וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם תימשך מדיניות חלוקת דיווידנד בקבוצת אי.די.בי?

אלי דניאל

17.5.2001 / 12:42

נראה שהעלאת ערך ההחזקות ושמירת גרעין השליטה יכריעו

במהלך השבועיים האחרונים לא ירד שמה של קבוצת אי.די.בי מכותרות העיתונים, כל זאת לאור הידיעות על הכנת תוכנית ארגון מחדש בקבוצה, תוכנית שנועדה, בין היתר, לגלגל את הערך של החברות הבנות כלפי מעלה, לכיוון החברה האם אי.די.בי אחזקות , ובכך להעלות גם את ערך החזקותיהן של שתי המשפחות השולטות בקבוצה, משפחת רקנאטי ומשפחת קרסו.

על רקע זה מציינים מספר פעילים בשוק ההון כי ייתכן שהודעתה מאתמול של חברת כלל החזקות ביטוח , המוחזקת בשיעור של כ-60% ע"י אי.די.בי פיתוח , באשר לכוונתה לחלק לבעלי מניותיה דיווידנד כספי בהיקף של כ-100 מיליון שקל, מהווה צעד ראשון בתוכנית הקבוצה להעלות ערך כלפי מעלה.

אומנם, כלל ביטוח כבר הספיקה לחלק בשנה שעברה דיווידנד כספי בהיקף של כ-300 מיליון שקל, אך נראה כי חלוקת הדיווידנד, בעיתוי הנוכחי, אינה מקרית.

ככלל, במהלך שלוש השנים האחרונות, הונהגה בקבוצת אי.די.בי מדיניות של חלוקת דיווידנדים בהיקפים של עשרות ומאות מיליוני שקלים (וזאת לאחר שנים רבות בהן לא חולק דיווידנד בקבוצה) כפי שניתן לראות בטבלה שלהן. סביר להניח, כי באם הדבר יתאפשר, הרי שגם השנה יחלקו החברות הנמנות על הקבוצה, דיווידנדים גבוהים.

כאמור לעיל, כלל ביטוח מוחזקת בשיעור של כ-60% ע"י אי.די.בי פיתוח, אשר היא עצמה מוחזקת בשיעור של 56% ע"י אי.די.בי אחזקות, כך שבסופו של דבר, סך של כ-33.6 מיליון שקל, מתוך הדיווידנד שיחולק ע"י כלל ביטוח, עתיד להיכנס לקופתה של אי.די.בי אחזקות, אשר נכון ליום ה-31 בדצמבר 2000 כללה מזומנים ובטוחות סחירות בסך של 70 מיליון שקל בלבד.

מבין יתר החברות המוחזקות ישירות על ידי אי.די.בי פיתוח, נראה כי הסבירות לחלוקת דיווידנד, גבוהה יותר בחברת אזורים , וזאת במידה שהחזקות הקבוצה בחברה לא תימכרנה לצד שלישי.

יתרת הרווח של אזורים ליום ה-31 בדצמבר 2000 הסתכמה בכ-468 מיליון שקל, כך שאזורים, המוחזקת בשיעור של כ-64% ע"י אי.די.בי פיתוח, יכולה באמצעות חלוקת דיווידנד להזרים לקופת אי.די.בי פיתוח, ודרכה לאי.די.בי אחזקות, עשרות מיליוני שקלים.

"פרות מזומנים"

כמו כן, בקבוצת אי.די.בי קיימות מספר "פרות מזומנים", שאינן מוחזקות במישרין ע"י אי.די.בי פיתוח או אי.די.בי. אחזקות, ואשר יש בקופתן די רווחים אותם ניתן לחלק כדיווידנד. כך למשל, שופרסל , המוחזקת ע"י דיסקונט השקעות , חילקה בשלוש השנים האחרונות דיווידנד בהיקף של למעלה מ-400 מיליון שקל. גם נייר חדרה , המוחזקת ע"י כלל תעשיות ודיסקונט השקעות, חילקה בשנתיים האחרונות מאות מיליוני שקלים כדיווידנד.

באשר לחברת הסלולר, סלקום, יצרנית הרווח הגדולה בקבוצה, נראה כי המזומנים שבקופתה לא יועלו כלפי מעלה וזאת משום שהחברה עתידה לרשום הוצאות של מאות מיליוני דולרים בגין שדרוג הרשת הסלולרית אותה היא מפעילה.

בדיסקונט השקעות, המחזיקה בכ-25% ממניות סלקום, הסיכוי לחלוקת דיווידנד אינו ברור. מחד, החברה רשמה בחודשיים האחרונים רווחי הון נאים כתוצאה ממימוש החזקות בקליל (רווח הון צפוי של 11 מיליון שקל), טלעד (רווח הון צפוי של 9 מיליון שקל) וטמבור (רווח הון צפוי של 17 מיליון דולר), ומאידך, חברת הכבלים תבל, צפויה לרשום הפסדים גבוהים, כך שקיים קושי בהערכת הסיכויים לחלוקת דיווידנד בחברה.

הפעילים בשוק, מעלים סיבה אפשרית נוספת, לחלוקת דיווידנד גבוהה בקבוצת אי.די.בי, בתקופה הקרובה. להערכת אותם פעילים, אודי רקנאטי, שהודיע זה מכבר על התפטרותו מתפקידו כיו"ר דירקטוריון ומנכ"ל משותף באי.די.בי אחזקות ועל העברת פעילותו לחו"ל, עשוי למכור, בסופו של דבר, את החזקותיו בקבוצה.

מי שמצטייר כרוכש אפשרי של החזקות אודי רקנאטי, ששוויין נאמד בכ-100 עד 150 מיליון דולר, הוא בן דודו, ליאון רקנאטי. וזאת, משום שאם ליאון רקנאטי יוותר על רכישת החזקותיו של אודי רקנאטי, הרי שקיים חשש - מבחינת משפחת רקנאטי - כי גרעין השליטה בקבוצת אי.די.בי, יתפרק.

אותם הפעילים מציינים כי רכישה שכזו, במידה שאכן תתבצע, תהיה קרוב לוודאי רכישה ממונפת, וזאת לאור שוויין של המניות המוחזקות ע"י אודי רקנאטי. אולם, בכדי להקטין את שיעור המינוף ואת הוצאות המימון, לליאון רקנאטי ישנה סיבה מספיק טובה לפעול לכך שאי.די.בי אחזקות תחלק לבעלי מניותיה דיוודינד במזומן. על פי הערכות הפעילים, הציפייה לחלוקת דיווידנדים גדולים בקבוצת אי.די.בי, היתה גם אחת מהסיבות בגינן הפך אליעזר פישמן לבעל עניין באי.די.בי אחזקות.

אז כעת, כל שנותר זה להמתין לפרסום דו"חותיהן של החברות הנמנות על הקבוצה, ולראות האם אכן תתממשנה ההערכות האמורות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully