וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיטת הבידוק הביטחוני החדש נדחתה ל-2007

איתמר סיידא

1.11.2004 / 8:00

הניסוי במערכת החדשה הנמצאת בשלבי פיתוח - נכשל. מלבד הבידוק הישן שמתבסס על תשאול הנוסע, המדינה התקינה מאות מצלמות שיזהו כל אדם על פי תווי פניו בלבד ויאתרו חשודים

"האם ארזת את המזוודות בעצמך; האם מישהו נתן לך חפצים להעביר?" - שאלות בנוסח זה יוצגו על ידי אנשי ביטחון גם לנוסעים שימריאו מנתב"ג 2000, ואלה אף יפתחו את מזוודותיהם.

כל אלה לא היו אמורים להיות חלק מתהליך קליטת הנוסעים בנתב"ג 2000. במקום שיטת הבדיקה הביטחונית הנוכחית התכוונו ברשות שדות התעופה (רש"ת) להכניס שיטה טכנולוגית, הנקראת HBS: הנוסעים יימסרו את המזוודות בדלפקי הקבלה ואלה ייסרקו במרתף הטרמינל באמצעות מכונות שיקוף חדישות ללא תשאול על ידי אנשי ביטחון.

ואולם ניסוי שנערך ב-2003 למכונות השיקוף, הנמצאות עדיין בשלב הפיתוח - נכשל. כתוצאה מכך נדחה יישומה של שיטת הבדיקה הביטחונית הטכנולוגית ל-2007.

השיטה הנוכחית, המכונה פרופיל נוסע (profiling), מחייבת תשאול של נוסעים ופתיחת מזוודות. זו גרמה בין היתר לתלונות של נוסעים על פגיעה בפרטיותם. מטרות המעבר לשיטה הטכנולוגית, HBS, היו העלאתה של רמת הבדיקות הביטחוניות, מניעת אפליה בין אוכלוסיות נוסעים ושיפור השירות.

ברשות שדות התעופה אמרו השבוע כי למרות ששיטת הבידוק לא תשונה, הנמל החדש יהיה הרבה יותר בטוח. המדינה התקינה מאות מצלמות מעקב בטרמינל החדש של נתב"ג 2000, שיאפשרו לזהות כל אדם תוך שניות על פי תווי פניו בלבד ולספק עליו פרטים מזהים.

המצלמות יצלמו מכמה זוויות כל אדם שנכנס למקום מבלי שהוא יבחין בכך שהוא מצולם בזמן אמת. התמונות יוצלבו מול בסיס נתונים קיים, כמו למשל תעודות זהות או רשיונות נהיגה, או מול רשימה שחורה שגיבשו כוחות הביטחון וההגירה של ישראל. כשיזוהה אדם חשוד, ההתרעה על נוכחותו תימסר לאנשי האבטחה תוך שניות.

המערכת של רפא"ל יושמה עד כה בהצלחה במגרשי כדורגל באיטליה, במטרה למנוע כניסת מתפרעים לאצטדיונים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully