וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוק המעו"ף בהיסטריה

ניצן כהן והרצל לקס

14.11.2004 / 16:03

מחזור המסחר באופציות מגיע להיקף עצום של 300 אלף יחידות; מוסדיים שכתבו אופציות קול תוך הימור על ירידות נדרשים על ידי הבנקים לסגור פוזיציה ונאלצים לרכוש כמויות גדולות של אופציות קול


שוק המניות שוב מחמם מנועים ורץ קדימה אבל בשוק אופציות המעו"ף מדובר פשוט ברתיחה. בשעה זו מגיעים מחזורי המסחר באופציות המעו"ף לכ-300 אלף יחידות, מחזור שיא שכמוהו לא זכור בשוק מזה זמן. "מדובר בסיחרור", אומר פעיל מרכזי בחדר מסחר מעו"ף, "משקיעים מוסדיים שכתבו בחודשים האחרונים אופציות קול (פעולה השקולה להימור על ירידת שערים בשוק המניות) נתפסו עם המכנסיים למטה. עכשיו הם קונים קולים כמו משוגעים".

אותו פעיל הסביר כי בחודשים האחרונים, בהם דישדש שוק המניות, עסקו שחקנים גדולים בכתיבת אופציות, פעילות המכניסה לכיסם מזומן באופן מיידי, כשהם בונים על המשך היציבות בשוק. אבל מות ערפאת, העליות בבורסות העולם והתקפלות נתניהו שנשאר בסוף במשרד האוצר הציתו גל עליות שתפס את כותבי האופציות בהפתעה.

פעיל מוסדי גדול מאשר את הדברים: "השוק נכנס כרגע למצב אותו מכנים בעגה המצועית "שורט סקוויז". הכוונה היא למצב בו עליית נכס הבסיס, מדד המעו"ף במקרה שלנו, יוצרת לכותבי הקולים הפסדי עתק על הנייר". המוסדיים ויתר הגופים הגדולים שכתבו את אופציות הקול נדרשים כעת על ידי הבנקים שמעמידים להם את האשראי הדרוש "לסגור את הפוזיציה", כלומר לקנות קולים מול אלה שמכרו בעבר כדי לצמצם את ההפסדים אליהם נחשפו.

הפעילות הזו היא שגורמת למחזורים הגדולים באופציות מצד אחד, ומן הצד השני היא גורמת ל"כדור שלג" שמאיץ את העליות בשוק המניות עצמו, שכן קניות של אותן אופציות קול מעלות את סטיות התקן ואת מדד המעו"ף הסינטטי שמשקפים מחירי האופציות. המדד הסינטטי, שמסמל את רמת המעו"ף אליה מתייחסים השחקנים בשוק האופציות, גבוה כעת ממדד המעו"ף בשוק המניות עצמו (הספוט) ביותר מנקודה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully