וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראליות באירופה / זן ריסרץ' קרסה בשבוע שעבר ב-47%

הארץ

21.5.2001 / 8:42

מאת בועז לוי

המסחר בבורסות אירופה החל בשבוע החולף בירידות, לאור ציפייה להפחתת הריבית בארה"ב, עליה הודיע יו"ר הפדרל ריזרב, אלן גרינספאן, ביום שלישי. נתוני מדד המחירים בגוש היורו שפורסמו באמצע השבוע העידו על התגברות הלחצים האינפלציוניים, והקטינו את הסיכויים להפחתת ריבית נוספת.

בסיכום שבועי נותר מדד הפייננשל טיימס 100 הלונדוני כמעט ללא שינוי, ואילו מדד הדאקס של פרנקפורט הוסיף 0.7% לרמה של 6,187 נקודות. המחלקה הכלכלית של בנק הפועלים פירסמה השבוע סקירה מיוחדת על השווקים האירופיים, בה היא טוענת כי כלכלת גוש היורו תאט ברבעונים הקרובים, בהשפעת ההאטה בארה"ב ובשל המדיניות המוניטרית הנייטרלית של הבנק המרכזי האירופי.

עם זאת, מצפים כלכלני הפועלים לעליות במניות האירופיות לאור הלחצים להפחתות ריבית נוספות, ורמות המחירים האטרקטיוויות יחסית באירופה. עם זאת, הם מעריכים כי המניות בארה"ב ירשמו תשואה גבוהה יותר בשל מדיניות הריבית האגרסיווית של הפדרל ריזרב.

מניית זן ריסרץ' הנסחרת בלונדון, רשמה השבוע צניחה של 47% לאחר שפירסמה תוצאות רבעוניות לא מרשימות, והודיעה כי לא תרשום ב-2001 מכירות משמעותיות. ביום ששי סיימה מניית זן את המסחר ברמה של 39 פני.

זן, המפתחת כוננים אופטיים בעלי מהירות ונפח גבוהים, ייחסה את הקשיים בהם היא נתקלת לעיכובים בפיתוח וגם להאטה העולמית במכירת המחשבים האישיים.

זן דיווחה כי הכנסותיה ברבעון הראשון של 2001 הוסיפו להיות נמוכות (מתחת ל-200 אלף דולר) וכי ההפסד צמח ל-3.9 מיליון דולר. לאור קשיים אלה, ברור מדוע החליט השבוע דוידי גילה, בעל המניות העיקרי בחברה, ליטול לידיו את המושכות ולהתמנות למנכ"ל החברה.

מניה נוספת הנסחרת בבורסה של לונדון היא אמבלייז , שהודיעה בשבוע החולף על התחלת ניסויים בהעברת וידיאו על גבי הרשת של פלאפון. מניית אמבלייז איבדה השבוע 10% ועצרה ביום ששי ברמה של 3.73 ליש"ט.

לעומת שתי הקודמות, מניית באטמ דווקא נסחרה השבוע במגמה חיובית. המניה נהנתה מסנטימנט חיובי קל בעקבות התוצאות הכספיות שפורסמו בשבוע הקודם, ועלתה ב-4% לרמה של 97 פני. מניית XTL שנסחרת גם היא בלונדון, הוסיפה השבוע 2% לרמה של 66 פני.

בבורסה של שווייץ נרשמו השבוע עליות נאות. מניית קרד גרד איבדה השבוע 3% לרמה של 100 פרנק שווייצי, למרות שזכתה להמלצת "קנייה" ממחלקת המחקר של קומרצבנק, שנקב במחיר יעד של 129 פרנק שווייצי למניה. המלצה זו באה בהמשך להמלצת "קנייה חזקה" שפירסמה מחלקת המחקר של UBS ורבורג, שנקבה במחיר יעד גבוה יותר למניה - 170 פרנק שווייצי.

מניית אורידיון נסחרה השבוע כמעט ללא שינוי, ברמות של 42.5 פרנק שווייצי, לאחר שהתאוששה בשבוע שלפני כן מרמות השפל בהן שהתה. השבוע הודיעה החברה כי קיבלה את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (ה-FDA) למוצר שפיתחה אשר מודד רמות CO2 דרך האף והפה בו זמנית.

הנציגה השלישית של ישראל בבורסה השווייצית היא שח"ל , שנהנתה השבוע מתנופה מרשימה וקפצה ב-23% לרמה של 33 פרנק שווייצי. העילה לזינוק היא הסכם לשיתוף פעולה עליו חתמה החברה עם פיליפס, לשיווק מוצריה בגרמניה, שווייץ ואיטליה. בנוסף לכך זכתה המניה להמלצת "קנייה חזקה" מבנק ההשקעות UBS ורבורג, עם מחיר יעד של 50 פרנק שווייצי.

בבורסה הגרמנית בלטה השבוע מניית אלקטרוניקס ליין שרשמה זינוק חד של 14% ביום ששי. הקפיצה הזו מחקה כל הירידות שנרשמו במניה בתחילת השבוע והביאה אותה לרמה של 10.3 יורו. אלקטרוניקס ליין עוסקת בפיתוח מגוון מוצרי אבטחה והתרעה ביתיים.

השבוע נמשך שטף הדו"חות הכספיים של החברות הישראליות. RT-SET דיווחה על מכירות של 6.1 מיליון דולר והפסד נקי של 4.1 מיליון דולר (לעומת 4.5 מיליון דולר ברבעון הקודם).

בקופתה של RT-SET, העוסקת בפיתוח מערכות הפקה דיגיטליות לשילוב של גרפיקה בשידורי טלוויזיה, נותרו 9.7 מיליון דולר. מניית החברה איבדה השבוע 7% לרמה של 1.37 יורו.

חברה נוספת שהתאפיינה השבוע בקמצנות במסירת מידע היא מפתחת הפתרונות לשיחות ועידה בווידיאו ויקון , הנסחרת בבורסה של פאריס. החברה הודיעה כי מכירותיה ברבעון הראשון הסתכמו ב-6.8 מיליון דולר, לעומת 7.6 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2000.

ההפסדים צמחו מ-1.1 מיליון דולר ברבעון המקביל ל-2.9 מיליון דולר ברבעון החולף. ויקון לא מסרה פרטים נוספים. מניית החברה נפלה השבוע ב-10% לרמה 2 יורו, ומתחילת 2001 איבדה 57% מערכה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully