וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה ממוצעת של 43% ברווח הרבעוני של החברות הגדולות בארה"ב - הביצועים הגרועים בעשור

דפנה מאור

15.5.2001 / 9:11

סקר חדש מראה התאוששות באופטימיות בקרב חברות קטנות, כך דיווח "וול סטריט ג'ורנל"

הרבעון הראשון של 2001 היה הגרוע ביותר עבור החברות הגדולות בארה"ב בעשור האחרון במונחי רווחיות. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי 1,433 מתוך 1,700 חברות גדולות אחריהן הוא עוקב רשמו ירידה ממוצעת של 43% ברווח, ל-58.5 מיליארד דולר. בחזית החיובית - סקר חדש מראה על התאוששות באופטימיות בקרב חברות קטנות - 32% מהן צופות כי העסקים יתאוששו בחצי השנה הקרובה.

הירידה ברווחיות מוסברת על ידי שילוב של גורמים: עלייה במחירי תשומות האנרגיה וכוח האדם, בשילוב ירידה בהכנסות כתוצאה מההאטה הכלכלית הכללית. הנתונים הקשים מתבלטים עוד יותר על רקע נתונים מרבעונים קודמים. ברבעון הרביעי של 2000 נרשמה ירידה של 20% בממוצע, וברבעון הראשון של 2000 נרשמה עלייה של 20%.

הירידה המדווחת על ידי "וול סטריט ג'ורנל" מתייחסת לנתוני הרווח הנקי - השורה התחתונה, הכוללת מחיקות והוצאות חד פעמיות. בשורת הרווח התפעולי נרשמה ירידה של 6.5% עבור החברות המרכיבות את מדד S&P 500, לפי נתוני תומסון פייננשל (לא כל החברות במדד דיווחו על הרבעון הקודם - חסרות עדיין HP ודל שידווחו השבוע).

ההאטה הקשה התרכזה במגזרים מסוימים. מתוך 43.6 מיליארד דולר ש"איבדו" החברות ברווח ברבעון הראשון אחראיות 20 חברות לאובדן של 32.5 מיליארד דולר, רובן חברות טכנולוגיה וטלקום. תוצאות הנפילה ברווח כבר ניכרות בשוק - פיטורי עובדים בהיקף נרחב וקיצוץ השקעות ההון - גורם שמזין מחדש את מעגל ההאטה.

המגזרים החלשים ביותר היו יצרניות המשאיות והמכוניות, פרסום, יצרניות מחשבים, יצרניות ציוד תעשייתי. המגזרים החזקים ביותר היו יצרניות המשקאות הקלים, מגזר האנרגיה, בזכות העלייה במחירי הנפט והגז, והתרופות.

מצד החברות הקטנות, לעומת זאת, נרשמה קרן קטנה של תקווה החודש. סקר בקרב בתי עסק קטנים מראה כי שיעור האופטימיות גדל ל-32%, לפי נתוני חודש אפריל של הפדרציה הלאומית של עסקים עצמאיים. ההפרש בין החברות המצפות לשיפור בחצי השנה הקרובה לבין החברות המצפות להרעה בתקופה זו קפץ ל-10% לעומת מינוס 16% בחודש דצמבר.

לעומת זאת רק 10% מהמשתתפים בסקר אמרו כי זוהי תקופה טובה להרחיב את פעילותן - וזו היתה התוצאה הגרועה מזה 8 שנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully