וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בצל אי ודאות נתניהו יציג היום את דו"ח בכר

גלית ימיני ורותם שטרקמן

8.11.2004 / 9:23

יוסי בכר: "מי שהולך לקנות חברת טלקום בחו"ל אינו מעלה על דעתו לפנות למערכת הבנקאות. פה, אם אתה תקוע עם בנק - אתה גמור"הרגע שהמגזר העסקי המתין לו חודשים ארוכים הגיע. הבוקר ב-11:00 ייכנס שר האוצר בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים ובה יציג בראשונה את דו"ח ועדת בכר לרפורמה בשוק ההון. הדו"ח שנחתם כבר לפני חודשיים עדיין לא פורסם לציבור במלואו, והיום הוא יחולק מיד לאחר מסיבת העיתונאים.

עם זאת, פרטים לא מעטים מהדו"ח כבר הודלפו ופורסמו בהרחבה באמצעי התקשורת. במרכז הדו"ח תעמוד הפרדת קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. עניין זה גם יעמוד במרכז הוויכוח בממשלה ובציבור.

השתתפותו של נתניהו תרכז ודאי עניין רב בקרב אמצעי התקשורת. זאת, בשל תום מועד האולטימטום לראש הממשלה אריאל שרון בנוגע למשאל עם שחל מחר והאי ודאות בנוגע להתפטרותו.

פרסומו של הדו"ח אינו מבטיח, כמובן, את קבלתו בממשלה - ולא רק בשל הסיכוי שנתניהו עלול לא להיות שם כדי להילחם עליו. בשבועות האחרונים התברר כי ראש הממשלה וצוותו, מסיבות לא ברורות, מתנגדים לחלקים בהמלצות, ונראה כי הוא יפעיל את כוחו כדי לשנות אי אלו סעיפים בו. השאלה הגדולה היא מה יעבור בסופו של דבר. כלומר, כיצד יסתיים המאבק על הכנסות של 1.5 מיליארד שקל בשנה ועל השאלה מי ישלוט בשוק ההון הישראלי.

חוץ מנתניהו ישתתפו באירוע כל "התותחים" של האוצר: נגיד בנק ישראל דוד קליין, מנכ"ל המשרד יוסי בכר, הממונה על שוק ההון אייל בן שלוש, יו"ר רשות ני"ע משה טרי, המפקח על הבנקים יואב להמן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דווידה לחמן מסר, היועצת המשפטית של משרד האוצר ימימה מזוז, המשנה לנגיד בנק ישראל מאיר סוקולר והממונה על ההגבלים העסקיים דרור שטרום. גם השתתפותו של קליין מעניינת, מכיוון שבניגוד לכל המשתתפים האחרים הוא לא היה חבר בוועדה.

יו"ר ראש הוועדה בכר חוזה כי מימוש הרפורמה בשוק ההון יוביל ליתר תחרותיות ויעילות בכלל המשק הישראלי וישפר את אמון שוקי ההון העולמיים בכלכלה הישראלית. בכינוס השנתי של יבמ ישראל שנערך לפני ימים אחדים אמר בכר: "אין תרחיש שלא חשבנו עליו. המודל הזה נכון, והוא יכול לעבוד".

בכר סיפר כי כשעלה רעיון הרפורמה בבנקאות התלהב בנימין נתניהו. "כשאומרים לשר האוצר רפורמה - הוא תמיד מתלהב". כשפרס את הרקע למהלכים אותם הוא מוביל הדגיש כי "הרפורמה אינה נוגעת רק לעשירים. היא נדרשת מכיוון שהיא אחד ממנועי הצמיחה הכי גדולים במשק. שוק ההון משליך מיידית על השוק הריאלי. כל המדינות שהתפתחו ב-15 השנים האחרונות נהנות משוק הון שעובד בצורה יעילה, שאינו חנוק ושאפשר לחדש בו.

"הרפורמה שלנו אינה מיועדת לפגוע בבנקים, אלא לעשות יותר טוב לאינטרס הציבורי, ממשק הבית עד למי שרוצה לקנות את בזק. הבעיה היא שהבנקים גם נותנים אשראי, גם מנהלים קופות גמל וגם מנהלים קרנות נאמנות. כשאתה נכנס לדיסקונט ורוצה להשקיע בקופת גמל, יש סיכוי של 100% שתפקיד את הכסף בקופת הגמל תמר. תיכנס לבנק הפועלים - 98% שזו תהיה קרן שלהם.

"מערכת הבנקות בישראל מרכזת 100% מהפיקדונות, 87% מקופות הגמל ו-90% מקרנות נאמנות. בכל חברות הביטוח יש 4.5 מיליארד בקופות גמל, הבנקים מנהלים כ-200 מיליארד. אין לנו שוק אשראי חוץ בנקאי. בהפרטת בזק יש בעיה של לווה בודד. תעשו את הרפורמה ולא תהיה מגבלה כזאת. מי שהולך לקנות חברת טלקום בחו"ל אינו מעלה על דעתו לפנות למערכת הבנקאות. הוא הולך לבנק השקעות שמגייס כסף מקרנות פנסיה. פה אם אתה תקוע עם בנק - אתה גמור. הידיים כבולות במגבלות לווה בודד או קבוצת לווים.

"ניגודי העניינים מעצימים את הריכוזיות, והריכוזיות מגדילה את ניגודי העניינים. זה מעגל הקסמים שאנחנו מבקשים לפרוץ. שוק ההון פתוח כבר הרבה זמן ולא נכנסים אליו מהרבה סיבות. אנחנו מטפלים בעניין הבסיסי של מבנה שוק ההון: מסדירים מחדש את כללי המשחק ונותנים לתחרות לעבוד".

בכר חוזה כי עם היציאה לרפורמה, יחלפו לכל היותר שלוש או ארבע שנים עד שנגיע לשוק "שבו כל אחד עובד מול גוף נטול אינטרסים בניהול הנכסים שלו. האינטרס של הבנקים באי פיתוחו של השוק יצטמצם. מודל התגמול של ניהול הנכסים ישתנה. הבנקים יתעסקו בבנקאות. איננו מנתקים אותם משוק ניירות הערך. יש להם את תשתית ההפצה הטובה ביותר, ולא צריך לגרום להקמתה של תשתית חלופית. ואולם את התשתית הקיימת ננצל בצורה טובה יותר אם הבנקים יעבדו ללא ניגוד עניינים, אבל יקבלו מוצרים נוספים להפיץ על התשתית שלהם כמו ביטוחי חיים ופנסיה", ציין בכר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully