וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מזוז: ראיות מספיקות לכך שבן רפאל נטל במרמה ביציות מנשים להגדלת הכנסותיו

רן רזניק

6.12.2004 / 14:44

היועמ"ש: ניתן להגיש אישום נגד הגינקולוג מבילינסון בעבירות של קבלת דבר במרמה, שידולי מרמה ושיבוש הליכי משפט, בפרשת הסחר בביציות שנחשפה ב"הארץ"



היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, קובע כי קיימות ראיות מספיקות להגשת כתב אישום פלילי נגד הגינקולוג הבכיר פרופ' ציון בן רפאל, לשעבר מנהל המרכז לרפואת נשים במרכז הרפואי רבין (בילינסון), בגין עבירות של קבלת דבר במרמה, שידולי מרמה ושיבוש הליכי משפט בפרשת הסחר בביציות שנחשפה לראשונה ב"הארץ" בפברואר 2000. כך הודיע היום רז נזרי, עוזר ראשי ליועץ המשפטי לממשלה, לעו"ד יעקב וינרוט, פרקליטו של בן רפאל.



בכך קיבל מזוז את הערעור שהגיש לפני כשנה עו"ד דני סרור, שפנה אליו בשם מטופלותיו של בן רפאל וביקש לבחון מחדש החלטה קודמת של הפרקליטות מאוגוסט 2003, שלא להגיש כתב אישום פלילי נגד בן רפאל ולהסתפק בקובלנה, שהטיפול בה בוועדת קובלנה של משרד הבריאות עדיין נמשך.



מזוז קבע עוד, כי יש ראיות מספיקות להגשת כתב אישום "בשל החשד כי בן רפאל קיבל במרמה ונטל ללא הסכמה מספר רב של ביציות מנשים שנזקקו לטיפולי פוריות, על מנת לאפשר תרומת ביציות לנשים הזקוקות לכך, לשם הגדלת הכנסותיו הכספיות". הסכמת הנשים, לפי מזוז, הושגה לאחר שנמסר להן מידע חלקי, לא מדויק או שגוי בדבר מספר הביציות שיישאבו מהן, יעדן והסיכון הכרוך בכך. מזוז קבע עוד, כי "הנסיבות המחמירות באות לידי ביטוי הן ביחסי התלות בין המטפל למטופל, הן במחויבויות בהן חב פרופ' בן רפאל מכוח כללי האתיקה בשל מקצועו כרופא, והן בסיכון הפוטנציאלי הטמון בטיפולים אלה".



מזוז מציין עוד בהחלטתו, כי למרות קביעתו כי יש ראיות להגשת כתב אישום פלילי, הוא נכון לשקול שלא להגיש את כתב האישום נגד בן רפאל אם תושג הסכמה בין הפרקליטות לבן רפאל, שעל פיה תוחמר מאוד הקובלנה המשמעתית המתנהלת נגדו במשרד הבריאות, יכללו בה עבירות המרמה והניסיון לשבש הליכי חקירה, וייקבע מראש כי עונשו של בן רפאל יכלול בין היתר שלילה של רישיונו לתקופה שתוסכם מראש, או תיקבע על ידי ועדת המשמעת של משרד הבריאות.



מזוז הודיע כי ההחלטה הסופית בנושא זה תיקבע לאחר שיתקיים שימוע נוסף לבן רפאל בפניו ובפני פרקליט המדינה ואנשי הפרקליטות שטיפלו בפרשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully