וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו: ההסכם לא יגרום לפריצת מסגרת התקציב

חיים ביאור

12.12.2004 / 9:53

בהסכם שנחתם אמש עם ההסתדרות בוטלו גזרות רבות שתוכננו ל-2005. ההסתדרות מצידה לא מחויבת להימנע מהשבתת המשק. שני הצדדים הביעו שביעות רצון מהפשרה שהושגה

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר הבוקר, כי ההסכם שהשיגו האוצר וההסתדרות לא יביא לפריצת מסגרת התקציב. זאת לדבריו, הודות לעודף תקציבי שלו גרמו הגידול בהכנסות המדינה וקיצוצים קודמים. נתניהו הכחיש את הטענות, שההסכם הוא כניעה של האוצר לעמדת ההסתדרות.

רוב הקיצוצים בתנאי השכר של 700 אלף עובדי המגזר הציבורי יבוטלו וגזירות אחרות שתוכננו ל-2005, במסגרת תקציב המדינה, לא יתממשו - כך נקבע בהסכם שנחתם אמש בין נציגי האוצר וההסתדרות.

עקרונות ההסכם גובשו בשבועות האחרונים בשיחות חשאיות שניהלו הממונה על התקציבים באוצר קובי הבר והממונה על השכר והסכמי עבודה באוצר יובל רכלבסקי, עם היו"ר היוצא של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות שלמה שני, ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה עופר עיני, שב-1 בינואר ימונה גם ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי.

להלן עיקרי ההסכם:

* הניכוי משכר עובדי המגזר הציבורי שהחל ביוני 2003, לפי הסכם בין האוצר לבין ההסתדרות, יסתיים ב-1 ביולי 2005. מדובר בניכוי בשיעור של 6%-4% בממוצע ואשר ברמות השכר הגבוהות מגיע עד 13%. ממשכורת יולי הקרובה יועלה שכר העובדים לרמה שבה היה לפני הניכוי.

* לא יחול שינוי באופן המיסוי המוטל על קרנות ההשתלמות של העובדים. פירוש הדבר הוא שיימשך המצב שבו המיסוי מוטל רק על הפרשות לקרנות בגין שכר של 15 אלף שקל ויותר.

* האוצר לא יטיל מס על שכר הנובע מעבודה במשמרות לילה במפעלי התעשייה ועל כספי הפיצויים המשולמים לעובדים.

* כל העובדים במשק ששכרם מעל שכר המינימום (3,330 שקל בחודש) יקבלו השלמה של תוספת יוקר. מדובר בתוספת בשיעור של 2.2% שתחול על חלק השכר שמעל שכר המינימום. חלקה הראשון של תוספת היוקר, שחל על השכר ברמה של עד שכר המינימום, כבר שולם לשכירים לפני שנתיים. חלקה השני ישתלם ביוני 2006.

* ישולם מענק יובל לעובדים ותיקים הזכאים לכך.

* השכירים יקבלו במשכורת דצמבר, המשולמת בראשית ינואר 2005, שני שלישים מדמי ההבראה במקום בפברואר. השליש הנותר ישולם להם בראשית 2006.

* בוטל הניכוי של 1% מהקצבה המשולמת לגמלאי קרנות הפנסיה. הניכוי היה אמור להתבצע בשל ירידת מדד המחירים לצרכן בשנתיים האחרונות בשיעור זהה. סוכם שתשלומי הפנסיה לא יקוצצו גם בעתיד בגין ירידת המדד.

* ההסתדרות אינה מתחייבת לשמור על שקט תעשייתי.

מקורות באוצר הציגו את ההסכם שגובש כפשרה בין הצדדים. לטענתם, "האוצר ויתר על הכנסות בסך מיליארד שקל וגם ההסתדרות ויתרה על תוספת של כמיליארד שקל". באוצר הסבירו שההסתדרות נסוגה מדרישתה שלפיה בנוסף לסיום הניכוי משכר העובדים במגזר הציבורי, יקבלו העובדים תוספת שהם זכאים לה מ-2001, השנה שאחריה לא נחתמו הסכמי שכר קיבוציים בין האוצר להסתדרות.

בהסתדרות רואים בהסכם "הישג". עוד אמרו בהסתדרות כי הריכוך בגישת שר האוצר בנימין נתניהו נובע מסיבות פוליטיות: רצונו של נתניהו שלא לאפשר לראשי העבודה "לתווך" בינו לבין ההסתדרות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully