וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אליאנס - ההפסד התפעולי ירד, ורווחי המימון העבירו את החברה לרווחיות

הארץ

21.5.2001 / 8:33

מאת רותם שטרקמן

בארבע השנים האחרונות השקיעה יצרנית הצמיגים אליאנס 85 מיליון דולר בבניית קווי ייצור חדשים ובאיחוד המפעל בפתח תקוה עם המפעל בחדרה. בתוצאותיה ל-2000 דיווחה החברה על הפסד נקי של כ-70 מיליון שקל, ואולם נראה כי לאחר העברת פעילות הייצור לחדרה ועם ההתבססות במתקנים החדשים, מתייצבות תוצאות החברה. התוצאות לרבעון הראשון מלמדות על שיפור בכמה תחומים, כגון הגדלת התפוקה וגידול במכירות לשוק האמריקאי.

רווח נקי של 3.6 מיליון שקל ברבעון

אליאנס דיווחה אתמול על רווח נקי של 3.6 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2001, לעומת הפסד בסכום דומה ברבעון המקביל ב-2000.

החברה הפסידה מפעולות רגילות 3 מיליון שקל, קצת פחות מהרבעון המקביל ב-2000, שבו הפסידה 3.6 מיליון שקל. המכירות ברבעון הראשון גדלו ב-4.5% לעומת הרבעון המקביל ב-2000 והסתכמו ב-111 מיליון שקל. בהשוואה לרבעון האחרון ב-2000 גדלו מכירותיה של אליאנס ב-18%.

הרווח הנקי נובע מהכנסות של 6.5 מיליון שקל שרשמה החברה בסעיף המימון. מנכ"ל אליאנס, צביקה מאירי, אמר אתמול כי רווחי המימון נובעים מניהול יעיל של החשיפה לשינויים בשערי המטבעות השונים מול הדולר. לדבריו, שתי הסיבות העיקריות לרווחי מימון אלה הן ההגנות שהחברה רוכשת במטבעות הזרים שעמם היא סוחרת, וההלוואות לטווח קצר שהחברה לוקחת.

עוד ציין מאירי, כי אליעזר פישמן, בעל המניות העיקרי בחברה, מייעץ להנהלתה בתחום זה.

מאירי אמר כי הירידה בהפסד התפעולי נובעת מגידול במכירות, וכי לאליאנס אין בעיה בביקוש לצמיגים אלא בתפוקת המפעל.

לדבריו, החברה עסקה בשנים האחרונות בהגדלת התפוקה, ועתה, לאחר איחוד המפעלים ובניית קו הייצור החדש, היא עלתה על המסלול הנכון. "כבר ברבעון הבא תעבור החברה לרווח תפעולי", הוסיף.

כדי למדוד את תפוקת המפעל יש לבדוק את משקל המוצרים היוצאים ממנו. בסעיף זה ניתן לראות עלייה של 20% - מתפוקה של 7,200 טונה ברבעון המקביל ב-2000, ל-8,600 טונה ברבעון הראשון ב-2001.

מאירי ציין כי החברה תגדיל את התפוקה גם ברבעונים הבאים, וכי בכך תגדיל את המכירות בלא לחשוש מרמת הביקושים. עוד אמר מאירי, כי אפילו בתקופה זו עוסקת אליאנס בקליטת עובדים חדשים כדי להגדיל את כושר הייצור.

אם בודקים את סעיף עלות הייצור, ניתן לראות כי דברי מאירי על מעבר לרווחיות תפעולית עם הגדלת התפוקה נשמעים הגיוניים. זאת, מכיוון שכבר ברבעון הראשון הקטינה החברה את הוצאות הייצור לטונה ב-15%. לצורך ייצור טונה של צמיגים ברבעון המקביל ב-2000 הוציאה אליאנס 11.8 אלף שקל, לעומת 10,000 שקל ברבעון הראשון של 2001. גם בסעיף הרווח הגולמי ניתן לראות עלייה של 6 מיליון שקל, שנובעת מהגידול בייצור.

מאירי ציין שתי אסטרטגיות מוצלחות של החברה בחודשים האחרונים שהביאו לשיפור בתוצאות. האסטרטגיה הראשונה היא הפניית מאמצים לשוק האמריקאי, שבו הגדילה החברה את מכירותיה בכ-34% ביחס לרבעון המקביל ב-2000. האסטרטגיה השנייה לדבריו היא שיווק מוגבר ליצרנים. לאליאנס יש שני שוקי מטרה עיקריים: שוק ההחלפות ("פאנצ'ר מעכר") ושוק היצרנים. בשוק היצרנים פונה אליאנס בעיקר ליצרני כלים חקלאיים ומכונות תעשייתיות. לדברי מאירי, אליאנס מובילה את השוק העולמי בצמיגים בלחץ שטח נמוך, הנמכרים ליצרנים אלה.

רוב הייצור של אליאנס מופנה ליצוא (76%), כשחצי מזה לאירופה והשאר לארה"ב. נתון שלילי העולה מדו"חות אליאנס הוא העובדה שהתמורה מטונה יצוא ירדה ב-10% - מ-12.5 אלף שקל ל-11.2 אלף שקל. הסיבות לירידה בתמורה נעוצות בשחיקה של שער היורו מול הדולר בשיעור של 8.6%, וכן בהורדת מחירי המכירה של אליאנס כדי לעמוד בתחרות בשווקים אלה.

המכירות בישראל גדלו - למרות ההאטה במשק

גם בשוק המקומי היה גידול במכירות בסך של 8% לעומת הרבעון המקביל ב-2000. באליאנס מציינים כי גידול זה הושג חרף ההאטה הנמשכת בפעילות הכלכלית במשק.

מאירי ציין כי לעומת אליאנס ספגו יבואנים בשוק המקומי ירידה חדה במכירותיהם. החברה מציינת כי היא ממשיכה להרחיב את מגוון השירותים על ידי הצמיגיות הנכללות ברשת הצמיג הירוק, וכי היא שומרת על מעמדה בשוק הצמיגים בישראל (25%).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully