסנט, חסרי משמעות, לדעתה. "זה משבר זמני ויש הרבה מאוד עסקים בין שתי המדינות, שלא יפסיקו. שליש מהעובדים בעמק הסיליקון הם ממוצא סיני, וחלקם חוזרים לסין להקים חברות סטארט-אפ ולפעול בתעשייה המקומית".

יין התגוררה שנים רבות מחוץ להונג קונג, וחזרה לשם רק לאחר שהוקמו בה משרדי ארנסט אנד יאנג. "השפעתה של הונג קונג על כלכלת סין עדיין גדולה מהשפעתה של סין על כלכלת הונג קונג", לדבריה. "רוח היזמות משרה על כל סין, וזה דבר חדש שמתרחב כעת מהערים הגדולות לכל האזורים בסין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully