וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פסיקה תקדימית מכירה בזכות הומואים לרשת את בני זוגם

זאב סגל

14.11.2004 / 17:42

השופטים קיבלו בכך את ערעורו של קשיש מקרית שמונה על החלטת בית הדין לענייני משפחה, שלא להתיר לו לקבל את עזבונו של בן זוגו, שעמו חי עשרות שניםבית המשפט המחוזי בנצרת קבע היום (ראשון) בפסיקה תקדימית, כי המונח "איש ואשה" בחוק הירושה כולל גם בני זוג מאותו מין. השופטים קיבלו בכך את ערעורו של קשיש מקרית שמונה על החלטת בית הדין לענייני משפחה, שלא להתיר לו לקבל את עזבונו של בן זוגו, שעמו חי עשרות שנים. בעקבות פסק הדין הוחזר העניין לבית המשפט לענייני משפחה, כדי שיכריע בשאלות עובדתיות בדבר היות העותר ידוע בציבור של המת. עם זאת, נראה שהפרקליטות תבקש לערער על הפסיקה, שכן היא מנוגדת לעמדת היועץ המשפטי לממשלה.

החלטת השופטים באה למרות לשונו של חוק הירושה, המתייחס במפורש ל"איש ואשה". לפי נוסח החוק, "איש ואשה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה, ומת אחד אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש ציווה לו מה שהנשאר בחיים היה מקבל בירושה על פי דין אילו היו נשואים זה לזה".

ואולם שופטי הרוב נסים ממן וגבריאלה (דה ליאו) לוי התבססו בפסיקתם על הרחבת המושג "בן זוג" בפסיקות בתחומים אחרים (כגון הטבות בתחום יחסי העבודה), והחילו הרחבה זו גם על חוק הירושה. הנשיא בפועל של בית המשפט המחוזי בנצרת, מנחם בן דוד, קבע בדעת מיעוט, שאין לתת לטקסט החוקי פירוש "מנוגד למשמעותו הלשונית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully