וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט על הגדר לקראת הבחירות

עידו אלון

2.11.2004 / 0:08

המדדים סחרו כמעט ללא שינוי. הנאסד"ק עלה ב-0.25%. קומפיוג'ן צנחה ב-10%

עניין מועט יחסית היה היום בוול סטריט - אך אין זה מפתיע כאשר הבחירות ניצבות מעבר לפינה. בוש או קרי, זו השאלה הרלוונטית כעת לשווקים. האחד (בוש) נחשב טוב למניות והשני טוב יותר לשוק האג"ח (קרי), אם כי הדימיון בין שניהם לעתים רב מן השוני. כשמימד אי הוודאות הזה ברקע, וול סטריט סיימה בתנודות קלות בלבד כשמדד נאסד"ק עלה ב-0.25% ומדד דאו ג'ונס הוסיף 0.2%.

המניות הישראליות לא התנהגו באופן שונה מהשוק. המחזורים היו נמוכים בחלק גדול מהמניות, התנודות מכווצות למדי ועמדת ההמתנה היתה הפוזיציה המועדפת ביותר. כל זאת, עד שהקלפיות בארה"ב יגידו אחרת.

חברה אחת לפחות משכה מעט יותר תשומת לב מהרגיל, עם ערימה של סיבות מוצדקות. החברה היא קומפיוג'ן (CGEN:NASDAQ ), שמניותיה נסחרות גם בתל אביב. גם בשל כך בחרה קומפיוג'ן לפרסם את התוצאות שלה ביום ראשון לאחר סיום המסחר בישראל. המשקיעים הישראלים הספיקו בבוקר להפיל את קומפיוג'ן בכ-9%, להספיק לשתות את הקפה של חמש ולראות את האמריקאים מתנהגים בהתאם. התוצאות היו אלו הרגילות של קומפיוג'ן, שעיקרן עוד רבעון שבו ההכנסות נמוכות יותר מההפסדים.

אבל הפצצה האמיתית שהעבירה קומפיוג'ן היתה עזיבתו של מנכ"ל החברה מור אמיתי, בתקווה שהמהלך יזעזע את החברה ואולי ימצה חלק מהפוטנציאל שכל הזמן מייחסים לה. קומפיוג'ן הרי תמיד מתלוננת שלא מבינים את פעילות החברה ואת תפקידה - המוקדם - בגילוי תרופות. אבל גם אם לא מבינים חברה במשך רבעון, שניים, שנה או שנתיים - עדיין מתקבלת תמונה מצטברת שאותה ניתן לתמצת למספרים. ובמספרים גייסה קומפיוג'ן בהנפקת המניות שלה ב-2000 סכום של 50 מיליון דולר; היא הפסידה 70 מיליון דולר מאז 1999; ונותרה כעת עם 20 מיליון דולר. ההכנסות הרבעוניות לא עברו את רף ה-3.3 מיליון דולר, וההפסד הרבעוני לא ירד מרף ה-1.5 מיליון דולר. על סמך נתונים אלו, תימחר שוק ההון את החברה בשווי של 110 מיליון דולר, לאחר ירידה של כ-20% השנה. היום הגיבה המניה לכל שלל הנתונים האלו בירידה של 10% ל-4 דולרים במחזור גבוה מהממוצע.

בנימה משמחת יותר, שופינג.קום המשיכה במסע העליות שלה עם טיפוס של 8.5% שממקם אותה כאחת מחמישים ההנפקות הטובות ביותר בוול סטריט כולה ב-2004 (והיו יותר מ-700 כאלו). לא רחוק ממנה נמצאות הנפקות ישראליות טובות אחרות כמו סיגנצ'ר וסינרון. זו האחרונה, אגב, מציגה מודל לרווחיות שאליה יכולה לשאוף חברה כמו לומניס תחת ניהול נכון - ההיפך הגמור מהניהול השערורייתי שאיפיין אותו בימי יאשה סיטון, אריה גנגר ובנו שגיא. בשנה האחרונה החברה עסקה בקיצוץ עלויות ייצור, שכבר נושא פירות, בצמצום הוצאות משפטיות שהיתמרו למיליונים רבים של דולרים, ובחיתוך הוצאות הנהלה וכלליות שגם הן היו לא הגיוניות בימים העליזים והמפסידים של גנגר. במחיר של 2 דולרים, ובתנאי שהניהול הנכון שלה יימשך, הסיכון בלומניס כבר לא גבוה כפי שהיה לפני שנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully