וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוכנויות הזרות חוששות מההסלמה באזור

כתב TheMarker.com

21.5.2001 / 19:19

פיץ' הציבה את ישראל במעקב עם אפשרות של הורדת דירוג

סוכנות הדירוג הבינלאומי פיץ' הודיעה הערב כי היא עשויה להפחית את דירוג החוב של ישראל - על רקע המצב הפוליטי-בטחוני. פיץ', המתמחה בדירוג מדינות, חוב של מדינות ואיתנות פיננסית של מדינות, הציבה את ישראל במעקב עם אפשרות של הורדת דירוג. נכון לעכשיו אין שינוי בדירוג החוב, אך שינוי זה עשוי להתבצע במידה שיחריפו האירועים בשטחים ובישראל.

פיץ' תעקוב, עם אפשרות להורדת דירוג, גם אחרי החוב במט"ח, גם אחרי החוב במטבע המקומי, גם לטווח ארוך וגם לטווח קצר.

בפיץ' מסבירים כי המצב המדיני-פוליטי של ישראל הידרדר מאוד מאז העדכון האחרון בדצמבר 2000, שבו השאירה פיץ' את כל הדירוגים ללא שינוי, על אף שכבר החלה האינתיפאדה.

לטענתה, הסלמת הקונפליקט באזור עד לשימוש במטוסי קרב בתגובה להתקפות טרור, התקבלה בצורה רגועה על ידי ארה"ב, האו"ם והמדינות הערביות, ולהערכתה הסיכויים להשקטת המצב וחידוש שיחות השלום נראים עגומים.

בפיץ' קובעים כי הנזק הכלכלי לישראל מהמצב המדיני עשוי להיות חמור יותר ממה שחשבו קודם. יחד עם ההאטה הכלכלית בארה"ב, הירידה בביקוש למוצרי הטכנולוגיה המיוצרים בארץ ובעיות מקומיות בענף ההיי-טק בישראל, תהיה לדעת פיץ' הצמיחה בתמ"ג 2.5% במקרה הטוב - כלומר קיפאון במונחי צמיחה לנפש.

בסוכנות הדירוג מסבירים כי המצב הבטחוני המידרדר פגע בהכנסות בתיירות, בהשקעות מחו"ל ובענף הנדל"ן, בעוד שעל התקציב יש לחצים מכיוון הרשויות של מערכת הביטחון. לפיכך, אומרים בחברת הדירוג, יהיה קשה לישראל לעמוד ביעדיה לגירעון של 1.75% מהתוצר, וכי הגירעון צפוי לחרוג ממנו, לרמה של יותר מ-2%.

פעילים בשוק המטבע אמרו כי ההודעה של פיץ' היא חשובה, שכן זוהי פעם ראשונה שחברת דירוג בינלאומית מתייחסת בכובד ראש ובמלוא החומרה למצב הבטחוני בישראל. פיץ' הינה סוכנות הדירוג השלישית בחשיבותה אחרי מודי'ס ו-S&P, אבל לאחר ההודעה של פיץ' אין ספק כי גם השתיים הגדולות יאלצו להתייחס גם הן לדירוג החוב של ישראל. "אם עד עכשיו היתה איזו תחושה שבחו"ל לא מתעניינים במה שקורה כאן - עכשיו זה נגמר", אמר גורם בכיר בשוק המטבע, אשר העריך כי להודעת פיץ' תהיה מחר השפעה כלשהי על המסחר במט"ח ועל המסחר באיגרות החוב של מדינת ישראל הנסחרות בחו"ל.

תקופת המעקב לדירוג החוב של מדינה נמשכת בדרך כלל זמן קצר, שבו מחליטה הסוכנות אם לשנות את הדירוג או להורידו מ"מעקב".

פעילים בשוק המקומי: ההודעה של פיץ' היא חשובה מאוד

פעילים בשוק המטבע המקומי העריכו הערב כי ההודעה של פיץ' היא חשובה מאוד, מאחר שזוהי הפעם הראשונה שחברת דירוג בינלאומית מתייחסת במלוא כובד ראש ובמלוא החומרה למצב הבטחוני בישראל.

סוכנות הדירוג פיץ', אשר הציבה את ישראל במעקב שלילי אחרי החוב הלאומי שלה בעקבות המצב הבטחוני, הינה סוכנות הדירוג השלישית בחשיבותה אחרי מודי'ס ו-S&P, אבל לאחר ההודעה של פיץ' אין ספק כי גם השתיים הגדולות ייאלצו להתייחס גם הן לדירוג החוב של ישראל, ולא יהיה להם קל להתעלם מהאירועים הקשים של הימים האחרונים.

"אם עד עכשיו היתה איזו תחושה שבחו"ל לא מתעניינים במה שקורה כאן - עכשיו זה נגמר", אמר גורם באחד הבנקים הגדולים, אשר העריך כי להודעת פיץ' תהיה מחר השפעה על המסחר במט"ח ועל המסחר באיגרות החוב של מדינת ישראל הנסחרות בחו"ל.

בניגוד לאיגרות החוב הממשלתיות בישראל, נסחרות איגרות החוב של ישראל בשווקים הבינלאומיים במחירים המשקפים את המצב הבטחוני. בימים הראשונים של האינתיפאדה, למשל, ירדו מחירי האיגרות אך בהמשך התאוששו לאחר שהתברר כי האזור אינו נגרר עדיין למלחמה.

הודעתה של פיץ' עשויה ליצור לחץ של היצעים על איגרות חוב אלה, כמו גם על איגרות חוב של חברות ישראליות כגון חברת החשמל. חברת החשמל סיימה רק לפני מספר ימים הנפקה גדולה בהיקף של 600 מיליון דולר בשוק האג"ח הבינלאומי, הנפקה שזכתה לביקושים גם מהגופים הזרים וגם ממשקיעים מוסדיים ישראל שמיהרו לרכוש אג"חים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully