וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הורדת הריבית: מדוע פיהקו המשקיעים בוול סטריט

הארץ

17.5.2001 / 9:46

מאת ג'ונתן פורבינגר ניו יורק טיימס

המשקיעים בוול סטריט קיבלו שלשום את מה שביקשו, אך לא הריעו. הפדרל ריזרב שב והוריד את ריבית הבסיס ב-0.5% ל-4%, ואותת כי הוא נכון לשוב ולהורידה. ואולם, מדד דאו ג'ונס, שירד בכ-50 נקודות לפני ההודעה, סיים את יום המסחר בירידה של 4.36 נקודות; מדד נאסד"ק, שעלה בכ-6 נקודות לפני ההודעה, סיים את יום המסחר בעלייה של 3.66 נקודות, 0.18%. בשוק איגרות החוב, עלתה קלות התשואה על אג"ח קצרות טווח, על רקע ציפיות להורדה נוספת של הריבית. התשואות על אג"ח ארוכות טווח זינקו, עקב גל מכירות.

עם זאת, התגובה של השווקים הפיננסים שלשום היתה חיובית במקצת מזו שאחרי שתי הורדות הריבית האחרונות עליהן החליט הפד בפגישותיו המתוכננות: ב-31 בינואר נשאר מדד דאו ג'ונס ללא שינוי, וב-20 במארס הוא נפל ב-2.4%; הנאסד"ק נפל ב-2.3% לאחר ההודעה ב-31 בינואר, וב-4.8% לאחר פרסום ההחלטה ב-20 במארס.

לעומתן, כשהפתיע הפד את השווקים בהורדות ריבית בין ישיבות של הוועדה המוניטרית, הגיבו מדדי המניות בזינוקים חדים. איגרות החוב הגיבו באופן חיובי לשלוש מארבע הורדות הריבית הקודמות: המחירים עלו והתשואות צנחו.

חשיבות החלטת הפד לשווקים שלשום לא היתה בשיעור ההורדה - אלא באיתות כי הוא נכון לעשות זאת שוב. בכך תולים המשקיעים את יהבם כעת.

"הם לא יוותרו עד שישיגו מפנה בהשקעות במגזר העסקי ויאזנו במקצת את ההשפעות השליליות של קריסת אפקט העושר על הצרכנים", אומרת כריסטין קאליס, אסטרטגית השקעות ראשית בבנק ההשקעות מריל לינץ. היא נקבה בשניים משלושת הגורמים שהפד הגדיר כ"מכבידים על הכלכלה". הגורם השלישי הוא הסכנה שבהאטה בצמיחה הכלכלית בעולם.

ואולם, קאליס הוסיפה כי "לא תופתע מקיפאון במדדי המניות בטווח הקצר". המשקיעים קיבלו מה שרצו, היא מסבירה, והם כבר שינו את תיקי ההשקעות שלהם בהתאם. לפיכך, רובם לא רואים כעת סיבה לשנותם.

הורדת הריבית האחרונה באה שעה שנראה כי הן המשקיעים בשוק המניות והן המשקיעים בשוק האג"ח מאמינים כי הבנק המרכזי יצליח להביא להתאוששות כלכלית כבר במחצית השנייה של 2001: מאז השפל באפריל, זינק הנאסד"ק ביותר מ-25% והתשואות על אג"ח לטווח ארוך עלו חדות. מנגד, נראה כי משקיעים מתכוננים לעליית הריבית הצפויה לאחר תחילת ההתאוששות הכלכלית. בחלקה, נעוצה הערכה זו במהירות שבה הוריד הפד את הריבית ובהיקף המצטבר של הורדות אלה: מאז 3 בינואר, הוריד הפד את ריבית הבסיס ב-0.5% חמש פעמים ברציפות. היה זה הקצב המהיר ביותר בו הוריד הפד את הריבית מאז ההורדה המשולבת של 2.5% בין ה-20 ביולי ל-16 באוגוסט 1982. ההשפעה של הורדות הריבית על הכלכלה באה אמנם באיחור של כמה חודשים, אך בעבר התאושש שוק ההון במהירות רבה אחרי סדרת פעולות נחושה של הפד.

למעשה, מדד דאו גונס ירד במשך שבועיים לאחר שלוש הורדות הריבית הראשונות השנה; הנאסד"ק ירד במשך שבועיים לאחר ההורדות השנייה והשלישית. אך לאחר הורדת הריבית המפתיעה ב-18 באפריל, זינקו שני המדדים במשך שבועיים. שני המדדים ירדו אמנם לפני שהפד הכריז על הורדת הריבית שלשום, אך הם עדיין גבוהים מרמתם בשתי הורדות הריבית הקודמות.

עם זאת, הנתונים הכלכליים עדיין לא מאשרים שההתאוששות קרובה, והמשך הפיטורים מצביעים על סכנה של האטה כלכלית נוספת לפני ההתאוששות המיוחלת. שיעור האבטלה כעת הוא 4.5%, לעומת השפל של 30 השנים האחרונות שנרשם לפני ששה חודשים, 3.9%.

"הפד מודאג מאוד מהתחזית הכלכלית", אמר ויליאם דאדלי, הכלכלן הראשי לארה"ב בבנק ההשקעות גולדמן סאקס. "לכן הוא לא שלל הורדת ריבית נוספת". להערכת ג'ון ליפסקי, הכלכלן הראשי בבנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן, רק סימנים ברורים למפנה כלכלי עשויים למנוע הורדת ריבית נוספת בפגישה המתוכננת הבאה של הפד, ב-27-26 ביוני. "לא נראה כי סימנים אלה עשויים להופיע", מוסיף ליפסקי. הוא מעריך כי הפד ישוב ויוריד את הריבית ב-0.5%.

ואולם, למרות שצפויות הורדות ריבית נוספות, לא נראה כי הפד ישוב ויוריד את הריבית במפתיע לפני 26 ביוני. בהודעתו שלשום השמיט הפד דברים שמשקיעים פרשו כאיתות לאפשרות של הורדת ריבית נוספת בין ישיבות מתוכננות של הוועדה המוניטרית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully