וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

UBS ורבורג מתחיל לסקר את מרקורי: המלצת "קנייה" ומחיר יעד של 80 דולר

רמי קפלן

17.5.2001 / 20:12

גבוה ב-35% מממוצע ההערכות של בתי ההשקעות שניתנו לפני חודש; מרקורי מובילה את השוק עם נתח של 50%, אך גם היא לא חסינה מהחולשה בתחום מערכות המידע

תזות ההשקעה המלומדות של האנליסטים מתקשות לעכל את התנודות החזקות שמפגינים מחירי המניות הנסחרות בנאסד"ק בעת האחרונה. דוגמה יפה לכך מספק דו"ח תחילת הסיקור של חברת מרקורי שהוציאה מחלקת ההשקעות של הבנק השווייצי UBS ורבורג לפני מספר ימים.

הבנק העניק למניה המלצת "קנייה" ונקב במחיר יעד בן 80 דולר, המבוסס על חישוב מלומד של יחס מחיר/רווח (PEG) לפי תחזית 2002. עיון קל במחירי היעד שהעניקו שבעה בתי השקעות למניית מרקורי אך לפני חודש מעלה כי ממוצע מחירי היעד אז עמד על 59 דולר בלבד.

מאחר שההמלצה של UBS היא לאו דווקא הנלהבת ביותר מבין ההמלצות, נראה כי העובדה שנקב במחיר יעד גבוה בשליש מהממוצע לפני חודש תמוהה למדי. את הפיתרון למסתורין מספקת כנראה תנועת המחירים שרשמה המניה בחודש שחלף.

בתחילת אפריל, אז פירסמה מרקורי את דו"חותיה ובתי ההשקעות עידכנו את המלצותיהם, נסחרה המניה ברמת מחירים של 40 דולר, וב-4 באפריל רשמה המניה שפל רגעי של 31.9 דולר. עם זאת, בתחילת מאי עברה המניה את סף 70 הדולר, וב-11 במאי, יום פרסום הדו"ח של UBS, היא נסחרה במחיר של 62 דולר בערך.

מסתבר שלמרות שהאנליסטים של UBS לא מגיעים למסקנות שונות בהרבה לגבי הביזנס של מרקורי מאלה של עמיתיהם מלפני חודש (שהרי חלף רק חודש ותנאי השוק לא בדיוק התהפכו על פיהם מאז), הם נאלצים להתאים את התזה המלומדת שלהם למציאות. כבר לא הגיוני היום לתת למניה מחיר יעד של 50 דולר, כמו שנתנו ב-WR המבראכט למשל בהתבסס על PEG של 1.04, אז מעדכנים את ה-PEG ל-1.5.

מעניין באיזה PEG היה בוחר האנליסט קווין בוטיגייג מ-UBS אם היה מפרסם את ההמלצה היום, לאחר שמרקורי זינקה אתמול ב-13.4% ונסחרת כעת במחיר של 69 דולר בערך. ועתה לעיקרי ההמלצה.

רמת צפיות גבוהה

בוטיגייג מאשר את מעמדה של מרקורי כמובילת שוק תוכנות בדיקת הפונקציונליות והביצועים של יישומי אינטרנט, עם נתח של 45%-50% משוק זה. לשוק זה פוטנציאל צמיחה בלתי מבוטל מאחר ש-75% מהלקוחות הפוטנציאליים אינם משתמשים עדיין בכלים מהסוג של מרקורי.

בנוסף, מרקורי היא גם בין המובילות בתחומה ברמת הצפיות (Visibility) של עסקיה, לפחות על פי אחד המדדים לכך - מספר ימי האשראי שהיא מעניקה ללקוחות שלה (DSO), העומד אצל מרקורי על 60 בערך. הסטנדרט הזה הוא אחד הנמוכים בשוק, בקו אחד עם ענקית מונופוליסטית כמו מיקרוסופט או עם חברה מכובדת כמו צ'ק פוינט .

בנוסף, מציגה מרקורי אחוזים מאוד מרשימים של לקוחות חוזרים בכל תחומי הפעילות שלה. ברבעון האחרון, 23.5% מכלל המכירות של מוצרים חדשים מתוצרתה היו ללקוחות ותיקים, והשיעור הזה חווה צמיחה מתמדת לאורך כל שנת 2000.

"עם זאת, ולמרות ההתלהבות שאנו מגלים בנוגע למנהיגותה של מרקורי בשוק שלה ופוטנציאל הצמיחה הגבוה שלה, אנו מעניקים לה המלצת 'קנייה' ולא 'קנייה חזקה'", מציין האנליסט, "מרקורי נהנית מכך שהעסקות שלה הן בשווי נמוך יחסית וההחזר על התשומות מהיר - אך פרויקטים של מערכות מידע שמחוץ לתחום הזה נמצאים תחת לחץ כבד עכשיו".

אי לכך, מזכיר האנליסט שמרקורי לא חסינה מפני חולשה בתקציבי הרכש בתחום מערכות המידע - חולשה שככל הנראה לא עומדת לפוג בעתיד הקרוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully