וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם הנפקות של אג"ח קונצרניות מעידות על שינוי מגמה בשוק?

הארץ

21.5.2001 / 8:25

מאת אורי וינברגר

שוק המניות (השוק המשני) בבורסה התל אביבית שקוע כבר תקופה ארוכה בתרדמה. אתמול, למשל, הסתכם מחזור המסחר בכ-140 מיליון שקל בלבד. אחד הסממנים לשיפור בשוק המשני הוא התעוררות בשוק ההנפקות (השוק הראשוני), שניצנים ממנה נראים באחרונה.

אחרי חודשים ארוכים בהם דמם השוק הראשוני, מתכננות כיום 4 חברות לגייס חוב באמצעות הנפקת איגרות חוב בבורסה בתל אביב.

הכוונה היא לחברת גמול, שמתכננת לגייס 50-60 מיליון שקל; וכן לחברה לישראל , הכשרת הישוב וחברת הנדל"ן המניב ישרס . לגבי שלוש האחרונות מבנה הגיוס והיקפו עדיין לא נקבעו.

"ההתעוררות בשוק האג'ח נובעת מהרמה הנמוכה יחסית, בהשוואה לעבר, אליה הגיעה ריבית בנק ישראל", מסביר מנכ"ל לאומי ושות' חתמים, מאיר דלל. "הריבית כיום ברמה נמוכה, המעניקה לחברות הזדמנות לגייס מקורות דרך שוק איגרות החוב".

"קשה להאמין שהמשקיעים יתנפלו על ההנפקות"

ב-97' היתה זו ההתעוררות בשוק האג"ח שהביאה בהמשך להתעוררות בשוק המניות. החברות המנפיקות אז היו בעיקר חברות הנדל"ן, ואולם כיום נמצא שוק הנדל"ן בהאטה. עם זאת, אומר דלל, ההזדמנות בשוק איגרות החוב מביאה כיום את חברות הנדל"ן המניב ואת החברות המבוססות (בעלות הון עצמי גבוה וסיכון פיננסי נמוך) לגייס חוב באמצעות הנפקת אג"ח.

"קשה לי להאמין שהמשקיעים יתנפלו כיום על ההנפקות, כפי שהיה ב-97'. אז, בניגוד למצב כיום, היו איגרות החוב מדורגות, והיה מפגש בין קבלנים לשוק ההון", מעריך חתם אחר בשוק. "כיום המצב שונה: מחירי המניות בשוק נמוכים, ולכן מחיר ההמרה שייאלצו המנפיקות לתת למשקיעים יהיה גבוה מאוד. יש לי ספק אם המשקיעים יביעו עניין רב בהנפקות אלו, ולכן לא ניתן להכריז על תחילתה של מגמה", הוא סבור.

ההתעוררות בשוק האג"ח מצאה באחרונה ביטוי גם בקרב הבנקים הגדולים. הבנק הבינלאומי מתכוון לבצע תוך כמה שבועות הנפקה של איגרות חוב שקליות לטווח ארוך בהיקף של 100-200 מיליון שקל.

צעד זה בא לאחר הנפקת איגרות חוב מוצלחת לתקופה של 7 שנים שביצע הבנק באפריל, בה גייס 115 מיליון שקל. גם בנק הפועלים הגיש בשבוע שעבר לרשות ניירות ערך תשקיף להנפקת אג"ח שקלית ארוכה בהיקף משוער של כמיליארד שקל.

ההתעוררות בשוק האג"ח, מסבירים החתמים, היא תופעה שיכולה להתרחש ללא כל הודעה מראש. אחרי החלוצות - החברות הראשונות שיגייסו חוב - יגיעו חברות בעלות הון עצמי נמוך יותר (50-100 מיליון דולר). אלה יחליטו אם לגייס חוב רק לאחר שיבחנו את תוצאות ההנפקות הקודמות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully