וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביהמ"ש: סוכן ביטוח חייב בתשלום מע"מ גם בגין מקדמות על חשבון עמלות עתידיות

הארץ

18.5.2001 / 9:31

ההחלטה היא פגיעה קשה בסוכני ביטוח המוכרים פוליסות ביטוח חיים ובהתחשבנות שלהם עם חברות הביטוח

מאת בן-ציון ציטרין

סוכן ביטוח חייב בדיווח ובתשלום מס ערך מוסף גם בעת תשלום מקדמה שהוא מקבל מחברת ביטוח על חשבון עמלות עתידיות - כך קבע באחרונה בית המשפט מחוזי בתל אביב בדיון בערעורו של סוכן ביטוח על שומה שהוציא מנהל המכס ומע"מ נגדו.

בית המשפט קבע כי סוכן הביטוח חייב בדיווח ובתשלום מע"מ גם בגין הלוואה שניתנה לו באמצעות מענק, בזמן הפירעון או במועד שבו נחשבת ההלוואה כנפרעת. ההלוואה נהפכת למענק כאשר סוכן הביטוח עומד ביעדי התפוקה למכירת פוליסות ביטוח חיים חדשות. כן נדרש הסוכן בדיווח ותשלום מע"מ כאשר כספי העמלות שולמו לו במזומן.

משמעות ההחלטה היא פגיעה קשה באלפי סוכני ביטוח המוכרים פוליסות ביטוח חיים ובהתחשבנות שלהם עם חברות הביטוח.

על פי החלטת בית המשפט, אין כל חשיבות לשאלה אם חברת הביטוח העבירה לסוכן את המע"מ על התשלומים האמורים או לא - זה נתון להתדיינות בין הסוכן לחברת הביטוח ואינו מעניין כלל את שלטונות מע"מ.

בענף מקובל שחברת הביטוח מעמידה לרשות הסוכן הלוואה, שנהפכת למענק אם הסוכן עומד ביעדים למכירת פוליסות שהותוו לו. כיום, במקרה שהסוכן אינו עומד ביעד התפוקה השנתית, מעמידה חברת הביטוח לזכותו מקדמה על חשבון עמלות עתידיות בגובה ההלוואה. באמצעות המקדמה מכוסה ההלוואה במלואה.

סוכני הביטוח טוענים כי מדובר בקיזוז שהם אינם נהנים ממנו, ולכן אין עליהם לשלם בגינו מע"מ. בית המשפט קבע כי התקבול ייחשב כתשלום במזומן החייב בדיווח (ע"ש 5067/98).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully