וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין: הריבית לא תפורסם כל עוד לא יסתיימו עיצומי העובדים בבנק ישראל

ליאור כגן

16.5.2001 / 23:58

הנגיד אמר ל-TheMarker.com כי דחיית החלטת הריבית למאי לא תילקח בחשבון בהחלטת הריבית הקרובה; "ההחלטה תתקבל על סמך הנתונים שיעובדו ושיוצגו בפני"

"הריבית המוניטרית במשק לא תפורסם כל עוד לא יסתיימו עיצומי העובדים בבנק ישראל", כך אמר היום נגיד בנק ישראל, דוד קליין, בכנס משקיעים שערכה חברת ההשקעות אי.בי.אי. קליין הסביר את חשיבות קבלת הנתונים מהמחלקות השונות של הבנק, לצורך קבלת ההחלטה על הריבית במשק.

קליין אמר ל-TheMarker.com כי דחיית ההחלטה על הריבית לא תילקח בחשבון בקבלת ההחלטה הקרובה על הריבית. לדבריו, ההחלטה תתקבל על סמך הנתונים שיעובדו ויוצגו בפניו, כל זאת בראייה קדימה וללא שום קשר לעבר. להערכת מקורות בבנק ישראל, העיצומים בבנק יסתיימו בתקופה הקרובה, והריבית במשק תפורסם ב-29 למאי.

קליין הדף טענות שנשמעו לאחרונה הן מצד שרים והן מצד הסקטור הציבורי והתקשורת, ואמר כי תהליך קבלת החלטת הריבית הוא מורכב, ולמרות שרבים חושבים שניתן להפחית את הריבית ללא נתונים אלו, הדבר אינו אפשרי. לדבריו, בתהליך קבלת ההחלטה על הריבית שנמשך כשבוע, משתתפות ארבע מחלקות בבנק ישראל, ונוטלים בו חלק כ-60 עובדים.

קליין דיבר בכנס גם על רפורמות שלהערכתו צריך לעשות בשווקים הפיננסיים, מנקודת מבט של ניהול המדיניות המוניטרית. לדבריו, הנפקת אג"ח מיועדות צמודות, המבוצעת על ידי הממשלה עבור קרנות הפנסיה, יוצרת בעיה, בין היתר משום שהממשלה מחויבת להנפיק אותן לפי דרישת קרנות הפנסיה.

לדבריו, מדיניות הממשלה בשנים האחרונות היא להנפיק אג"ח שאינן צמודות, אך בעצם נוצר מצב שלקרנות הפנסיה יש מונופול לחייב את הממשלה להנפיק אג"ח צמוד. לדבריו, מצב זה יגרום להיעלמות איגרות החוב הממשלתיות הסחירות, דבר שיגרום לבעייתיות בשוק ההון כולו, ועשוי לפגוע בצמיחת המשק.

קליין אמר כי יש לבטל את שוק האג"ח המיועדות, על מנת שהממשלה תוכל לנהל שוק אג"ח נורמלי. קליין אמר שקרנות הפנסיה צריכות לפעול בשוק, כנהוג בעולם המערבי.

קליין חזר ואמר כי יש לפעול לביטול רצועת הניוד. "כשנצטרך להישען על הרצועה הזו היא לא תחזיק מעמד. זו אשליה שאנו מוכרים לציבור וייתכן שחלקו בונה על זה ששע"ח החליפין לא יכול לרדת מתחת לרמה מסוימת. אסור לסמוך על כך, כי אין סיכוי שנוכל לעמוד מול שוק המט"ח. הוא גדול עלינו, ועדיף שנאמר זאת מראש", אמר קליין.

לדבריו, עדיף לבטל את הרצועה בימים אלו, כשיש שקט, ואף אחד לא יתלונן, מאשר להמתין שנגיע למצב שיהיה מאוחר מדי. לדבריו, ביטול הרצועה יפחית את תנועות ההון הספקולטיוויות ושוק המט"ח יהיה יציב יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully