וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלייה במחירי הנפט הגולמי על רקע המתיחות במזרח התיכון וחששות מפני מחסור בדלק בארה"ב

יהודה שויצר

21.5.2001 / 9:46

לאחר שעלו ב-2% ביום שישי, חוזי הנפט הגולמי ליוני עולים ב-1% נוסף למחיר של 30.15 דולר לחבית

מחירי הנפט הגולמי ממשיכים לעלות גם היום על רקע האלימות הגואה בין ישראל לפלשתינאים וחששות מפני מחסור בדלק בארה"ב. לאחר שעלו ב-2% ביום שישי, חוזי הנפט הגולמי ליוני עולים ב-1% נוסף למחיר של 30.15 דולר לחבית.

מחירי הנפט ששמרו על איפוק יחסי כבר תקופה ארוכה, לאחר שנסקו לגבהים בסוף שנת 2000, פרצו את רף ה-30 דולר עקב חששות כבדים כי המתיחות המקומית עלולה להתפשט ולהצית את כל המזרח התיכון. וכמו בכל שנה בתקופה זו, עלייה חדה בביקוש לדלק בארה"ב עם פתיחת עונת הטיולים בארה"ב, מציתה שוב חששות מפני מחסור בדלק.

ברחבי העולם מקווים כי העלייה במחירי הנפט שנרשמה היום תעודד את שרי הנפט של אופ"ק להורות על עלייה בתפוקת הנפט. לפני כשבוע ציין שר הנפט הסעודי, עלי נאיימי, כי אופ"ק יעלה את תפוקת הנפט אם מחירי הנפט הגולמי יעלו מעל לרמה של 28 דולר לחבית.

נאיימי ציין אז כי הקרקע בשלה להעלאת תפוקה מצד אופ"ק, אך סירב לציין מתי מהלך זה יתרחש. להערכת רבים המהלך יתבצע ב-5 ביוני, עת שרי הנפט של הקרטל ייפגשו. "אנו צריכים להביט קדימה לעבר הרבעון השלישי והרביעי, כשהביקוש לנפט הוא גבוה יותר", הדגיש השר.

להערכת נאיימי, אופ"ק יכול להעלות תפוקה ב-2.5 מיליון חביות ליום, ואפילו יותר. מתחילת השנה קיצצו באופ"ק את תפוקת הנפט ב-2.5 מיליון חביות ליום, על רקע לחצים מצד ונצואלה, איראן ועיראק, החברות בקרטל. גם עתה לא בטוח שאופ"ק יעלה את התפוקה מאחר שלחלק ממדינות הקרטל יש אינטרס ברור להשאיר את מחירי הנפט ברמת מחירים גבוהה, זאת למרות התחייבות הקרטל כי כל חריגה מהטווח של 22-28 דולר לחבית, במשך 20 ימי מסחר ברציפות, תביא לשינוי במדיניות אופ"ק.

למרות גישתו החיובית של נאיימי, אתמול אמר נשיא אופ"ק, חקיב חליל, כי בכוונתו להמליץ לקרטל לא לעלות את תפוקת הנפט. "אנשים לא מצפים כי נעלה את תפוקת הנפט ביוני", אמר חליל והעריך כי הקרטל "ייתן לכוחות השוק לקבוע את מסלול מחירי הנפט".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully