וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השופטת אלשייך: מלשכת עורכי הדין הגיעו הדלפות לגבי הצבעות עורכי הדין במשוב על השופטים

אמיר הלמר

15.5.2001 / 13:46

נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה לינדנשטראוס במושב על יחסי עו"ד-שופטים באילת: "הלשכה צריכה לשאת על כתפיה את מאבק השופטים לתנאי שכר הולמים"

"משוב השופטים שמארגנת לשכת עורכי הדין הוא טעות גדולה", כך אמר היום נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה, מיכה לינדנשטראוס, במושב "יחסי שופטים-עו"ד" בכנס לשכת עורכי הדין הראשון שמתקיים השבוע באילת.

המושב הפגיש בין השופטים לינדנשטראוס וורדה אלשייך, מביהמ"ש המחוזי בתל אביב, לבין נציגי לשכת עוה"ד, אייל רוזובסקי, אורי גאון ורם הורביץ, ונערך אל מול קהל עורכי דין, ברובו צעיר.

לינדנשטראוס ואלשייך תקפו את משוב הפיילוט שביצעה לשכת עורכי הדין - בו התבקשו כ-11 אלף עורכי דין מרחבי הארץ לתת ציון בצורה אנונימית לשופטי בית משפט השלום והמחוזי של מחוז תל אביב והמרכז, וכן את כוונת הלשכה לקיים השנה משוב כולל בקרב כל עורכי הדין שידרגו את כל השופטים במערכת המשפט בארץ.

תפקיד של נציב קבילות ציבור בביהמ"ש

לטענת לינדנשטראוס, במערכת הקיימת יש פתרונות לנושא השופטים הבעייתיים, וניתן לפנות בתלונות הן לנשיאי בתי המשפט והן להנהלת בתי המשפט. תלונות רציניות, מציין לינדנשטראוס, נבדקות עם השופט, ובמידת הצורך מועברות לטיפול נשיא ביהמ"ש העליון.

לינדנשטראוס הוסיף כי רצוי להפעיל תפקיד של נציב קבילות ציבור בביהמ"ש (אומבדסמן), שיוכל לקבל הן מעורכי הדין והן מהציבור תלונות על התנהגות שופטים, יבדוק אותן לגופן וייתן להן מענה לפי הצורך. לטענתו, יש לייסוד תפקיד מעין זה תמיכה רחבה במערכת המשפט, ואף ועדת זמיר המליצה לאחרונה לקיימו.

לינדנשטראוס ציין כי במקום ביקורת של עורכי הדין על בתי המשפט, יש לחזק את הקשר בין השופטים לעורכי הדין ולמצוא דרכים להידבר.

לדאוג שלכס המשפט יגיעו שופטים טובים

לינדנשטראוס אמר כי "לשכת עורכי הדין צריכה לשאת על כתפיה את מאבקם הנוכחי של השופטים לתנאי פנסיה נאותים ותנאי שכר הולמים". לטענתו, זו הדרך לדאוג שלכס המשפט יגיעו שופטים טובים, ולא באמצעות המשוב, שכן קהל עורכי הדין הוא מאגר השופטים העתידיים, ואם קהל זה ידאג לתנאים טובים - אזי עורכי דין טובים מהמגזר הפרטי יסכימו להתמנות לשופטים.

גם שופטת ביהמ"ש המחוזי בתל אביב, ורדה אלשייך, הביעה התנגדות נחרצת לקיומו של משוב השופטים בקרב עורכי הדין, וכינתה את המשוב "תוכנית רייטינג שנכשלה מכל הבחינות". לטענתה, כל מטרת המשוב היא לעשות מעשה בקשר ליחסי הכוחות השוררים בין עורכי הדין לשופטים ולומר: "אנחנו נראה לכם למי יש את הכוח".

הדלפות לגבי הצבעת עורכי הדין במשוב

אלשייך הוסיפה כי השופטים אף הם יכולים לבצע משוב נגדי, ולכתוב בסוף כל פסק דין את ציונו של עורך הדין. לגבי אמינות משוב הפיילוט שקיימה הלשכה, ציינה אלשייך בציניות כי קיבלה ציון על התייחסותה לעדים באולמה, וזאת כאשר במשך חמש שנים לא הופיעו אצלה עדים באולם. השופטת גם ציינה כי על אף היות המשוב "אנונימי", היו מלשכת עורכי הדין הדלפות לגבי הצבעת עורכי הדין במשוב, והדלפות אלו הגיעו לשופטים.

אלשייך טענה עוד, כי המשוב יוצר קושי אמיתי עבור שופטים צעירים המרגישים תלויים בתוצאותיו ולכן עלולים להיות "נחמדים" לצדדים מיוצגים ולהעדיפם על פני אלו שאינם מיוצגים.

נציג לשכת עורכי הדין, עו"ד אייל רוזובסקי, המשמש גם כיו"ר נשיאות ועדות בתי המשפט, ציין כי המשוב לא נוצר בכדי לנגח את השופטים אלא לצורך שיפור המערכת. "שום מערכת לא תעבוד טוב ללא ביקורת", אמר רוזובסקי.

רכילות בחדרי חדרים

רוזובסקי טען כי כל האלטרנטיבות שהוצעו ע"י השופט לינדנשטראוס אינן מבקרות את הנעשה בתוך אולמו של השופט, ולא בכדי נאלץ שר המשפטים לשעבר, יוסי ביילין, להתחפש ולהתגנב ללשכתו של אחד השופטים (השופט טל שחר מביהמ"ש השלום בתל אביב - א.ה) לאחר תלונות רבות שהגיעו אליו על התנהגות השופט.

"מזג שיפוטי אינו נמדד בשום כלי ביקורת ונותרת לפיכך רק רכילות בחדרי חדרים", טוען רוזובסקי ומוסיף: " המשוב יכול לשמש ככלי ביקורת למזג שיפוטי של שופט ולהתנהגותו בביהמ"ש".

רוזובסקי מציין כי לפני קיומו של המשוב הפנתה הלשכה פניה להנהלת בתי המשפט שתקיים היא את המשוב באופן פנימי מבלי לפרסם את תוצאותיו, אך זו סירבה. לפיכך, הוחלט על קיומו של המשוב.

רוזובסקי אמר כי לאחרונה הוקמה ועדה לעניין קיומו של המשוב, בה ישבו נציגי הלשכה ונציגי השופטים, בהם שופטת ביהמ"ש העליון דליה דורנר, בכדי לנסות ולהגיע להסכמה על הדרך לקיומו של המשוב הכלל ארצי אותו מתכננת הלשכה השנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully