וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

על החתום: ד"ר אדלר

הארץ

21.5.2001 / 9:52

מסתבר שנשיא ביה"ד הארצי לעבודה הוא בוגר תואר שני במשפטים בלבד/הארץ

מאת בן-ציון ציטרין

נשיא בית הדין הארצי לעבודה, סטיב אדלר, החל באחרונה לחתום על פסקי דין בתואר ד"ר למרות שלא עשה תואר שלישי לדוקטורט, ובידיו תואר שני בלבד במשפטים, שאותו עשה בארה"ב. אדלר הגיב לשאלת "הארץ" אם הוא דוקטור בתשובה "זה חצי אמת". הוא הסביר את הוספת התואר לשמו בכך שהוא מחזיק בתואר JD) Juris Doctor - JD הוא תואר שמקבל כל בוגר בית ספר למשפטים בארה"ב בתואר שני, בצ"צ). הוא מאשר כי לעתים הוא חותם בתואר ד"ר לפני שמו, וכך גם בפסקי דין, אך לא באופן שיטתי. "אני לא יודע למה שיניתי לד"ר", אמר אדלר. "אולי רציתי להדגיש דבר מה בפסק הדין".

לדבריו, בעקבות הפנייה אליו בעניין זה הוא יישב, כהגדרתו, עם הקולגות שלו ויחליט מה עושים. "הנשיא ברק לא חותם בתואר פרופסור אלא נשיא. יכול להיות שצריך לכתוב השופט סטיב אדלר, נשיא", אמר אדלר.

אדלר הוא בעל תואר ראשון ליחסי עבודה, שאותו עשה באוניברסיטת קורנל בארה"ב, ותואר שני במשפטים שקיבל מאוניברסיטת קולומביה. לדבריו, לתואר ראשון למד ארבע שנים, ולתואר שני שלוש שנים.

אדלר מסכים ששיטת הדירוג האקדמי בישראל, כמו באירופה, שונה מהשיטה האמריקאית - ומקובל עליו שעל פי הנהוג בישראל הוא מחזיק למעשה בתואר שני בלבד, אם כי לדבריו מעולם לא העירו לו על השימוש בקידומת התואר ד"ר. ככלל, הוא מעדיף שיקראו לו שופט ולא ד"ר.

לדבריו, אף היו מקרים שקראו לו פרופסור, מאחר שהוא מלמד באוניברסיטה. אדלר אמר כי בארה"ב בוגר משפטים שהתקבל ללשכת עורכי הדין הוא עורך דין, ואם התקבל לאוניברסיטה הוא פרופסור למשפטים. אדלר אומר על השימוש שעשה בתואר ד"ר בישראל - "מעולם לא הרווחתי מזה. התואר לא עזר לי לקבל משהו וצריך להכיר בכך שזה תואר לא כמו בישראל. זהו תואר יותר גבוה אחרי שלמדתי ארבע שנים לתואר רגיל ושלוש שנים לתואר שני".

אדלר (60) נולד בארה"ב ועלה לישראל לפני 33 שנה. מתחילת 76' הוא מכהן כשופט בבית הדין לעבודה בישראל, ומסוף 97' כנשיא בית הדין הארצי לעבודה, במקום השופט מנחם גולדברג שפרש. אדלר, שהיה בשעתו אחראי על יחסי עבודה מטעם הממשל הפדרלי בארה"ב, מוכר בישראל כשופט נועז וליברלי. כמה מפסקי הדין עליהם חתם בשנים האחרונות ביצרו את זכויות העובד, למורת רוחם של המעסיקים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully