וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר לאן?

ליאור כגן

18.5.2001 / 14:06

כשמצב הרוח הלאומי משתנה תכופות הדרך ל-4.125 שקלים עוד ארוכה

הפיגוע בנתניה הזכיר היום כי גם אם קיימת רגיעה בשוק המט"ח, היא בדרך כלל תהיה זמנית. הדולר נסחר זה מספר שבועות בטווח מחירים צר מאוד של 4.155-4.14 שקלים, תוך ירידה חדה בנפח המסחר. סטיות התקן באופציות הדולריות ירדו לרמה שלא נראתה זה זמן רב, ונראה כי המשקיעים מעדיפים "לשבת על הגדר".

אתמול אף ירד הדולר מתחת לרמה של 4.14 שקלים, והגופים הכלכליים העריכו כי השקל ימשיך להתחזק. בבית ההשקעות פריקו, המתמחה במסחר במט"ח, מעריכים כי השקל עשוי להתחזק לרמה של 4.125 שקלים, וגם בבית ההשקעות אקסלנס מעריכים כי ההסתברות להתחזקות השקל נראית גבוההה יותר.

למה השקל מתחזק?

ישנן שתי סיבות עיקריות שקשורות זו בזו, והן לאו דווקא סיבות הקשורות רק לשוק המקומי. כידוע, הכל מתחיל בארה"ב - הפד הוריד את הריבית 5 פעמים ברציפות על מנת לנסות ולמנוע את כניסת המשק בארה"ב למיתון, כך שהריבית בארה"ב עומדת עתה על 4% בלבד. ובארץ, קליין לא ממהר ללכת אחרי מה שקורה בארה"ב, ונוקט במדיניות מוניטרית שמרנית.

עיצומי העובדים בבנק ישראל מנעו מקליין לפרסם את החלטת הריבית האחרונה לחודש מאי, וכעת עומד פער הריביות בין השקל לדולר על 3.2%, פער שלא היה קיים בשנה האחרונה. כמובן שפער ריביות זה יוצר העדפה להשקעה בשקל לעומת השקעה בדולר, ושער החליפין יורד.

הסיבה השנייה היא תוצאה של הורדות הריבית בארה"ב. נראה כי האופטימיות הזהירה חוזרת לשווקים. הנאסד"ק רושם זה מספר ימים עליות שערים, ומניות רבות מתאוששות בעשרות אחוזים. אופטימיות זו מעלה את התקווה בקרב המשקיעים כי גל ההנפקות יתחדש, והחברות הישראליות יחזרו לגייס הון זר, מה שיעלה את היצע הדולרים ויחזק את השקל.

הירידה בשער הדולר מתרחשת באופן איטי, תוך ירידה חדה בנפח המסחר. כך לדוגמה, מחזור המסחר היומי הממוצע בחודש מאי עומד עד כה על 517 מיליון דולר, נמוך משמעותי מנפח המסחר של 800 מיליון דולר שנרשם בחודש אפריל, ו-862 מיליון דולר בחודש מארס. במקביל גם יורדות סטיות התקן באופציות, דבר המעיד על ירידה ברמת האי הוודאות והעצבנות במסחר בשקל-דולר.

מה צפוי בהמשך?

עד כה הדרך נראתה ברורה - השקל ימשיך להתחזק, יירד מ-4.135 שקלים וינוע לכיוון 4.125 שקלים. אולם, הפיגוע בנתניה שגבה קורבנות, יזכיר למשקיעים שאנו חיים במדינה בה המצב הביטחוני רעוע, ומצב הרוח הלאומי משתנה תוך יום מקצה לקצה. כבר היום בעקבות הפיגוע טיפס הדולר לרמה של 4.144 שקלים, והמשך המתיחות הביטחונית עשויה, לדעת סוחרים לקרב אותו חזרה לרמות של 4.15 שקלים.

בנוסף, יש לשים לב לשני גורמים שעשויים להשפיע בכיוונים מנוגדים על המסחר בדולר. הגורם הראשון הוא הרפורמה במס, שבמשרד האוצר שוקדים בימים אלו על תכנונה ואופן ביצועה. ביצוע הרפורמה, עשוי לגרום לביקושים לדולר, זאת משום שהאפיק הדולרי כבר ממוסה, בעוד האפיק השקלי פטור ממס.

נקודה שנייה היא האפשרות לשינוי מדיניות רצועת הניוד של הדולר. משלחת קרן המטבע העולמית העלתה את הנושא, וידוע שקליין תומך נלהב בביטולה. במידה שתתקבל החלטה על ביטול הרצועה או על שינוי בשיפועה (בעבר הועלתה הצעה לשטח את הרצועה) עשויים להיווצר היצעים בשוק המט"ח שיחזקו את השקל.

שני גורמים אלו עלו וירדו מהכותרות כבר מספר פעמים, וייתכן שביצועם יקח זמן רב. בינתיים, הסוחרים מעריכים כי המסחר בשקל-דולר יושפע בעיקר מהמצב הביטחוני במדינה, ומהאווירה בבורסת הנאסד"ק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully