וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעת רכש נוספת לקרור: החברה לספנות מנסה למחוק החברה מהמסחר בפעם השנייה; בנק לאומי מעורב בשתי החברות

שמוליק ינאי

2.11.2004 / 16:43

זו הפעם השנייה בה מנסים רוני גת ושלמה רודב לרכוש את החברה; ב-2001 הצליחו למחוק את החברה הבת יפאורה וב-2002 את החברה האם - ספנות ואספקה; פעילים: "לאומי נמצא בניגוד עניינים בעסקה"החברה הישראלית לספנות ואספקה הודיעה היום לבורסה כי היא מציעה לכל המחזיקים במניות הרגילות של החברה הישראלית לקרור והספקה לרכוש מהם, בהצעת רכש מלאה, את כל המניות המוחזקות על ידם. החברה מקווה לרכוש כ-29% ממניות החברה במחיר של 17.5 שקל למניה. כיום מחזיקה ספנות ואספקה ב-71% מהמניות.זוהי אינה הפעם הראשונה בה מנסים צמד המשקיעים רוני גת ושלמה רודב, המחזיקים בחברה לספנות ואספקה, למחוק את קרור מהמסחר. ביולי 2001 יזמו השניים הצעת רכש במחיר של 16 שקל. משזו לא נענתה, העלו את מחיר ההצעה ל-17 שקל. גם הצעה זו נכשלה אחרי שרק 21% מבעלי המניות הסכימו לה אז. באותה תקופה החזיקו גת ורודב רק ב-68% מהמניות.הציבור סירב להיפרד ממניות קרור בעיקר בגלל יפאורה, חברה בשליטת קרור שנסחרה אז בבורסה בת"א לפי שווי שוק של 63 מיליון שקלים והציגה רווחים נאים. גת ורודב לא התעצלו והגישו הצעת רכש באוקטובר אותה שנה, ביחד עם כלל תעשיות, למניות יפאורה. ההצעה צלחה וגת, דורב וכלל מחקו את יפאורה מהמסחר. כיום מוחזקת יפאורה על ידי קרור (70%) שבשליטת גת ורודב, וב-30% על ידי כלל תעשיות.שנה וקצת אחר כך, בנובמבר 2002, הצליחו רודב וגת למחוק גם את החברה האם של קרור, ספנות ואספקה, מהבורסה. חברת נימפיאה, ביחד עם חברה נכדה, חילל השקעות, הצליחה לאסוף את המניות מהציבור ולמחוק את המניה מהמסחר.

עכשיו מנסים רודב וגת להשלים את המעגל. הצעת הרכש החדשה, בשווי 17.5 שקל למניה, אמורה להצליח במקום שקודמתה נכשלה. המחיר למניה גבוה יותר מהצעת הרכש הקודמת על אף שקרור איבדה את ביצת הזהב שלה - חברת יפאורה, אבל היום עלה מחיר המניה ל-18.2 שקל, 13.2% מעל מחיר הבסיס, כך שהמשקיעים המוסדיים מאותתים לרודב וגת שגם הפעם כנראה הם יצטרכו להעלות את ההצעה כדי למחוק את הצלע השלישית מהבורסה.פעילים בשוק ההון העריכו היום כי הצעת הרכש הנוכחית נמוכה מדי ולא תצליח. במארס השנה
החליט דירקטוריון קרור על חלוקת דיווידנד בשווי 35 מיליון שקל, אחרי שבדצמבר 2003 חילקה החברה עוד 75 מיליון שקל. חלוקת הדיווידנד המוגברת נועדה אולי לסייע לרודב וגת בהצעת הרכש, אבל היא שידרה גם לציבור בעלי המניות כי שווה להחזיק בהן.הפעילים בשוק ההון מציינים כי הצעת הרכש שהגיעה מהחברה לספנות, בה מחזיק בנק לאומי בכ-20%, מוצעת בעצם למחזיקים במניות קרור. "כ-10% ממניות של קרור", אומרים הפעילים, "מוחזקות בידי קופות הגמל והנאמנות של לאומי, כך שיש בכך מעין ניגוד עניינים - הבנק מציע לקופת הגמל שלו מחיר על המניות שברשותן".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully