וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שפל של כעשרה חודשים במסחר בדולר

שמוליק ינאי

16.11.2004 / 17:44

היציג נקבע על 4.384 שקלים - ירידה של 0.65%. בנק לאומי: "הציבור ינצל השער הנמוך ויבוא לקנות. היורו נחלש ב-0.48% לשער יציג של 5.687 שקלים


המסחר במט"ח רושם היום שפל של כעשרה חודשים כשהדולר היציג איבד 0.65% מול שערו מאתמול, ונקבע ברמה של 4.384 שקלים. מול שערי הפתיחה הבוקר איבד הדולר 0.3%. היורו נחלש אף הוא ב-0.48%, ושערו היציג נקבע על 5.687 שקלים.

אילן ויסקין, מנהל חדר עסקות בלאומי, מנסה להסביר את הירידה בשער הדולר היום: "בסך הכל לא מדובר בהיסטריה או בתנועה חריגה מאוד. פשוט התרגלנו לראות את השקל כמטבע יציב אבל באמת מדובר בתנועות קטנות. בעוד שנה", אומר ויסקין, "נראה את אירועי הימים האחרונים כקו ישר בגרף".

ויסקין מסביר כי החולשה של הדולר בכל העולם היא זו שמכשירה בעצם את הקרקע להיחלשות בארץ "לשקל יש תכונה - אם לא מתרחש שום דבר דרמטי במדינה לאורך זמן - הוא מתחזק".

רצף העלאות הריבית בארה"ב מגביר את הלחצים על נגיד בנק ישראל להעלות את הריבית, שנמצאת כבר חודשים רבים ברמה נמוכה של 4.1%, אולם העלאת ריבית כשהכלכלה המקומית עדיין סובלת מצמיחה בשיעורים נמוכים יחסית ומאבטלה גבוהה מ-10.5%, היא בעייתית.

אשר לפערים המצטמצמים בין הריביות בארה"ב ובארץ אומר ויסקין כי עדיין מדובר בהפרש ניכר. "בארה"ב קיימת דה-פקטו ריבית שלילית. הריבית הנומינלית שם היא 2% בעוד שהמדד עולה על שיעור זה. אצלנו מדובר בריבית של 4.1% עם מדד שאולי מגיע לאחוז, כך שיש לנו יתרה ריאלית שמאפשרת לנו לשבת כמה חודשים בצד בלי להעלות את הריבית".

ויסקין מעריך כי הישראלים צפויים לנצל את הרמה הנוחה יחסית במטבע האמריקאי ולבצע רכישות שיעלו במעט את שערו של המטבע. "בסך הכל הנפחים במסחר כרגע קטנים, כך שהציבור יכול להשפיע על שער המטבע".

מחיר הזהב השחור ירד אמש בכחצי דולר לרמה של 46.87 דולר לחבית, והשלים ירידה של 8.8 דולרים משיא כל הזמנים - 55.67 דולר. במסחר שלאחר הסגירה המשיך מחיר הנפט לרדת. החוזים על הנפט הגולמי למסירה בדצמבר נסחרים בבורסת הסחורות של ניו יורק במחיר של 46.76 דולר לחבית, ירידה של 11 סנט נוספים מאמש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully