וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרקליטות מערערת על קולת העונש של מרדכי; מבקשת מאסר בפועל

הארץ

20.5.2001 / 16:13

עירערה על קולת העונש שהוטל על השר לשעבר, שאינו משקף, לדעתה, את חומרת העבירות שביצע

מאת משה ריינפלד

פרקליטות מחוז ירושלים עירערה היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי על העונש הקל מדי, לדעתה, שנגזר על יצחק מרדכי - שנה וחצי מאסר על תנאי. הפרקליטות מבקשת לגזור על מרדכי עונש מאסר בפועל. הפרקליטות אינה מערערת על זיכויו של מרדכי מאחד משלושת האישומים שעליהם נשפט.

מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המחוז, עו"ד אלי אברבנאל, שהיה התובע במשפט מרדכי, טען בערעור כי העונש שעליו הוחלט, ברוב דעותיהם של השופטים יעקב צבן ורפי כרמל, חורג באופן ממשי מהרמה הראויה. לטענת אברבנאל, אין בעונש זה כדי לשקף את חומרת העבירות שעבר מרדכי ואת הנסיבות הקשות של ביצוען. הוא ציין כי שופטי הרוב עצמם כתבו בגזר הדין שמדובר ב"עבירות אשר החברה שלנו סובלת מהן וסולדת מהן, עבירות שיש בהן קלון".

עו"ד אברבנאל סבור כי השופטים גם שגו בכך, שלא נתנו משקל הולם לעובדה שאין מדובר במעידה חד-פעמית של מרדכי, אלא בעבירות שחזרו על עצמן שלוש פעמים כלפי שתי נשים. כמו כן, לא הובאה די הצורך בחשבון העובדה, שמרדכי ביצע את מעשיו תוך ניצול מעמדו הבכיר כלפי השתיים, בידיעה שהן יירתעו מלהגיש תלונה נגדו. לדעת התובע, הפריזו השופטים במשקל שנתנו לנסיבות האישיות של מרדכי, ולזמן הרב יחסית שחלף מאז ביצוע המעשים.

אברבנאל אמנם מסכים כי יש להתחשב, בעת קביעת העונש, בשירותו הצבאי והציבורי של מרדכי, בתרומתו הרבה למדינה ובפגיעה הקשה שהסבה לו הרשעתו, אך הוא סבור כי נסיבות אלה אינן מצדיקות הימנעות מהטלת מאסר בפועל, ויש להביאן לידי ביטוי במיתון תקופת המאסר. לטענתו, העונש הקל שהוטל על מרדכי פוגע בעיקרון שלפיו מידת העונש צריכה להיות אחידה לכל העבריינים.

התובע מצטט מפסק דינה של השופטת רבקה פרידמן-פלדמן שסברה בדעת מיעוט כי יש לגזור על מרדכי מאסר בפועל. "ישנה חשיבות רבה למסר שייצא בגזר דין זה, הן לגבי התנהגות ראויה של חיילים בכלל ומפקדים כלפי הכפופים והכפופות להם, הן לגבי התנהגות ראויה של אנשי ציבור, והן בכלל, מסר לגבי התייחסות ראויה לרצונם וגופם של איש ואשה. ניתן לומר כי האינטרס הציבורי גובר במקרה זה על ההתחשבות בנסיבותיו האישיות של הנאשם. אינטרס זה מכתיב ענישה משמעותית", כתבה השופטת, והתובע מבקש מבית המשפט המחוזי ליישם את דבריה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully