וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהתוצאות שפירסמה תפרון בשבוע שעבר קשה לדעת אם החברה מתחילה להתאושש מהמשבר

הארץ

20.5.2001 / 9:36

מאת בועז לוי

"ניכר שינוי באווירה", אמר סמנכ"ל הכספים של תפרון , נתן פולבר, בהתייחסו לתוצאות שפירסמה החברה לרבעון הראשון בשבוע שעבר. ואולם, שינוי זה עדיין לא ניכר במכירות, בהוצאות וברווחים, אלא בא לידי ביטוי בהתנהגות הלקוחות, כך לפחות על פי פולבר.

מניית תפרון הצליחה באחרונה להתאושש קלות מרמות השפל בהן שהתה. את האות לנפילתה של המניה נתנו שתי אזהרות רווח שפירסמה החברה באמצע ובסוף 2000, שטרפו את הקלפים מבחינת בעלי השליטה, זיגי רבינוביץ ואריה וולפסון, בכל הקשור לאפשרויות למימוש אחזקותיהם במחיר גבוה.

בקיץ 2000 הודיעו השניים כי הם בוחנים אפשרויות אסטרטגיות עבור החברה, בעזרת שירותיו של בנק השקעות ששכרו לצורך העניין. מניית החברה ריחפה אז ברמות של כמעט 20 דולר, שגילמו לחברה הצומחת והרווחית דאז שווי של כמעט רבע מיליארד דולר.

תפרון מכרה אז ביותר מ-60 מיליון דולר לרבעון, והפגינה קצבי צמיחה מרשימים, אך ההידרדרות היתה מהירה: השבוע דיווחה החברה כי ההכנסות ברבעון הראשון של 2001 הסתכמו ב-43.3 מיליון דולר - פחות מההכנסות בכל אחד מהרבעונים של 2000.

תפרון ייחסה את הקשיים בהם נתקלה להאטה בשוק האמריקאי - השוק העיקרי למוצריה. תפרון עוסקת בייצור של לבני נשים יוקרתיים לרשתות כמו ויקטוריה'ס סיקרט, גאפ ובננה ריפבליק, והפגיעה בעסקיה כאשר השפל הכלכלי מסתמן נראית טבעית והגיונית.

ואולם, הקשיים של תפרון נבעו לא רק מתנאים חיצוניים, אלא גם מהוצאות גדולות מדי לייצור שצימצמו את שולי הרווח של החברה; מבנה הון מסוכן הכולל חוב גדול והוצאות מימון שנגזרות ממנו, ורמות גבוהות מדי של מלאי.

הירידה בביקושים מצד הרשתות הגדולות בארה"ב, שצברו מלאים לקראת עונת החגים בסוף 2000 ונותרו מאוכזבות, חשפה את מלוא הבעיות של החברה. ואולם השבוע אומר פולבר כי ניכר שינוי באווירה בקרב הלקוחות האמריקאים. "יש יותר הזמנות, צבר ההזמנות גדל ביחס לסוף הרבעון הקודם. נראה לי שהגרוע מכל מאחורינו".

קביעה זו עדיין טעונה הוכחה מצד הנהלת החברה, שבינתיים מביאה לידי ביטוי את האופטימיות שלה בתחזיות. בתפרון מעריכים כי ברבעון השני של 2001 יסתכמו הכנסותיה ב-50-48 מיליון דולר, וכי ההפסד הנקי יצטמצם משמעותית, לעומת ההפסד שנרשם ברבעון הראשון, בסך 5.1 מיליון דולר.

בנוסף לשיפור במצב העסקי אותו צופה החברה, יתרמו לשיפור בתוצאות שורה של מהלכים שהיא נוקטת - עסקיים וגם חשבונאיים. מהלך חשבונאי כזה הוא שינוי שיטת חישוב הפחת, שצפוי לתרום לשורה התחתונה של תפרון 3.75 מיליון דולר בסיכום שנתי (או 30 סנט בחישוב למניה).

עד כה הפחיתה החברה את כל הציוד הקבוע לפי עשר שנים, ומעתה היא תפחית את מכונות הסנטוני שברשותה על פני 15 שנים, ואת שאר הרכוש הקבוע (מבנים) על פני 20 שנים.

אחת הבעיות הקשות של החברה היא עלות גבוהה של כוח אדם ביחס למתחרים, וזאת עקב שיעור נמוך של הייצור במדינות שכנות, בהן הייצור זול יותר. כיום מיוצרים רק 10% מהמחזור של החברה בירדן, ובחברה מתכננים להגדיל חלק זה ל-17%-18% עד סוף 2001.

תפרון מתכננת להעביר לירדן את הייצור של המוצרים הפחות מסובכים; מוצרים אלה שייכים לחטיבת ה-SEW&CUT של החברה, ש-50% מההכנסות הנובעות ממנה יופקו בירדן עד סוף 2001. פולבר אומר כי מרבית הייצור בחטיבה זו מתבצע כיום על ידי קבלני משנה ישראלים, שיוחלפו בעמיתיהם הירדנים.

"עלות השכר בארץ גבוהה יחסית ולא תחרותית ביחס למדינות שכנות", אומר פולבר, המזכיר את אחת ההשפעות של חוק שכר המינימום ועדכוניו. הוא מעריך כי הוצאות הייצור בירדן הן כרבע עד שליש מההוצאות בישראל, וזאת בניכוי הוצאות הלוגיסטיקה הדרושות להעברת הסחורה מירדן ואליה.

מדינה נוספת שתפרון שוקלת להעביר אליה ייצור היא מדגסקר. החברה מצפה להיכנס תוך זמן קצר למיזם משותף עם מתפרה מקומית המעסיקה כ-400 עובדים. לדברי פולבר, מתפרה זו מתמחה בייצור חזיות, אחד מהשווקים שתפרון סימנה כמנוע צמיחה משמעותי בשנים הקרובות.

הייצור במדגסקר משתלב יפה במהלכים של תפרון להוזלת עלויות הייצור שלה. פולבר מציין כי שכרו החודשי של עובד במתפרה זו נמוך במיוחד, ונע סביב 40 דולר. עם זאת, תפרון ספגה ביקורת על כך שלא החישה את מעבר פעילויות הייצור שלה למדינות שכנות כבר בשנה שעברה או לפני כן, וצעדים אלה נאלצו לבוא במסגרת של תוכנית הבראה והתייעלות.

צעדים נוספים שנוקטת החברה במסגרת תוכנית זו הם קיצוצים במצבת כוח האדם שלה בארה"ב ובישראל. בחברה מציינים כי מהלך זה יחסוך לה כ-4 מיליון דולר בחישוב שנתי, אך היא תיאלץ לרשום הפרשות לפיצויי פיטורים ברבעון השני.

מבנה ההון של החברה נראה עדיין בעייתי. 74% ממאזן החברה ממומנים על ידי חוב, שרובו אמנם לטווח ארוך. התזרים השלילי שנוצר ברבעונים האחרונים רוקן את קופת החברה כמעט כליל והותיר אותה עם 1.5 מיליון דולר במזומן.

פולבר אומר כי בעת הצורך תרחיב החברה את האשראי הניתן לה על ידי הבנקים. אמנם אין זה סביר להניח כי הבנקים יסגרו לחברה את הברז, ואולם הסיכון הגבוה שלהיביא בוודאי לייקור עלויות המימון.

חדשה טובה אחת עליה ניתן להצביע ברבעון היא החזרה לרווח גולמי. ברבעון הרביעי של 2000 סבלה החברה משולי הפסד גולמי של כ-11%, שנבעו מעודף כושר ייצור ומבנה הוצאות קשיח. ברבעון החולף הצליחה החברה לשפר נתון זה ולהביא לשולי רווח גולמי של 2.4%. רחוק אמנם מרמות העבר של 18%, אבל בכל זאת שיפור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully