וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תיא תקשורת - יש חיים אחרי נגה

הארץ

21.5.2001 / 8:19

מאת יורם גביזון

בתום חיכוכים בלתי פוסקים עם הלקוח העיקרי והשותף מכרה חברת תיא תקשורת את אחזקתה בחברת נגה תקשורת (50%) בנובמבר 2000 תמורת 4.2 מיליון שקל. האחזקה בנגה תקשורת, שמפיקה לחברות הטלוויזיה בכבלים את ערוץ הילדים וערוץ המדע, סיפקה לתיא תקשורת 26% מהרווח הנקי. על כן עלו סימני שאלה בדבר יכולתה של החברה לצמוח ולהרוויח גם לאחר שתמכור אחזקה מהותית.

התוצאות הכספיות של תיא תקשורת מראות כי החברה רושמת תשואה של 20.9% על ההון גם אחרי נגה, בעוד שנגה תקשורת התבשרה באחרונה על קיצוץ של 14% בתקציבי ההפקה לחברות הכבלים, ונתבעת על ידי יו"ר מועצת הכבלים והלוויין להגדיל את תקציב הפקות המקור ב-2.5 מיליון דולר.

הכנסותיה של תיא תקשורת צמחו ברבעון הראשון של 2001 ב-28% לעומת הרבעון המקביל ב-2000. הגידול בהכנסות מבטא צמיחה של 24% בהכנסותיה של תיא תקשורת מחברת האולפנים המאוחדים (65%), שעוסקת בהפקות עצמיות של תוכניות טלוויזיה בעבור חברת רשת (אחת משלוש הזכייניות של הערוץ השני), במתן שירותי אולפן עריכה וסאונד לחברת רשת (שהיא הלקוח העיקרי של תיא תקשורת - 35% מההכנסות ב-2000), וכן בעבור חברות אחרות.

הכנסותיה של תיא תקשורת מתחום זה גדלו כתוצאה מהשקעה של 2 מיליון דולר בניידת שידור, שהיא מבין הבודדות בישראל שמספקות שידורים דיגיטליים, וכן מהקמת אולפן ברעננה.

השקעות אלו סייעו לעלייה בהכנסות מהפקה עצמית עד ל-56% מהמחזור ברבעון הראשון של 2001, וזאת לעומת 6% מהמחזור בראשית שנות ה-90, כשקבוצת תיא השקעות רכשה את השליטה באולפנים המאוחדים ממשפחת לנדאו.

העלייה בחלקן של ההפקות על חשבון שירותי אולפן תואמת את האסטרטגיה של החברה להתרחק מתחומי פעילות שהסיכון בהם מועט יחסית אך שולי הרווח שלהם צרים. לדברי עמי גניגר, יו"ר פעיל של תיא תקשורת, למרות הופעתה של הטלוויזיה המסחרית לא קם אולפן חדש, אך פעילותם של האולפנים הקיימים התרחבה, דבר המעיד להערכתו על חסמי כניסה גבוהים לענף. תופעה זו התבטאה גם בקונסולידציה בענף ל-3-4 אולפנים גדולים.

תיא תקשורת מפיקה בשביל רשת תוכניות כגון פספוסים (שעליה היא מקבלת תשלום קבוע מינימלי ותשלום משתנה על פי הרייטינג), וכן את משדר הבוקר של רשת סרטים דוקומנטריים עבור ערוץ 8. לדברי גניגר, דווקא בעקבותמכירת הבעלות בנגה תקשורת לידי אביב גלעדי נפתחו לפני החברה אפשרויות עסקיות חדשות עם חברת נגה תקשורת.

תיא תקשורת מחזיקה גם ב-50% מחברת שירותי פרסומת מאוחדים (שפ"מ), שהיא בעלת הזיכיון של רשות השידור לשיווק הפרסום ברדיו והחסויות לטלוויזיה בעבור הרשות עד לספטמבר 2003, וכן בעלת אולפן של הפקות תשדירי פרסומת ושירותי אולפן.

בניגוד להערכות הקודמות שלפיהן יגרום הרדיו האזורי לירידה בהכנסותיה של שירותי פרסומת מאוחדים, גדלו הכנסותיה של שפ"מ בעקביות. הכנסותיה צמחו ברבעון הראשון של 2001 ב-22.5% לעומת הרבעון המקביל ב-2000. חלקה של תיא תקשורת בהכנסותיה של שפ"מ ב-2000 היה 27 מיליון שקל (שכלל 2.5 מיליון שקל משיווק חסויות לאולימפיאדת סידני), כלומר קצב הכנסות רבעוני של 6.2 מיליון שקל. לפיכך, ניתן להעריך שחלקה של תיא תקשורת בהכנסותיה של שפ"מ ברבעון הראשון של 2001 היה כ-7.5 מיליון שקל.

גניגר מעריך שהצמיחה בהכנסות מפרסום ברדיו לעומת הירידה בהכנסות הפרסום בטלוויזיה נובעת מהחשש של מפרסמים להשקיע סכומים גדולים בפרסום טלוויזיוני לנוכח המתח הביטחוני. להערכתו, הרעה פתאומית במצב תוריד לטמיון השקעה גדולה בקמפיין, ועל כן מפרסמים מעדיפים להקטין את הסיכון על ידי השקעת תקציבי פרסום קטנים יחסית ברדיו, שמסוגל באמצעות ריבוי תחנות אזוריות לספק למפרסם פילוח ממוקד.

הרווח הגולמי של תיא תקשורת עלה ב-29% ברבעון הראשון של 2001, והסתכם ב-8.7 מיליון שקל, שהם 33.7% מהמחזור, בהשוואה ל-33.5% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2000. מכיוון שהוצאות ההנהלה הכלליות שמרו על יציבות, צמח הרווח התפעולי ב-54% והסתכם ב-5.4 מיליון שקל, שהם 21% מהמחזור, בהשוואה ל-17.5% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2000.

השיפור ברווחיות התפעולית של אולפני הרצליה (48.5%) התבטא בתרומה של 375 אלף שקל לרווחי החברה לעומת הפסד של 194 אלף שקל ברבעון המקביל ב-2000. חלקו של המיעוט (35%) ברווחי החברה המאוחדת האולפנים המאוחדים גדל בעקבות הגידול ברווחיה ל-748 אלף שקל, לעומת 670 אלף שקל ברבעון המקביל ב-2000. השיפור בשורת הרווח הנקי היה מתון יחסית לעלייה ברווח מפעולות נמשכות, שכן ברבעון הראשון של 2000 עדיין זקפה תיא תקשורת את חלקה ברווחי נגה תקשורת בסכום של 569 אלף שקל - 29% מהרווח הנקי.

תיא תקשורת מחזיקה גם בחברות פרימוס (25.01%), שנותנת שירותי עריכה ועיצוב אריזת מסך לשידורי טלוויזיה בטכניקות של דו-ממד ותלת-ממד לחברות כגון קשת, ICP, נוגה ענני תקשורת, סינרגיה ויס.

תיא תקשורת גם מחזיקה בחברת Goome, שמפתחת אפליקציות לשידורים דיגיטליים על גבי הפלטפורמה הטכנולוגית של חברת NDS. תיא תקשורת השקיעה עד כה בשתי החברות 50 אלף דולר, והתחייבה להשקעה נוספת של 120 אלף דולר בשתיהן. שתי החברות מעסיקות 27 איש, ואינן מכבידות לדברי גניגר על דו"ח רווח והפסד של החברה.

גניגר מציין את ההתפתחות המהירה של פלח שוק זה בעקבות הדיגיטציה של שידורי הטלוויזיה בכבלים, ההצטרפות של חברת הטלוויזיה בלוויין, וכן הפעלת ערוצים חדשים כמו הערוץ ה-3, הערוץ הרוסי וערוץ החדשות, שצפויים להרחיב לא רק את הפעילות בתחום הטלוויזיה האינטראקטיווית - אלא גם את שוק התקשורת כולו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully