וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעלי המניות בדה בירס הצביעו בעד מכירת החברה

הארץ

20.5.2001 / 9:57

לונדון. בעלי המניות בדה בירס הצביעו שלשום כמעט פה אחד בעד קבלת הצעת רכש משופרת בסך 18.7 מיליארד דולר, 113 שנה לאחר הקמתה של קבוצת היהלומים על ידי ססיל רודס ו-108 שנים לאחר שנרשמה למסחר בבורסה של יוהנסבורג.

העסקה, שכחלקה תרכוש קבוצה בראשות משפחת אופנהיימר וחברת הכרייה אנגלו-אמריקן את דה בירס, תשנה את הנוף העסקי בדרום אפריקה. דה בירס תצטרף לחברות גדולות אחרות שנטשו בשנים האחרונות את הבורסה ביוהנסבורג. בה בעת, היא שמה קץ למבנה החזקות סבוך, שכחלקו החזיקה דה בירס מניות באנגלו אמריקן, ואילו אנגלו-אמריקן החזיקה מניות בדה בירס. ההחזקות הצולבות האלה, אומרים אנליסטים, ריסנו עליות במניות אנגלו-אמריקן, חרף צמיחה מרשימה בפעילותה. מניות אנגלו-אמריקן נסחרות כיום בעיקר בלונדון.

בפעם הראשונה מאז השתלט ארנסט אופנהיימר, מייסד אנגלו-אמריקן, על דה בירס בשנות ה-20, תצטמצם ההשפעה של משפחת אופנהיימר על אנגלו-אמריקן לנתח מניות בשיעור 4.8% ומושב במועצת המנהלים של החברה לניקי אופנהיימר, יו"ר דה בירס ונכדו של ארנסט.

בתמורה, תחזק משפחת אופנהיימר את השליטה שלה בדה בירס, החולשת על כשני שלישים מהמסחר ביהלומי גלם בעולם, בשווי של כ-8 מיליארד דולר בשנה. מערכת היחסים הקרובה של המשפחה עם אנגלו-אמריקן תימשך, אך באופן אחר.

מניות דה בירס יימחקו מהמסחר ביוהנסבורג ב-1 ביוני. ב-8 ביוני, תירכש החברה באופן רשמי על ידי DB Investments, קבוצה בה מחזיקות משפחת אופנהיימר ואנגלו-אמריקן 45%, כל אחת. שאר המניות מוחזקות בידי דבסוונה, מיזם משותף בין דה בירס לממשלת בוטסוונה. כעת, מחזיקות אנגלו-אמריקן ודה בירס כשליש מהמניות זו של זו. הבורסה של לונדון הנהיגה באחרונה כללים חדשים, שמטרתם להאיץ בחברות לצמצם החזקות צולבות.

העסקה תקנה למשפחת אופנהיימר שליטה ישירה לא רק במכרות היהלומים של דה בירס באפריקה הדרומית, אלא גם ביהלומים שרוכשת החברה ברוסיה ובקנדה ובמערכת ההפצה שבסיסה בלונדון, החולשת על כשני שלישים מהמסחר ביהלומי גלם בעולם. דה בירס מתכננת לנצל את המותג שלה כדי לפתח פעילות קמעונית של יהלומים מלוטשים ביחד עם קבוצת מוצרי היוקרה הצרפתית LVMH.

אופנהיימר הכחיש אתמול הערכות לפיהן, כחברה פרטית תפעל דה בירס "בסתר", במיוחד נוכח הביקורת הגוברת בעולם על חברות הסוחרות ביהלומי דמים - אבנים הנכרות באזורי עימות באפריקה למימון קרבות. "דה בירס לא תעלם מאחורי חומה גבוהה כך שאף אחד לא יוכל לדעת מה עושה החברה", אמר. ארה"ב מתייחסת לדה בירס כקרטל, והחברה מנועה מפעילות ישירה במדינה, עקב חקירת הגבלים עסקיים שהחלה עוד בשנות ה-70.

באסיפת בעלי המניות ביוהנסבורג, הצביעו 94% בעד הצעת הרכש - 0.446 מניות אנגלו-אמריקן ו-15.53 דולר במזומן בעבור כל "יחידת דה בירס". כל יחידה מייצגת מניה של דה בירס קונסולידייטד מיינס בדרום אפריקה ושל דה בירס סנטנרי בשווייץ. כמו כן יקבלו בעלי המניות דיווידנד מיוחד של 1.30 דולרים בעבור כל מניית דה בירס ו-1 דולר בעבור כל יחידת דה בירס. הצעת הרכש הזו גבוהה בכ-2 דולרים ליחידת דה בירס מאשר הצעת הרכש הראשונה שפורסמה בפברואר. כמה בעלי מניות התנגדו להצעה הקודמת, באומרם כי היא נמוכה מדי. ניו יורק טיימס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully