וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרשעתו של עבריין שהתיישנה ונמחקה מהרישום הפלילי לא תוכל לשמש גופים ממלכתיים בבואם לשקול מתן אפשרות עיסוק למועמדים

יובל יועז

15.11.2004 / 11:19

כך קבע היום בפסק דין תקדימי בית המשפט העליון בהרכב מורחב של תשעה שופטים ברוב של שמונה נגד אחדהרשעתו של עבריין שהתיישנה ונמחקה מהרישום הפלילי לא תוכל לשמש גופים ממלכתיים, כגון לשכת עו"ד, בבואם לשקול מתן אפשרות עיסוק למועמדים. כך קבע היום (שני) בפסק דין תקדימי בית המשפט העליון בהרכב מורחב של תשעה שופטים ברוב של שמונה נגד אחד.

בית המשפט קבע כי על מנת שהרשעה שנמחקה תהיה קבילה, המורשע צריך להיות מודע לזכותו לפי החוק שלא לגלות את הרשעתו שנמחקה. בית המשפט קבע כי ההלכה תחול גם במקרים שבהם המידע על ההרשעה עשוי לפעול לרעתו של אדם ולפסול אותו מעיסוק במשרה או מקצוע, כגון קבלה ללשכת עורכי הדין. עם זאת, קבעו השופטים כי יש להתיר לרשות להתחשב בהרשעה שהתיישנה במקרה שאותו מורשע מסר מידע עליה, תוך שהוא ער לזכותו להימנע מגילוי המידע.

פסק הדין ניתן בתיקים של שני משפטנים שביקשו להירשם לחברות בלשכת עורכי הדין. האחד ביקש להירשם להתמחות על אף שבעברו הרשעה בעבירות של גניבת רכב, פירוק רכב והצתתו. האחר שימש כעו"ד, אולם הורשע בעבירות במסגרת עיסוקו, ובהן קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמכים, שבועת שקר ועוד. בעקבות הרשעתו הורחק מהלשכה, וכעבור כמה שנים ביקש לשוב ולהירשם בה.השופטת דורית בייניש קבעה בדעת הרוב כי "רעיון השיבה למוטב והרהבילטציה הם רעיונות אוניוורסליים המוכרים בכל חברה בת תרבות ונותנים ביטוי לזכותו של אדם לכבוד בהיבטיה השונים". עם זאת, הוסיפה בייניש כי תוצאת פסק הדין אינה משביעת רצון בכל מה שנוגע ללשכת עורכי הדין. בייניש קוראת למחוקק להוסיף את הלשכה לרשימת המוסדות הזכאים לעשות שימוש במידע על הרשעות שהתבטלו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully