וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נייס: הדרישה מכור ופועלים למנות דירקטורים מטעמן הועלתה כבר בשבוע שעבר

הארץ

17.5.2001 / 9:47

חברת נייס הודתה אתמול כי כבר בשבוע שעבר (ככל הנראה ביום חמישי) קיבל דירקטוריון החברה דרישה מכור ופועלים השקעות למנות דירקטורים מטעמם. הדירקטוריון דן בבקשה והחליט להידבר עם המציעים.

הדירקטור יוסי בן שלום, הציע לקבל מיד את ההצעה למנות את רימון בן שאול ליו"ר החברה. "אני מכיר את רימון היטב, ושיתפתי איתו בעבר פעולה בעסקה שלא יצאה לפועל. חשבתי שהוא מועמד טוב למילוי התפקיד", אמר אתמול בן שלום, הנכלל גם ברשימת הדירקטורים שמבקשת פועלים השקעות למנות מטעמה לדירקטוריון נייס.

בתגובה לשאלה אם יש לו היום קשר עסקי עם קבוצת פועלים השקעות או כור, אמר בן שלום, שהיה בעבר מנהל הכספים של כור: "אני איש עסקים פרטי, ואני מגיש מדי פעם הצעות עסקיות שונות לחברות אחרות ועושה איתן עסקים. אין הידברות מוקדמת ביני לבין כור ופועלים השקעות בקשר לנייס".

הודעת כור ופועלים השקעות על החזקותיהם בנייס ובקשותיהם למנות דירקטורים מטעמם התפרשו בתקשורת כאירועים משמעותיים, והידיעות על כוונות ההשתלטות העלו את שער המניה בכ-20%. אבל עד יום שני לא מצאה לנכון החברה למסור דיווח למשקיעים על ההתפתחויות. "החברה פעלה כחוק מפני שלא מדובר על אירועים המחייבים דיווח לבורסה", הגיבה נייס על שאלות בעניין.

לטענת כור ופועלים השקעות, פועלת כל אחת מהן בנפרד, ללא תיאום. היה זה, כנראה, רק צירוף מקרים שגרם לשתי החברות לאסוף מניות באותו זמן ולהגיש לנייס בקשה למינוי דירקטורים באותו שבוע, כאשר צירוף ההחזקות של שתיהן יצר מאסה קריטית של 10.2% ממניות החברה. אתמול כבר הודיעה כור כי חזרה בה מהבקשה למנות דירקטור מטעמה.

הקשר בין קבוצת שרם, השולטת בפועלים השקעות ליונתן קולבר, בעל השליטה בכור אינו חדש. קבוצת שרם (אז דוברת-שרם) היתה שליחתו של קולבר ברכישת חבילות ראשונות של מניות כור בבורסה, ערב השתלטות קבוצת קולבר על כור. יצחק שרם שימש יועצו הפיננסי הקרוב של יונתן קולבר בעסקות רבות ובמשך שנים.

מהדיווחים בעיתונות עולה כי גם בועז דותן, מנכ"ל אמדוקס לשעבר, מחזיק ב-3% ממניות נייס. דותן הוא שותפו לעסקים של יוסי בן שלום, שהוא דירקטור בנייס. לכאורה נראה כי דותן היו אמור לדווח על עסקותיו בנייס כעסקת בעלי עניין.

ההשתלטות על נייס התאפשרה בעקבות פרישת קבוצת המייסדים, שבראשה עמדו היו"ר לשעבר דוד ארזי, שפרש מהחברה סופית לפני שלוש שנים, והיו"ר האחרון בני לוין, שהתפטר לפני כחודשיים בעקבות המשבר האחרון בקבוצה. קבוצת המייסדים שלטה בנייס בזכות מנהיגותה ואמונם של העובדים ובעלי המניות. השתלטות עוינת, שהיתה מסלקת את המייסדים מתפקידם, היתה משאירה בידי המשתלטים חברה לא מנהלים.

השתהותה של הנהלת החברה במינוי יו"ר חדש, והתחושה שההנהלה שהותיר אחריו בני לוין אינה מצליחה להנהיג בחברה תוכנית התייעלות מקיפה - עוררו את הרושם שהשתלטות עוינת והחלפת ההנהלה עשויה להבריא את החברה ולאושש את מחיר המניה.

אבל רימון בן שאול, יונתן קולבר ויצחק שרם אינם אנשי היי-טק העוסקים בהבראת חברות. הם משקיעים פיננסיים שלא היו משקיעים כ-30 מיליון דולר בנייס אלמלא היו סבורים שניתן להפיק מההשקעה רווח מהיר במכירתה לגורם שלישי. המועמדת הקבועה לרכישת נייס היא קומברס, שהחברה הבת שלה אינפוסיס מתחרה בנייס בתחומים רבים. קומברס הביעה בעבר עניין ברכישת נייס, או לפחות בחלקים גדולים ממנה. ההתנגדות למיזוג יוחסה בעיקר ליו"ר הפורש, בני לוין.

לוין מיודד עם יו"ר קומברס , קובי אלכסנדר, אבל הוא הכחיש בקביעות ידיעות על משא ומתן ביניהם. ההשתלטות על נייס עשויה להביא לחידוש המגעים למיזוג, אבל גם הפעם קשה לאמוד את הסיכויים להשלמתו. אלכסנדר הוא איש פיננסים לא פחות מתוחכם מקולבר, שרם ובן שאול. לו רצה באמת לרכוש את נייס הוא לא היה נזקק לתיווכם של המשתלטים החדשים.

מקורבים לחברה מעריכים כי הצעד הראשון שתנקוט ההנהלה החדשה הוא יישום תוכנית התייעלות ופיטורי 300-200 עובדים, מעבר לפיטורי 200 עובדים בתחילת השנה. בשלוש השנים האחרונות הכפילה נייס את כוח האדם שלה, ללא שחל גידול מקביל בהכנסות. לדברי מקורבים לחברה, הבעיה היא בניהול, והצבת רימון בן שאול בתפקיד יו"ר החברה אינה בהכרח הפתרון.

בני לוין הכחיש אתמול את הידיעות הקושרות אותו לניסיון ההשתלטות של פועלים השקעות וכור על החברה. "אני לא מוביל או תומך בתהליך ההשתלטות על נייס, ואין לי עניין לחזור לעמדת ניהול בחברה או לכל תפקיד אופרטיווי בה", אמר לוין. "העניין היחיד שיש לי הוא שיהיו לנייס דירקטורים טובים, האינטרס הרגשי שלי כמייסד הוא שהחברה תצליח", הוסיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully