וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מס הבולים יבוטל בהדרגה עד לשנת 2008

צבי זרחיה

14.11.2004 / 15:22

כך עולה מתקנות שהגיש היום שר האוצר; החל מה-1 בינואר 2005 יבוטל מס הבולים על הסכמי שכר דירה למגורים אך לא לעסקים, ועל הסכמי הלוואות ומשכנתאות מכל סוג שהואמס הבולים יבוטל בהדרגה עד לשנת 2008, כך עולה מתקנות שהגיש היום שר האוצר, בנימין נתניהו. התקנות טעונות את אישורה של ועדת הכספים של הכנסת.

החל מה-1 בינואר 2005 יבוטל מס הבולים על הסכמי שכר דירה למגורים אך לא לעסקים, ועל הסכמי הלוואות ומשכנתאות מכל סוג שהוא.

בשנת 2006 יבוטל מס הבולים בשוק ההון לרבות ביול על אג"ח, הסכמים של מכירה והעברת מניות, וביול שטרי נאמנות והקצאת מניות.

בשנת 2007 יבוטל מס הבולים על קנייה או השכרה של כלי רכב, ואילו בשנת 2008 יבוטל המס לחלוטין.

מס הבולים מכניס לקופת המדינה כ-1 מיליארד שקל בשנה. עלות ביטול המס בשנת 2005 מוערכת באובדן הכנסות ממסים בסך של 300 מיליון שקל.
בספטמבר 2003 קיבלה הממשלה החלטה לבטל את מס הבולים, אך ההחלטה לא יושמה. במטרה לזרז את יישום ההחלטה הגיש יו"ר ועדת המשנה למיסוי בוועדת הכספים, ח"כ אהוד רצאבי (שינוי), הצעת חוק פרטית לביטול המס. הממשלה התנגדה להצעת החוק, אך בשיחות פרטיות הבטיחו ראשי האוצר לרצאבי כי יוגשו תקנות לביטול המס.

רצאבי טען שהלחץ שהפעיל על האוצר תרם להגשת התקנות. הוא הדגיש כי יפעל לאישור התקנות בעניין בוועדת הכספים.

רצאבי הדגיש כי ביטול המס יסייע לציבור נוטלי המשכנתאות וההלוואות, ובדרך זו יסייע גם לשוק הנדל"ן, השרוי בקשיים כבר תקופה ארוכה.

נגה קינן, יו"ר פורום סמנכ"לי הכספים של החברות הגדולות במשק, אמרה כי המדובר באחיזת עיניים של שר האוצר המתהדר בביטולו של מס הבולים, כאשר בפועל הוא מעמיק את גבייתו מהחברה בצורה חסרת תקדים. מס הבולים חל כיום על כל ההסכמים במשק, ולמעשה מדובר בהטלת מס מחזור על כל המשק בגובה של 2.5 מיליארד שקל, החל על כל החברות במשק רטרואקטיווית מיוני 2003.

קינן הוסיפה כי מדובר במס בעל השלכות מרחיקות לכת על דו"חות החברות, הכנסותיהן, ועל הצמיחה במשק. היא טענה כי אם שר האוצר היה רוצה באמת לבטל את המס הוא לא היה מגדיל את הגבייה ערב ביטול המס בהיקפים חסרי תקדים. "שר האוצר זורה חול בעיני הציבור כאשר הוא פועל במקביל בשתי זרועות נפרדות: באחת - הוא מתכנן לבטל את המס, ובשנייה הוא דואג לממן את המהלך באמצעות הגדלה חסרת תקדים של נטל המס על חברות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully