וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביקושים ערים לאג"ח של חברת החשמל מצד גופים ישראליים

ליאור כגן

17.5.2001 / 18:43

הגופים, שלא הורשו להזרים ביקושים במסגרת הנפקת האג"ח בחו"ל, רוכשים אותה לאחר ההנפקה ופרמיית הסיכון יורדת

ביקושים ערים נרשמים מצד גופים ישראליים לאיגרות החוב שהנפיקה חברת החשמל בארה"ב. הגופים הללו, שלא הורשו להשתתף ולהזרים ביקושים בהנפקה, רוכשים את האג"ח לאחר שתהליך ה-pricing הושלם.

הנפקת האג"ח של חברת החשמל, שתוכננה להיות בהיקף של 400 מיליון דולר, זכתה לביקושים ערים, בסך של 2 מיליארד דולר מקרב הגופים הזרים, כך שבסופו של דבר הסתיימה בגיוס של 600 מיליון דולר. האג"ח נמכרו לתקופה של 10 שנים ולפי בריבית של 8%, המשקפת מרווח של 2.5% מעבר לריבית של אג"ח של ממשלת ארה"ב.

הביקוש מצד הגופים הישראליים נוצר עקב תנאי האיגרת הנוחים, והוא גרם לירידה בפרמיית הסיכון שלה. האג"ח, שפרמיית הסיכון שלה עמדה על 2.62%, יצאה לשוק בפרמיה נמוכה יותר של 2.55% נקודות. וכיום, לאחר שתהליך ה-pricing הושלם, ירדה פרמיית הסיכון לרמה של 2.38% נקודות.

פרמיית הסיכון נקבעה על סמך תמחור אג"ח דומות של חברת החשמל, ולפי הביקושים בשוק, ותהליך זה, יחד עם הצורך לקבוע מחיר של 100 לאיגרת, קבע את הריבית המשולמת שעומדת על 8%. ניתן להעריך כי הירידה בפרמיית הסיכון התבצעה משום שחברת החשמל היא בבעלות כמעט מלאה של מדינת ישראל, ולמעשה מדובר במעין איגרת חוב ממשלתית שנחשבת לבטוחה למשקיעים.

לדברי יובל חתוכה, דילר בכיר בחדר העסקות של בנק דיסקונט, הירידה בפרמיית הסיכון של איגרות החוב של חברת החשמל תלויה הן בביקוש למוצרים מסוג זה הקשורים למדינת ישראל, והן בביקוש אובייקטיווי לאג"ח של חברה מסוג זה. ניתן להעריך שהמשך הדרישה לאג"ח מצד גופים ישראליים, המכירים את חוסנה חברת החשמל, יגרמו להמשך הירידה בפרמיה זו.

את ההנפקה ניהלו הבנקים להשקעות סלומון ברדרס ודויטשה בנק, יחד עם גולדמן סאקס, יו.בי.אס ורבורג, ליהמן ברדרס ומריל לינץ'. ההון שגויס נדרש למימון השקעות החברה בחצי השנה הקרובה ולפיתוח מערכת החשמל. זוהי ההנפקה השישית שמבצעת חברת החשמל בשוק האמריקאי, מדצמבר 1996. החברה גייסה מאז כ-2.5 מיליארד דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully