וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלקטריק פיול מנצלת חששות מפני משבר אנרגיה: תפצל את עסקי הדלק החשמלי שלה מפעילות הסוללות

גתית פנקס

21.5.2001 / 21:45

המניה הספיקה לזנק ב-54% מאז נאום נשיא ארה"ב ביום חמישי האחרון, בו הבטיח הקלות מס לרוכשי מכוניות חשמליות; פעילות המכוניות מעולם לא ייצרה הכנסות; מתכוונת לגייס כסף ממוסדיים

חברת אלקטריק פיול משלבת להילוך גבוה יותר בתחום המנועים שהיא מפתחת למכוניות חשמליות. החברה מבית שמש הודיעה היום כי היא מתכוונת להקים חברה בת (100%) לפעילות זו, שתקרא "אלקטריק פיול תחבורה" (שם זמני). פעילות החברה החדשה תפוצל מעסקי הליבה של אלקטריק פיול - סוללות אבץ אוויר לטלפונים סלולריים.

מדובר בשינוי תפישה עבור החברה, שכן תחום הרכבים החשמליים מעולם לא ייצר עבורה הכנסות משמעותיות, והיא אף אינה מקצה עבורו מזומנים רבים, שכן רובו ממומן על ידי גורמים חיצוניים, כמו ממשלות ארה"ב וגרמניה. למעשה, אלקטריק פיול החלה את דרכה ממוקדת בתחום התחליפים להנעת דלק, אולם שינתה את המיקוד העסקי שלה בהמשך, לאחר שלא הצליחה לפתח אותו כפי שקיוותה.

החברה הבת החדשה תתמקד במסחור של טכנולוגיית ה-Zinc-Air של אלקטריק פיול למערכת תחבורה היברידית. הטכנולוגיה של אלקטריק פיול הוכחה כמוצלחת, בין השאר, במסגרת ניסוי שערכה החברה במדינת נוואדה ושמומן על ידי משרד התחבורה האמריקאי (FTA), בו הצליחה ביולי 2000 למנע אוטובוס ובו 40 מושבים על ידי המערכת החשמלית שלה, תוך יצירת פליטת גזים אפסית.

בכל הפקת חשמל מופקת פליטת גז כלשהי, אולם האוטובוס החשמלי העירוני הצליח לעמוד בכל התקנים שקבע משרד התחבורה האמריקאי. האנרגיה שסיפקה החברה מספיקה לנסיעה במשך יום שלם של אוטובוס עם מיזוג אוויר ותפוסה מלאה של נוסעים. יהודה חרץ, מנכ"ל החברה, אמר כי מטרת הפרויקט בארה"ב היא להביא לכך ש-15-20 אוטובוסים יצליחו להיות ממונעים ע"י חשמל עד 2003.

החברה מנצלת את משבר האנרגיה

אז מה הניע את אלקטריק פיול לבצע את המהלך דווקא כעת? "החברה מאמינה שהחששות מפני משבר אנרגיה והפגיעה יוצרים תזמון טוב כדי להתחיל לנקוט בצעדים מוחשיים למסחור הטכנולוגיה" - לשון ההודעה.

אותם "חששות מפני משבר אנרגיה" אף הצליחו להוביל את המניה לזינוק של 54% בשלושת ימי המסחר האחרונים, מאז נאומו של נשיא ארה"ב ג'ורג' וו.בוש, בו אמר כי הוא מתעתד לתת הטבות למי שירכשו מכוניות המונעות על ידי חשמל. למעשה, המגמה החיובית במניה התחילה כבר בתחילת השבוע שעבר, ומאז גמאה המניה 62% (בדקות אלה היא מזנקת בכ-16%), עד ששווי החברה היום הוא 83 מיליון דולר.

המסר של בוש ביום חמישי האחרון היה כי משבר אנרגיה צפוי לטלטל את ארה"ב, והוא יהיה אף חמור מזה של שנות ה-70 בתעשיית השמן והנפט. הממשל החליט על כן לעודד תוכניות שימור אנרגיה ומתן הטבות מס שיכולות להגיע אף לכ-10 מיליארד דולר במשך 10 השנים הקרובות, כאשר מתוך זה נתח של 4 מיליארד דולר יכוון אל רוכשי מכוניות המונעות על ידי אנרגיה חלופית.

הנהלת אלקטריק פיול אף הודיעה היום כי היא החלה לחפש נשיא עבור החברה, שיצליח לזכות בתמיכת גופים בתעשיית התחבורה, ויסייע במציאת שותפות מהתעשייה ותמיכות ממשלתיות כדי לקדם את תוכניות הפיתוח של אלקטריק פיול. נראה, כי תמיכה ממשלתית יהיה אולי קל יותר להשיג מאשר תמיכה של חברות המכוניות הגדולות, שלא ישמחו מפגיעה צפויה בעסקיהם, המבוססים כל כולם על דלק.

לצורך ההוצאה אל הפועל של תוכניותיה תזדקק אלקטריק פיול למזומנים. החברה השלימה לא מכבר גיוס של 11.1 מיליון דולר מגופים מוסדיים, אולם אמרה בזמנו כי כל הכספים מיועדים אך ורק לפעילות הסוללות לטלפונים סלולריים. על כן, היא מעדכנת היום כי היא נמצאת בדיונים עם מספר גופים מוסדיים שיתקצבו את החברה החדשה, זאת מתוך מטרה להציף ערך לבעלי מניותיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully