וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עו"ד ישראל פרי ישלם מסים בסך 150 מיליון שקל בגין הפנסיה הגרמנית

הארץ

18.5.2001 / 12:00

זאת בעקבות הסדר עם מס הכנסה; התחייב להגיע לישראל אם יוגש נגדו כתב אישום שלא בענייני מס

מאת בן-ציון ציטרין

עו"ד ישראל פרי, מייסד ומנהל תוכנית "הפנסיה הגרמנית", הגיע להסדר עם רשויות המס בישראל לחיסול כל חובות המס שלו ושל חברותיו. הוא ישלם 150 מיליון שקל למס הכנסה ולמס ערך מוסף, בגין חובות עבר והיוון רווחים עתידיים בתוכנית הפנסיה הגרמנית, וכל תיקי החקירה נגדו בחשד לעבירות מס - ייגנזו.

פרי גם התחייב לשוב לישראל ממקום מושבו בלונדון, אם וכאשר תחליט הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום פלילי הנוגע לפנסיה הגרמנית, בעבירות שאינן עבירות מס. הוא אף התחייב להפקיד ערבות אישית בגובה 10 מיליון שקל להבטחת שובו לישראל במקרה כזה.

עורך דין פרי ניצל לכאורה פירצה בהסכם בין ממשלות ישראל וגרמניה, שאיפשר לאנשים שנרשמו עד מועד מסוים לקבל ביטוח סוציאלי מממשלת גרמניה בהגיעם לגיל פרישה.

מצטרפים לביטוח הסוציאלי היו צריכים להיכלל בתוכנית מספר מינימלי של שנים, אך מאחר שלתוכנית יכלו להצטרף גם אנשים מבוגרים, ולאו דווקא יוצאי גרמניה, פרי הציע להם מימון ל"רכישת" השנים החסרות למלוא הזכויות עד לגיל פנסיה. פרי הציע זאת למבוטחים באמצעות מימון מחברות זרות.

החשד הוא שפרי הוא הבעלים של החברות הזרות, וכי הוא גבה לכאורה ריבית נשך בגין ההלוואות. במקרים מסוימים, אדם שהגיע לגיל הפנסיה היה אמור לקבל 1,000 מארק בחודש, והחזיר 900 מארק מתוכם - וזאת בניגוד להנחיה בגרמניה, ולפיה החזר החוב לא יעלה על שליש מתוך הפנסיה. מדובר בכמה עשרות אלפי מבוטחים שנפגעו בדרך זו.

אתמול לפנות בוקר נחתם במשרדי נציבות מס הכנסה בירושלים הסכם בין פקיד שומה תל אביב 4, אגף המכס ומס ערך מוסף, לבין עו"ד פרי, הארגון למימוש האמנה לביטחון סוציאלי ישראל מערב גרמניה, שתי החברות הזרות שנתנו את המימון למצטרפים לתוכנית - BGA ו-BGF הרשומות במקלטי מס באירופה - וחברת הביטוח בריטניה, וכן שורת חברות נוספות. ההסדר מסכם את כל חבות המס של אותם גופים בנושא הקרוי הפנסיה הגרמנית.

סכום המס שישולם - 150 מיליון שקל - מהוון גם את כל ההכנסות העתידיות של כל הגופים האלה מתוכנית הפנסיה הגרמנית.

זהו הסדר פשרה, שכן חבות המס המקסימלית של פרי גבוהה פי כמה, אך לנוכח שהותו בחו"ל התקשו רשויות המס לגבות ממנו את חובותיו.

להסכם עם מס הכנסה נלווה הסכם עם הפרקליטות, ולפיו יימחקו כל הטענות בנושאי מס נגדו אם יוגש כתב אישום באישומים פליליים כלשהם.

פרי עזב את ישראל בעיצומה של חקירה משטרתית נגדו בספטמבר 99' בחשד להונאת ענק של ממשלות, גופים פיננסיים ומבוטחים. המגעים להסדר צברו תאוצה בשבועיים האחרונים, בעקבות ההודעה של התובע הכללי בשווייץ על סגירת החקירה נגדו, לאחר שלא נמצאו ראיות לעבירות על חוקי שווייץ ולא נמצאו ראיות להלבנת כספים בחשבונות הבנק של חברות המימון. התובע הורה לבנקים לשחרר הכספים שעוקלו בהיקף של כ-450 מיליון שקל. קודם לכן נסגר תיק החקירה נגד פרי וחברותיו גם בברלין, ולמעשה הסתיימו כל הליכי החקירה נגדו ונגד חברותיו בחו"ל.

ההסכם שנחתם אתמול נעשה על דעת פרקליטת המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, נציב מס הכנסה ומנהל אגף המכס ומע"מ. את פרי ייצגו פרופ' דוד גליקסברג, עו"ד מיכה קירש ועו"ד דרור ארד-איילון.

המדינה הכירה בכך שפרי לא ייחשב כתושב ישראל לצורך תשלום חובות המס על הכנסות שלו בעתיד, וכן שכל הזכויות של רוכשי הפנסיה ותשלומיהם העתידיים לא יפגעו.

בפני בג"ץ עומדת לדיון בימים אלה עתירה, הדורשת מהמדינה לנמק מדוע אינה מעמידה את פרי לדין פלילי בשל הונאת ענק כביכול, למרות שהודיעה על כוונתה לעשות כן. ייתכן שהמדינה תודיע עתה לבג"ץ על התייתרות ההליך הפלילי בעבירות מירמה. נראה כי פרי שהתחייב להתייצב למשפט, והפקיד 10 מיליון שקל, מרמז שבכוונתו לשוב בקרוב לישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully