וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מותק, האינטרנט הצטמקה

עידו אמין

7.3.2001 / 9:42

לקראת אירוחו של עידו אמין היום ב-11 בפורום אינטרנט, אנו שבים ומפרסמים את טורו מה-07/3/2001

התרגלנו לכך שבכל סקר על מימדי החיבור לאינטרנט מודיעים לנו על מספרים הולכים וגדלים. המספר האחרון ששמעתי על מימדי החיבור לאינטרנט בארה"ב היה 169 מיליון גולשים, עלייה של כ-10% מאז אוקטובר 2000. אבל בעוד מספר המתחברים עולה, אלה שכבר התחברו גולשים פחות.

זה אולי סותר את תחושות הבטן של רבים בתעשייה בדבר מימדיה האינסופיים, לכאורה, של האינטרנט. בואו נערוך בוחן פתע: בכמה אתרים גולש הגולש ביום? במלים אחרות: גולש, אוהב אתרי אינטרנט?

כשליקטתי תחושות בטן של עמיתים, שמעתי הערכות שנעו בין עשרות לבין מאות אתרים ביום. כל אלה, מסתבר, הערכות תלושות, אופטימיות הרבה יותר מדי. במציאות, מדובר במספרים קטנים בהרבה - לפי סקר של מכון המחקר נילסן/נטרייטינג.

נילסן הוא האיש שהמציא את הרייטינג לתוכניות טלוויזיה, והמכון שלו מפעיל באינטרנט את אותן מתודולוגיות מעקב ודגימה שהפכו לסטנדרט תעשיית הפרסום והטלוויזיה. ראשית, נילסן עוקב אחרי היקף אוכלוסיית הגולשים באמצעות סקרים טלפוניים קבועים. הוא גם מבצע מעקב קבוע אחרי גולשים אמיתיים בזמן אמיתי - יש כ-40 גולשים אמיתיים במדגם נילסן על כל 120 אלף גולשי אינטרנט באוכלוסייה.

אצל הגולשים במדגם מותקנת תוכנה המאפשרת מתן תשובה אמינה לאן ומתי הם גולשים, כולל גם תשובות לשאלות איזוטריות כמו מעקב אחרי עמודים בזיכרון המטמון של דפדפנים. אם מחשביהם של משתתפים במדגם של נילסן מפסיקים להזרים מידע, מתקשרים אליהם הביתה לשאול אם באמת נמאס להם מהאינטרנט.

אפשר עדיין למצוא סדקים בחומת הסטטיסטיקה הזו, אבל גם במדגמי הטלוויזיה קשה לדעת אם הצופה באמת יושב שם וצופה בצייתנות במרדפי פרילי, או שהוא הלך לחדר קטן יותר.

השורה התחתונה של נילסן לחודשים האחרונים: ירידה מתמשכת בהיקף הגלישה באינטרנט.

אז לפי נילסן, מי בכלל גולש? מבין 169 מיליון ה"מחוברים לאינטרנט" בארה"ב, רק קצת יותר מ-100 מיליון מתחברים בפועל במהלך חודש נתון. כשליש מהם מתחברים מן מהעבודה - ומבלים, יחסית לגולשי הבית, פי 2 זמן אונליין, ומבקרים ביותר אתרים. עבור כל השאר, בכל חודש נתון, החיבור לאינטרנט הוא תיאורטי. הם אולי משלמים בשבילו או שמקבלים אותו בעבודה, אך לא משתמשים בו.

שנית, כמה גולש הגולש המצוי? ובכן, גולש אמריקאי ממוצע גולש בחודש 28 פעמים. בכל אחת מגלישות אלה הוא צופה ב-35 דפים בלבד, ומבלה בממוצע מול כל אחד מהם קצת פחות מדקה. מדובר בפחות מאלף דפים בחודש, ואת אלה מקבל הגולש הממוצע מ-17 אתרים בלבד.

זה לא גולש זה גולשת

המספרים הללו משקפים המשך למגמת הירידה בהיקף הגלישה שמסתמנת מזה מספר חודשים. מאז אוקטובר 2000 ועד היום, ירד זמן הגלישה הכולל בחודש לגולש אמריקאי בכ-%17. בחודשים הראשונים של שנת 2001 לא נמשכה ירידה משמעותית בהיקף הגלישה, אבל ירד מספר האתרים שבהם מבקר גולש בחודש, וירד מספר הדפים הנצפים בחודש.

מספרים אלה שונים באופן משמעותי מתחושות הבטן הרווחות בין מפתחים ומשקיעים. בעלי מוצרי אינטרנט רוצים, בשלב כלשהו, להתברג אל אחד מהאתרים החביבים על גולשים; אבל זו אינה משימה קלה כלל ועיקר אם על הגולש חביבים רק 17 אתרים - לכל היותר.

אם הגולש הוא גולש ביתי, ייתכן שהוא מבקר בממוצע בחודש בלא יותר מ-10 אתרים. כשרשימת האתרים הפופולריים כוללת את AOL ,MSN, מיקרוסופט, לייקוס, אקסייט ויאהו, התחרות צפופה מתמיד.

אולי חלק מההסבר לשינויים בדפוסי הגלישה הוא שהיום, הגולש הוא יותר ויותר גולשת; ההבדל בדפוסי הגלישה נובע, אולי, מיותר אסטרוגן לעומת טסטוסטרון. זה היה פשטני לחשוב שכניסת הנשים לאינטרנט תביא ליצירת אתרי נשים מצליחים; סביר יותר להניח שהדבר יגרום לדפוסי פעילות אחרים בכל האתרים.

אולי זה מה שאנחנו רואים היום: "זו אינה פעילות מסוג 'יאללה בואו לגלוש'", אמר לאחרונה מנכ"ל נילסן/נטרייטינג, "אלא פעילות ממוקדת ביציאה לשם השגת מידע". הוא השתמש במטאפורה הקליפורנית בראיון ל"סטרטג'י וויק", בו הסביר כי ניתן לראות בתוצאות סימן לכך שאנשים רואים באינטרנט פחות ופחות מדיום בידורי, ויותר ויותר מדיום מידע.

למי שרוצה טיפים על אופי ומבנה האתר המושלם, מציע המנכ"ל להביט היטב ביאהו. לדעתו, זוהי דוגמה לאתר שמבין מה חשוב, ושניתן לשאוב ממנו השראה. עוד משהו שהוא ממליץ לעשות: פרסונליזציה.

נדמה לי שאלה סודות גלויים, שאם אנו לא שומעים אותם השכם והערב זה רק בגלל שלמומחים היודעים את הסודות הגלויים האלה נמאס לשנן אותם לאוזניהם הערלות של המשקיעים והמהנדסים העסוקים בתחרות "הפס שלי יותר רחב מהפס שלך", בזמן שהם מחכים לגיאות ולאינטרנט 2 שתבוא, כנראה, מיד אחרי ה-G3.

אולי בעידן הבועה המתכווצת, לאור השקיעה, יצליחו הגולשות להסביר לגולשים שיש עוד דברים בחיים חוץ מגלים וחלומות על סירות מירוץ.

עידו אמין יתארח היום בשעה 11 בפורום אינטרנט של TheMarker.com.

עידו אמין הוא יועץ בתחום עיצוב אינטראקטיווי וניהול מוצר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully