וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרקליטות תגיש בימים הקרובים כתב אישום נגד עו"ד ישראל פרי

הארץ

20.5.2001 / 10:52

כתב האישום יכלול, בין השאר, האשמות בעבירות של מרמה, גניבה ושיבוש מהלכי משפט; פרי יחזיר 100 מיליון ש' למדינה כבר בחודש הקרוב

מאת בן-ציון ציטרין

הפרקליטות תגיש בימים הקרובים כתב אישום נגד עו"ד ישראל פרי, יו"ר ארגון הפנסיה הגרמנית, בעבירות של מרמה, גניבה, ביטוח, הדחה בחקירה ושיבוש מהלכי משפט - כך הודיע בסוף השבוע משרד המשפטים.

ביום חמישי לפנות בוקר חתם עו"ד פרי באמצעות עורכי דינו על הסדר, לפיו יפקיד ערבות בנקאית בסך 10 מיליון שקל להבטחת התייצבותו למשפט הפלילי. פרי שוהה מאז אוגוסט 99' בחו"ל ואינו שב לישראל, בין השאר בשל החקירה המתנהלת נגדו.

בספטמבר 97' החלה להתנהל חקירה משולבת של שלטונות מס הכנסה והיחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה נגד הארגון למימוש האמנה לביטחון סוציאלי (ישראל-מערב גרמניה) והעומד בראשו, עו"ד פרי. צוות מיוחד שהוקם לעניין זה במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ליווה את החקירה וגיבש את כתב האישום שיוגש בימים הקרובים.

בחקירה נתפסו מסמכים רבים בישראל ובחו"ל, ונחשפו חשדות לפרשיית מרמה וגניבה כלפי אלפי לקוחות הארגון. פרי נחשד גם בהעלמה הכנסות בהיקף ניכר, עבירה של הדחה בחקירה ושיבוש מהלכי משפט, וכן עבירות על חוק הפיקוח על עסקי ביטוח.

לאור מורכבות החקירה והסתעפותה הסתייעה ישראל ברשויות חקירה בגרמניה, בשווייץ ובליכטנשטיין. במסגרת שיתוף פעולה בינלאומי בחקירת הפרשה עם הרשויות בגרמניה נעצר בחו"ל שותפו של פרי, עו"ד פרנק רפנהאגן, בתחילת 99'. הוא הואשם בהעלמת מס, ובית משפט הטיל עליו עונש מאסר בפועל, וחייב אותו לשלם מיליוני מארקים לשלטונות בגרמניה.

המדינה הגיעה להסדר עם פרי לפיו ישלם 150 מיליון שקל לרשויות המס בגין רווחים מהעבר והיוון רווחים עתידיים בפנסיה הגרמנית. שני שלישים מהסכום יהיה למס הכנסה, וכשליש למס ערך מוסף. פרי אמור לשלם את הסכום בתוך כמה חודשים, כאשר 100 מיליון שקל אמורים להיות מועברים לקופת המדינה בחודש הקרוב.

נודע כי עורכי דינו של פרי ביקשו להגיע להסדר גם לגבי האשמות הפליליות נגדו, אבל משרד המשפטים סירב, ועמד על כך שיוגש כתב אישום ושפרי יאמר את דברו בבית המשפט. בעקבות ההסדר שנחתם בשבוע שעבר יכול עתה לפרי לשוב לישראל בלי שייעצר.

על פי הערכה זהירה, היקף חובותיו של פרי לשלטונות המס הוא כ-800 מיליון שקל, ונראה כי המדינה הגיעה למסקנה שעדיף לגבש הסדר עימו מאשר לנהל מאבקים משפטיים בחו"ל. זאת, לאחר שכספים השייכים לפרי, שהיו מעוקלים בשווייץ, שוחררו בעקבות החלטות התובע הראשי שם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully