וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרדיים מתרחבת להנדסת קידוחים: רכשה חברה נוספת ב-6 מיליון דולר

הארץ

18.5.2001 / 15:01

מאת יורם גביזון

חברת פרדיים היא ככל הנראה החברה הישראלית הפעילה ביותר בתחום הרכישות. אתמול עשתה פרדיים (סימול נאסד"ק PGEO) צעד נוסף באסטרטגיית ההתרחבות שלה, כאשר רכשה את חברת התוכנה Sysdrill תמורת 6 מיליון דולר. פרדיים, שמספקת פתרונות תוכנה לעיבוד נתונים סייסמיים וניתוח מאגרים לתעשיית הנפט והגז, תשלם 5 מיליון דולר מהסכום במזומן ומיליון דולר בהקצאה של 200 אלף מניות. הרכישה תבוצע מהתזרים השוטף של החברה.

חברת Sysdrill, שבסיסה באברדין, סקוטלנד, היא לדברי פרדיים חברת תוכנה ושירותים מובילה בהנדסת קידוחים ובפתרונות של קידוח בארות.

Sysdrill, שמכירותיה ב-2000 הסתכמו ב-2 מיליון דולר, היא חברה רווחית שמעסיקה 21 מהנדסי תוכנת קידוחים. כיום התוכנות שלה נחשבות לסטנדרד של התעשייה בתחום תכנון הבארות. לקוחותיה הם חברות נפט וגז מובילות - בעיקר בים הצפוני.

יו"ר ומנכ"ל פרדיים, אלדד וייס, אמר כי רכישת Sysdrill מסמנת את סיום השלב הראשון באסטרטגיה העסקית של החברה - רכישה ופיתוח עצמי של יכולות בתחום מדעי תת-הקרקע, וכי כעת עוברת פרדיים לשלב השני של האסטרטגיה - הגדלת נתח השוק והאפליקציות של היכולות.

לדבריו, מדעי תת-הקרקע שימשו באופן היסטורי את חברות הנפט והגז לזיהוי אתרי קידוח, ואולם כיום נפתחים כיוונים חדשים, שכן חברות הנפט והגז מתמקדות בניסיון להקטין את עלות הקידוח. ההשקעות בקידוחים מסתכמות ב-20 מיליארד דולר לשנה, ולפי הערכות ניתן לחסוך כ-20% מעלות הקידוח.

וייס ציטט הערכות של מומחים הצופים שפתרונות תוכנה חדשים לקידוחים יניבו חיסכון משמעותי בעלויות הקידוח, משום שניתן יהיה להשתמש בהם להצגה תלת ממדית ובזמן אמיתי של בסיסי נתונים על שדות נפט ששטחם עשרות אלפי קמ"ר, ולקבל החלטות בזמן אמת על המשך הקידוח.

וייס אומר כי זהו תחום פעילות חדש יחסית, שהגורמים המובילים בו הם המתחרים העיקריים של פרדיים, כמו הליברטון ושלומברז'ה, חברות הפקת נפט דוגמת פרקר דרילינג ופרסיז'ן אינסטרומנטס שמבצעות קידוחים גדולים יחסית, וכן חברות לחיפושי נפט וגז שמחזיקות במחלקות פנימיות ויוכלו לקבל מפרדיים בקרה על הצעות המחיר לקידוחים שיקבלו מחברות ההפקה.

התוכנות של סיסדריל מסייעות לחברות הפקה לשפר את היעילות ולהקטין עלויות, וכן הן מסייעות בתהליכי קבלת ההחלטות בכל שלבי הקידוח.

הפתרונות של סיסדריל מבצעיםאופטימיזציה של ביטון הקידוח, באמצעות תכנון של מסלול הקידוח כך שניתן יהיה להתגבר על מכשולים ולעבור בתוואי שהלחצים בו קטנים יותר.

רכישת החברה הסקוטית תשלים את הידע שנצבר בפרדיים במדעי תת-הקרקע בידע של הנדסת קידוח, כך שתוכל לספק ללקוחותיה פתרונות תוכנה שלמים שיכללו את היכולות הקיימות בפרדיים בפענוח וניתוח נתונים סייסמיים, וכן את התוכנות של סיסדריל, שמתמחות בכיוון הקידוח.

להערכת וייס, עלות הרכישה של סיסדריל תופחת על פני 15 שנה בממוצע, ולרכישת החברה לא תהיה השפעה שלילית על התוצאות הכספיות ב-2001.

וייס צופה שחברת סיסדריל תשפיע לחיוב על הרווח החל ב-2002.

וייס העריך שרכישת סיסדריל והכניסה לתחום הנדסת הקידוח עשויות להגדיל את השוק הפוטנציאלי של החברה ב-500 מיליון דולר, כלומר ב-30%.

וייס רמז שבמסגרת השלב השני של האסטרטגיה להרחבת היישומים תגביר פרדיים את נוכחותה בתחום הנדסת הנפט, שמטרתה אופטימיזציה של תהליך השאיבה.

פרדיים הרוויחה 750 אלף דולר במחזור של 17.5 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2001, בהשוואה לרווח של 282 אלף דולר במחזור של 14 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2000. שווי השוק של החברה הוא 72 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully