וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ליהמן ברדרס נגד צ'ק פוינט

הארץ

18.5.2001 / 11:12

הזהירו מפני ירידה בכושר התחרותי שלה; אנליסטים אחרים מטילים ספק/ הארץ

מאת בועז לוי

האם צ'ק פוינט סובלת מהתגברות התחרות, או שמא מיצובה בשוק נותר ללא שינוי? הפחתת ההמלצה של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס שפורסמה שלשום הצליחה לעורר גלים סוערים סביב המניה, ואולם עוד באותו יום היא התאוששה, ואתמול זינקה בכ-7% לקראת סיום המסחר.

בעוד שבליהמן ברדרס טוענים כי החברה ניצבת בפני תחרות הולכת ומחריפה, שאר האנליסטים טוענים שאין כל שינוי במיצוב התחרותי שלה, וסמנכ"ל הכספים של החברה, איל דשא, טוען כי בליהמן ברדרס שגו. "העבודה הזו לא מדויקת, והעידה על כך העובדה שהם לא הבינו כמה נקודות משמעותיות", הוא אומר. "אנחנו מצטערים על כך שהפחתת ההמלצה באה מסיבות לא נכונות, אבל אנחנו לא מקבלים את ההפחתה עצמה קשה".

מחלקת המחקר של ליהמן ברדרס ציינה כי היא מודאגת מכמה גורמים המאיימים על הכושר התחרותי של צ'ק פוינט. להערכתה, הצירוף של גורמים אלה מגביר את הסיכון הטמון במניה. בין הגורמים שמונה ליהמן - התחרות הגוברת בשוק ה-VPN, אי הזכייה של צ'ק פוינט בשלוש עסקות מהותיות ותשומת הלב הגוברת שמקדישה ענקית ציוד הרשת סיסקו לתחום האבטחה.

צ'ק פוינט היא המובילה העולמית בפיתוח כלי אבטחה לאינטרנט. המוצר הראשון שפיתחה החברה הוא הפיירוול, המיועד לאבטח רשתות תקשורת ארגוניות מפני חדירות ופריצות של גורמים עוינים דרך האינטרנט. במלים אחרות, המוצר מאפשר למשתמשים ברשת לגלוש באינטרנט, מבלי שגורמים חיצוניים יוכלו להיכנס לתוך הרשת הארגונית.

המוצר הבא שפיתחה צ'ק פוינט נקרא VPN (רשת פרטית וירטואלית), והוא מספק את כלי ההצפנה והאבטחה של רשת תקשורת העושה שימוש ברשת האינטרנט הציבורית. צ'ק פוינט היתה בין הראשונות שזיהו את הפוטנציאל הגדול הטמון ב-VPN, המציע פתרון זול הרבה יותר מהאלטרנטיווה שכרוכה בשכירה של קווי תקשורת פרטיים יקרים. היא השיקה פיירוול התומך ב-VPN כבר ב-95'.

שוק ה-vpn תורם כ-70% מההכנסות

כיום מהווה שוק ה-VPN שוק מפתח עבור צ'ק פוינט, והוא תורם כ-70%-75% מהכנסותיה. עם זאת, באחרונה ניכרת האטה בקצב ההתקנות של VPN. למרות ההוצאה הנכבדת של ארגונים על VPN, שיעור החדירה של פתרון זה עדיין נמוך. לפי סקר של חברת המחקר IDC, רק 8% מהרשתות הארגוניות משתמשות בטכנולוגיית VPN המבוססת על פרוטוקול אינטרנט ונהנית מעדיפות כלכלית, לעומת 22% שמשתמשים בקווים פרטיים ו-47% המשתמשים ב-frame relay (סוג של קווים לתקשורת מהירה).

בליהמן ברדרס אומרים כי הם מודאגים מהתגברות התחרות בתחום מוצרי ה-VPN, שבו שולטת כיום החברה.

הם מודאגים במיוחד מכניסה של מתחרים לפלח השוק הגבוה של תוכנה ל-VPN, כלומר אספקה לארגונים גדולים ולספקי שירות.

בליהמן מציינים שלוש עסקות שנחתמו באחרונה, אשר לדעתם מדגימות את התעצמות התחרות במרחב של צ'ק פוינט. שלוש ספקיות שירות גדולות - וורלדקום, גלובל קרוסינג ואקסודוס, בחרו בפתרון VPN מתוצרת המתחרות של צ'ק פוינט, בהן סיסקו והחברה הפרטית Netscreen.

באחת מהעסקות הזמינה אקסודוס רשת VPN משותפתה של צ'ק פוינט, נוקיה. כל זה טוב ויפה, ואולם רכיב ה-VPN שסופק לא היה מתוצרת צ'ק פוינט, אלא מפיתוח פנימי של נוקיה. בליהמן ברדרס אומרים כי מקורותיהם בנוקיה טוענים שהמוצר VPN-1 מתוצרת צ'ק פוינט לא יכול היה לספק ללקוחות אקסודוס את הנפח ויכולת השדרוג שנדרשו.

מנגד טוען דשא כי אין בכך כל אינדיקציה לגבי שינויים במצבה של צ'ק פוינט מול המתחרות, משום שהרכיב שסופק נועד לפלח השוק השולי מאוד, שדורש יכולות של VPN ללא פיירוול. "יש מעט מאוד לקוחות כאלה, ואנחנו לא מספקים רכיב כזה", הוא אומר.

דשא מוסיף ואומר כי הכללתה של העסקה עם גלובל קרוסינג כאן מעידה על אי הבנה. "במסגרת עסקה זו ג'וניפר תספק MPLS לגלובל קרוסינג, כלומר יצירה של קו נל"ן לא מאובטח ולא מוצפן דרך הרשת. זה בכלל לא קשור למה שאנחנו עושים, ואין כאן שום אובדן של עסקה מבחינתנו".

בליהמן ברדרס סבורים כי עסקות אלה, בצירוף נתונים נוספים שהגיעו אליהם בשבועות האחרונים, מעידות על כך שצ'ק פוינט צריכה לשפר את מוצרי ה-VPN שלה במונחי יכולת שדרוג ותפוקה, אם היא רוצה לזכות בעסקות הגדולות של שוק ה-VPN. זאת, במיוחד כשהציפיות לעתיד הקרוב הן שארגונים יתחילו להתקין רשתות פרטיות וירטואליות ענקיות, המסוגלות לטפל באלפי משתמשים בו זמנית.

לדברי ליהמן סיבה נוספת לדאגה היא מה שהם מכנים "אפקט סיסקו". כניסה של ענקית ציוד הרשת לכל תחום יכולה לעורר דאגה אצל השחקניות המובילות, ובליהמן ברדרס אומרים כי מפגישה עם בכיר בסיסקו עולה כי נושא האבטחה נהפך למשמעותי מאוד מבחינתה.

כלכלני ליהמן מעריכים כי חטיבת מוצרי האבטחה של סיסקו מוכרת בכחצי מיליארד דולר בשנה, וצומחת בכ-50% בשנה (בערך בקצב של צ'ק פוינט). אף שהם עדיין משוכנעים כי המוצרים של צ'ק פוינט נהנים מיתרונות טכנולוגיים על פני אלה של סיסקו, הם סבורים כי החברה הישראלית תיאלץ להתמודד עם איום ארוך טווח, בדמות הגלישה של מוצרי האבטחה לרמה של תשתית הרשת, כלומר מעבר לפתרונות הקרובים יותר לאלה שסיסקו מספקת.

בתגובה לכך אומר דשא כי סיסקו היא אכן מתחרה גדול ועיקש, אך מזכיר כי אבטחה היא חלק קטן מאוד מתוך עסקי החברה. "הם בצרות עכשיו, וזה משפיע לכל מיני כיוונים - לטובה ולרעה. הרבה יותר קל לנו כיום להתמודד איתם".

כמסקנה מכל אלה החליטו בליהמן ברדרס להפחית את מחיר היעד למניה מ-110 ל-70 דולר, ואת ההמלצה ל"קנייה". מחיר היעד החדש משקף מכפיל בגובה 53 על הרווח הצפוי למניה ב-2001 (1.33 דולר).

ליהמן הפילה את המניה אך הנאסד"ק איזן

האזהרות של ליהמן ברדרס לא נפלו שלשום על אוזניים ערלות, והצליחו להפיל את מניית צ'ק פוינט כמעט ב-10% במשך המסחר. רק העליות החדות בנאסד"ק לקראת הסיום הצליחו להקהות את הנפילה, שהסתכמה ב-1%, ואתמול כבר החלה המניה לטפס מעלה.

לעליות במניה סייעו בוודאי עדכונים שפירסמו שורה של בנקים להשקעות, שהעידו כי מיצובה התחרותי של צ'ק פוינט לא השתנה בצורה משמעותית. בגולדמן סאקס טוענים כי שלוש הע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully