וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הקיצוץ בריבית מתחיל להשפיע - הנאסד"ק מוסיף 3% והדאו חוצה את קו 11 אלף הנקודות

רמי קפלן

16.5.2001 / 22:15

מרקורי, שהשיקה מוצר חדש, מוסיפה 11.8%; צ'ק פוינט יורדת 4.6% בעקבות חיתוך המלצה; דו"חות מאכזבים שולחים את קומטאץ' לירידה של 13.5%; מאינד יורדת 6.6%

עם התמשכותו של יום המסחר הולכים המדדים המובילים וצוברים תאוצה בדרך למעלה, אחרי שבוע וחצי קשים. מדד הנאסד"ק מוסיף כעת 4% לערכו, ובצעד דרמטי אף יותר עולה מדד הדאו ג'ונס הכבד בשיעור של 2.4%, ומפלח את קו 11 אלף הנקודות לראשונה מאז ספטמבר 2000.

השפעתו של קיצוץ הריבית החמישי השנה של הפדרל ריזרב על השוק לא היתה מיידית, ורק היום החל משעה מפתיחת המסחר ניתן היה להרגיש בה. את העליות הדרמטיות ביותר רושמות היום מניות הבלו צ'יפ מהכלכלה הישנה כמו קוקה קולה או אינטרנשיונל פייפר.

גם שיעור אינפלציה נמוך במעט מהצפוי לא מצליח להעיק על הסנטימנט. מדד המחירים לצרכן בארה"ב (CPI), שהתפרסם היום, עלה ב-0.3% בחודש אפריל - נמוך מהתחזיות לעלייה של 0.4%. מדד הליבה, המנטרל את השפעת מחירי מוצרי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.2% - בהתאם לתחזיות.

מדד מניות השבבים (ה-SOXX) עולה ב-3.5% ונמצא בין הגורמים המובילים היום את הנאסד"ק לעלייה, למרות אזהרת הרווח שפירסמה אתמול אחת מענקיות המגזר אפלייד מטריאלס (סימול AMAT), לרבעון הראשון שהסתיים ב-29 באפריל. החברה שחתכה את תחזית הרווחים שלה עולה כעת ב-5%, ובכך היא מייצגת את הלך הרוח הכללי היום בוול סטריט.

קומברס עולה 4.7% בעקבות דו"ח אוהד של סלומון סמית ברני

מבין המניות הישראליות, הנסחרות היום ככלל במגמה מעורבת, בולטות מניות הטכנולוגיה הכבדות בתנודות חזקות.

צ'ק פוינט יורדת ב-4.6% למחיר של 50.5 דולר, לאחר שבית ההשקעות ליהמן ברדרס הוריד את המלצתו למניה מ"קנייה חזקה" ל"קנייה" וקיצץ את מחיר היעד מ-110 דולר ל-70 דולר. הסיבה המרכזית להורדת ההמלצה היא התחרות הגוברת בשוק ה-VPN, המוערך בכ-400 מיליון דולר לרבעון, בעיקר מכיוונן של סיסקו ונורטל . מניית צ'ק פוינט רושמת ירידות כבר חמישה ימים ברציפות, ועתה היא נסחרת ברמת המחירים שאיפיינה אותה בתחילת אפריל, לפני שהחלה לנסוק לקראת פרסום דו"חותיה הרבעוניים.

מרקורי , לעומתה, מזנקת ב-11.8% למחיר של 66.3 דולר אחרי שהודיעה על השקת מוצר חדש בשם Topaz WeatherMap המספק לאתרי מסחר אלקטרוניים תמונה כוללת על רשת האינטרנט, ועל האופן שבו משפיעה התמונה הזאת על ביצועי העסק שלהם. המוצר מאפשר ללקוחות לתכנן טוב יותר את התשתית שלהם ואת חוויית הלקוח של צרכניהם. את הזינוק של המניה היום ניתן גם לראות כתנועת תיקון של המניה למגמת הירידה שמסתמנת בה מאז תחילת מאי.

גם קומברס רושמת היום עלייה נאה של 4.7% למחיר של 68.2 דולר, לאחר שבית ההשקעות סלומון סמית ברני הביע אמון בחברה והפריך את הידיעות כאילו היא עומדת על סף קיצוצים חדים בכוח האדם שלה. סלומון הותיר המלצת "קנייה" למניה, והשאיר את מחיר היעד על 120 דולר.

מחיקת חצי מיליארד דולר מורידה את טריון ב-3%

קומטאץ' צונחת היום ב-13.5% למחיר של 1.2 דולר בתגובה לדו"חות המאכזבים שפירסמה אתמול לאחר המסחר. הכנסות החברה ברבעון הראשון הגיעו ל-4 מיליון דולר, 25% פחות מאשר ברבעון הקודם, וההפסד הנקי הגיע ל-17.1 מיליון דולר - מעט טוב יותר מהרבעון הקודם בו הגיעו ההפסדים לשיא של 24 מיליון.

בקופתה של קומטאץ' נותרו כעת רק 13.3 מיליון דולר, מה שמעמיד בסימן שאלה את המשך פעילותה בטווח הרבעון-שניים הקרובים. החברה הודיעה על גיוס אפשרי של 5 מיליון דולר מבנק ההשקעות וויליאם בלייר (WilliamBlair) ועל צמצום הוצאות שיבוא לידי ביטוי כבר ברבעון הנוכחי. אולם, נראה שהמשקיעים הממהרים למכור היום לפני המסחר נותרו מודאגים בכל זאת.

ישראליות נוספות שבולטות בירידות הן מאינד שמאבדת 6.6% למחיר של 2.8 דולרים, לאחר שביומיים האחרונים עלתה יפה על רקע ציפיות לרכישתה בפרמיה גבוהה על ידי ענקית הבילינג אמדוקס ; ומניית טריון שיורדת ב-3% למחיר של 5.4 דולרים, בעקבות הודעת החברה מאתמול על מחיקת תיקון של כחצי מיליארד דולר ממאזניה, לאחר שפירסמה כבר דו"חות כספיים לרבעון, בעקבות ירידת ערך קיצונית ברבות מהחברות שרכשה בשנה שעברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully