וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גדול יותר רווחי יותר יעיל פחות

שלומי גולובינסקי

15.5.2001 / 15:08

שופרסל והרבוע הכחול נהנות משוק עם ביקוש קשיח

בתיזמון מדהים משהו, מפרסמות גם ברבעון הראשון של השנה שתי המתחרות הגדולות, שופרסל והרבוע הכחול את התוצאות הכספיות שלהן. בחברות טוענים כי לעיתוי פרסום הדו"חות אין קשר למתחרים. יכול להיות.

מכל מקום, ישיבת הדירקטירון של שופרסל נערכה אתמול, למרות שהדו"חות שוחררו לציבור רק הבוקר.

בשורה התחתונה, ממשיכות שתי רשתות השיווק הגדולות בישראל ליהנות מגידול מרשים ברווח הנקי. הגידול הזה בא בעיקר תודות למדיניות התרחבות אינטנסיווית של שתי הרשתות, ולעובדה שחלק נכבד מהמכירות לקראת חג הפסח, נפל הפעם בזמן הרבעון הראשון, בעוד שבשנה שעברה, החלק הארי ממכירות הרשתות נרשם בעיקר ברבעון השני.

גם ברבעון הראשון ממשיכה שופרסל להוביל בשורה העליונה ובשורה התחותנה. אולם ברבוע הכחול מציינים כי מדובר אומנם ברשת קטנה יותר, אך מנגד, יעילה יותר, ולראיה, המכירות למ"ר ברבוע גבוהות מאלה של שופרסל.

הביקוש למזון די קשיח

מעיון בדו"חות עולה כי השפעת האירועים הביטחוניים ואינתיפאדת אל אקצא, בינתיים לא מורגשת כלל. יורם דר, מנכ"ל הרבוע הכחול, אומר כי הביקוש למוצרי מזון מצד הציבור נמשך, והוא למעשה די קשיח. יתרה מכך, העובדה שהציבור נשאר בבית ולא יוצא לבלות, מגדילה את הצריכה הפרטית.

עם זאת, אין ספק שלהאטה הכלכלית במשק, תהיה השפעה על השורה העליונה של רשתות השיווק הגדולות.

נראה כי ההבדל המרכזי בין דו"חות הרבעון הראשון של שופרסל לאלה של הרבוע הכחול הוא מדד המכירה בחנויות זהות. המדד הזה משקף את הצמיחה הפנימית של הרשתות, בניכוי המכירות מחנויות חדשות שנפתחו, ולא נכללו ברבעון המקביל. המדד הזה כולל בתוכו הפתעה. בשופרסל מדווחים על ירידה של 3.7% במכירות בחנויות הזהות, בעוד שברבוע הכחול, המצב הפוך. שם דווקא מדווחים על עלייה של 0.14% במדד.

הכיצד? בשופרסל אומרים כי הם פותחים סניפים חדשים וגדולים ליד סניפים קטנים וישנים, בידיעה שהסניף הוותיק ייפגע מזה החדש. ברבוע הכחול מסבירים כי הם שמים דגש חזק מאוד השנה על התייעלות בתוך הסניפים, וחיזוק המותגים, פעולות שמגדילות את המכירות בסניפים קיימים.

ומה בקשר למסחר מקוון? בשופרסל מקדימים בהרבה את הרבוע הכחול ומפעילים כבר שנה אתר אינטרנט שמאפשר לבצע קניות. נכון להיום, האתר לא מהווה גורם משמעותי במכירות של שופרסל, ובאמצעותו מתבצעות בסך הכל כ-0.4% מסך המכירות של הרשת.

ברבוע הכחול לא מתכננים להישאר מאחור, וכבר ברבעון השלישי של השנה מתכננים להעלות לאוויר אתר מכירות משלהם. יורם דר אומר כי כבר היום מבינים בחברה שהתחזיות ממכירות דרך האינטרנט לא יגשימו את עצמם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully