וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וישיי דורשת 4 מ' ד' תוספת מענק כתנאי להשקעה מיידית של 40 מ' ד' בנגב

הארץ

23.5.2001 / 7:51

על פי מפתח המענקים של חוק הנגב, תוספת המענק שוישיי תוכל לקבל היא שני מיליון דולר

מאת אורה קורן

חברת וישיי מתנה השקעה מיידית של 40 מיליון דולר בנגב בתוספת מענק בסך 4 מיליון דולר - בהסתמך על חוק הנגב. עם זאת, על פי מפתח המענקים של חוק הנגב, תוספת המענק שוישיי תוכל לקבל היא שני מיליון דולר. זאת, בתנאי שיוחלט לדון מחדש בתוכנית ההשקעה שלה בנגב, שאושרה בסוף 2000.

היקף ההשקעות בתוכנית מגיע ל-310 מיליון דולר. החברה קיבלה מענק בשיעור 20% מגובה ההשקעה, על פי החוק לעידוד השקעות הון. ואולם עם העמקת המשבר בענף ההיי-טק בחודשים האחרונים, וישיי הודיעה על הקפאת השקעות חדשות בעולם ובישראל.

בתחילת 2001 התקבל בכנסת חוק הנגב המאפשר מתן מענק של עד 30% להשקעות גדולות. בעקבות זאת, וישיי הגישה תוכנית להשקעות חדשות בנגב, הכוללות השקעת 70 מיליון דולר בהקמת פאב - מפעל לייצור פרוסות סיליקון, ו-180 מיליון דולר שהיו מיועדים להרחבת הפעילות בצפון המדינה.

זאת, בנוסף לתוכנית השקעותיה בדרום, שכבר אושרה, ושעליה ביקשה לקבל מענק מוגדל על פי חוק הנגב. מדובר בהשקעת 40 מיליון דולר מתוך 310 מיליון דולר ב-5 שנים.

וישיי הבהירה כי ביצוע מיידי של ההשקעה שתלווה, לכשתושלם, בהעסקת מאות עובדים, מותנית בקבלת מענק בשיעור 30%, על פי חוק הנגב. היקף המענק על פי דרישת וישיי הוא 12 מיליון דולר, לעומת 8 מיליון דולר שאושרו לה בשלהי 2000.

שיעור המענק בחוק הנגב נקבע על פי נוסחה המשקללת תעסוקה וגובה שכר. על פי הנוסחה, ההשקעה של וישיי זכאית למענק של כ-25%, לכל היותר; כלומר, ל-10 מיליון דולר.

עם זאת, במשרד האוצר מתנגדים לדיון מחדש בתוכניות שכבר אושרו, מחשש לפרץ של בקשות חוזרות. מקורבים לדיונים בבקשת החברה הוסיפו כי על פי נוסחת חוק הנגב, גם ההשקעה הנוספת של וישיי, 70 מיליון דולר בהקמת פאב, לא זכאית למענק שחורג מחוק עידוד השקעות הון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully