וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האינסטלטורים של הרשת הארגונית

קוראים כותבים

21.5.2001 / 11:41

במקרים רבים, יישומים "זוללי" רוחב פס משתלטים על קו התקשורת על חשבונם של יישומים קריטיים ויוצרים פקקי תנועה בלתי נסבלים ברשת הארגונית; אילן רב על תעדוף נכון של תעבורת חבילות נתונים

מאת אילן רב

כשהוחלט בחברת הייעוץ העולמית ארתור אנדרסן לנסות ולסייע ללקוחות החברה להתמודד - בזמן אמת - עם "פקקי תנועה" ברשת, עם בעיות בתחום ניצול רוחב הפס המוגבל, וייעול המעבר של יישומים עסקיים קריטיים, היה ברור למנהליה כי יש צורך לבצע שינויים גם בתשתיות הרשת הארגונית, המספקת שירותים למאות אלפי לקוחות, עסקיים ופרטיים כאחד.

והם לא לבד ב"שטח". היום, יותר ויותר עסקים מחפשים עזרה בבחינה של הסכמי רמת השירות עליהם חתמו עם ספקי התקשורת שלהם ובשיפור ביצועי הרשת.

בניגוד לכלים הישנים לבדיקת רמת השירות שהציעו בחינה פאסיווית המבוססת על ניטור ודיווח, ברור כיום כי התשובה נמצאת במערכות המסוגלות לווסת את התנועה ברשת באופן דינמי, ולהבטיח ללקוחות שיישומים שקריטיים להם יקבלו את רוחב הפס הדרוש להם - דבר שללא ספק יוביל לצמיחה ברווחים.

צפוף ברשת

הבעיה בפניה ניצבו מנהלי ארתור אנדרסן ולקוחותיהם אינה חדשה. היא עולה מדי יום אצל חברות וארגונים ברחבי העולם. הסיבה, בנאלית ככל שתהיה, היא שסביבות התקשורת העיקריות כיום שבאמצעותן מתקשרים עובדים עם עובדים ולקוחות עם החברות הן רשתות האינטרנט והאינטרה-נט הצפופות. המאוד צפופות.

התוצאה: התלות בפעולתן של סביבות התקשורת הינה קריטית. על מנת שעובדי הארגון יוכלו לפעול באופן היעיל ביותר, חייבים להבטיח, קודם לכל, שאותם יישומים המאפשרים לארגון לעבוד ללא תקלות, יפעלו באופן תקין ומלא.

מעבר לכך, ארגונים רבים כיום פרוסים בפריסה גיאוגרפית רחבה, והתקשורת בין הסניפים השונים מתבצעת באמצעות קווי תקשורת המסופקים ע"י ספקי שירותי תקשורת. אחזקתם של קווי תקשורת אלו יקרה מאד ובמיוחד אם מדובר בקווי תקשורת בינלאומיים.

ואם כל זה לא מספיק, כדי לסבך את התמונה מתווסף משתנה מרכזי אחד - הלקוח. בין אם הוא ארגוני או פרטי, הוא מתקשר עם החברה, והוא לעתים מאוד קרובות מתחיל להתרגל לעובדה שהוא יכול לקבל את השירותים אליהם הוא רגיל תוך שהוא עושה שימוש ברשת האינטרנט.

אכן בעיה.

הסיבה לבעיה המתוארת למעלה פשוטה: על פי רוב, יישומים הצורכים נפח רב מקווי התקשורת, מקבלים עדיפות שווה ברשת התקשורת, כשלרשת אין יכולת לתעול יישומים שהם קריטיים לפעולת הארגון.

יתרה מכך, יישומים מסויימים הינם צורכי רוחב פס מאסיוויים, תופעה הבאה לידי ביטוי בביצועים גרועים של היישומים הקריטיים לפעולת האירגון. ברוב המקרים, תוספת קיבולת לקווי הארגון לא תפתור את הבעיה מכיוון שהיישומים צורכי רוחב הפס, יתפסו מייד את הקיבולת הנוספת.

ויותר מזה, הארגון ישלם הרבה יותר ויקבל בעצם, מאומה.

בעידן ה-VoIP הבעיה הולכת ומסתבכת. כאשר ישנה תנועה כבדה ברשת, אי-מייל שנשלח יתקבל באיחור קל, אולם כאשר יישומי קול אינם מקבלים עדיפות לפי המטרות העסקיות של החברה, ניסיון לנהל שיחת טלפון על על תשתית IP כאשר הרשת עמוסה, יוביל לשיחה משובשת ומקוטעת.

ניהול נכון של משאבים

הפיתרון לבעיה נעוץ אם כך, בחלק גדול מהמקרים, בניהול נכון של משאבי התקשורת בארגון ובמיוחד בשירותים המטפלים בבעיית ביצועי יישומים קריטיים, כשכאן יש צורך לזכור מושג מפתח: איכות השירות (QoS) - מושג המתייחס לטכנולוגיה, המטפלת בחלוקת עדיפויות ליישומים או למשתמשים ברשת.

טכנולוגיה זו מאפשרת את ניהול רוחב הסרט על פי מדיניות הארגון. על חבילות המידע (Packets) העוברות ברשת מבוצע תהליך של מיון, בו המערכת מזהה את היישום הצורך רוחב סרט באותה העת וכן מאפיינים נוספים של היישום, ומתעדפת את החבילה על פי מדיניות השימוש שהוכתבה ע"י הארגון.

ואם כבר עוסקים במושגים, הרי שזה המקום ל"תאום הסיאמי" של "איכות השירות" - "התחייבות לרמת שירות" (Service Level Agreement), הידוע יותר כ-SLA, שכבר הוזכר מוקדם יותר. מושג זה מדבר יותר אל ארגונים וחברות, אך בהחלט תופס לו מקום של כבוד גם אצל המשתמש הקטן.

מכיוון שקווי התקשורת מסופקים ע"י ספקי תקשורת, על מקבל השירות לאמת שאכן ההתחייבות של ספק התקשורת לגבי רמת השירות אכן מתממשת. התחייבות לרמת שירות הינה כלי בקרת וניהול התעבורה ברשת המאפשר כיום לבקר גם את פעילותו של ספק קווי התקשורת ולחייב אותו ברמת שירות מוגדרת. וכל זה, כאמור, בא לידי ביטוי בכסף שנחסך למערכת כולה.

בשבוע הבא: על איתור צווארי בקבוק.

אילן רב הינו מנכ"ל נטריאליטי, העוסקת בפיתוח מוצרי ניהול לרשתות WAN.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully