וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה של 21% במכירות הדלקים והשמנים של סונול הפילה את רווחי גרנית הכרמל ברבעון ל-12.8 מ' ש'

שלומי גולובינסקי

23.5.2001 / 9:39

הכנסות גרנית ירדו ב-17% ל-891 מיליון שקל; במקביל, סבלה גרנית מהפסד על מלאי תפעולי ברבעון בגלל ירידת מחירי הדלקים בעולם

הרבה פעילות ועניין מרכזת לאחרונה חברת גרנית הכרמל שבשליטת משפחת בורוביץ' וקבוצת גלנקור העולמית. זה התחיל בהשתתפות במכרז להתפלת מי ים בהיקף של 50 מיליון קוב בשנה ונמשך ברכישת השליטה בחברת הצבעים טמבור מידי דסק"ש ב-109 מיליון דולר.

בינתיים, נראה כי הכניסה לתחומי פעילות חדשים יכולה להועיל מאוד לגרנית, משום שהאחזקה העיקרית שלה, חברת הדלקים סונול (100%), מדשדשת, כאשר היא מדווחת על ירידה חדה במחזור הפעילות שלה ברבעון הראשון של השנה. רשת סונול כוללת נכון להיום 193 תחנות דלק ציבוריות - 92 מהן מופעלות על ידי חברות שבשליטת סונול.

מכירות גרנית הכרמל בשלושת החודשים הראשונים של השנה הסתכמו ב-891 מיליון שקל כולל היטלים ממשלתיים ובכ-582 מיליון שקל ללא היטלים ממשלתיים. מדובר בירידה של 17% לעומת הכנסות של מיליארד שקל כולל היטלים ממשלתיים ברבעון המקביל אשתקד.

מכירות מוצרי הדלקים והשמנים בשלושת החודשים הראשונים של השנה הסתכמו ב-421 אלף טון, המהווים ירידה של 21% לעומת מכירות דלקים ושמנים בהיקף של 533 אלף טון ברבעון המקביל. בגרנית מסבירים את הירידה בהאטה בפעילות הכלכלית במשק, בעקבות האירועים הבטחוניים שהחלו בחודש אוקטובר האחרון ונמשכו גם ברבעון הראשון.

הירידה במכירות הובילה לירידה ברווח הגולמי ל-133 מיליון שקל, לעומת רווח גולמי של 145 מיליון שקל ברבעון המקביל. בגרנית הכרמל נותנים לירידה ברווח הגולמי הסבר נוסף: הפסד על מלאי תפעולי ברבעון הראשון לעומת רווח על מלאי תפעולי ברבעון המקביל. מדובר בהפרשים בין עלויות רכישת המלאי והשווי שלו ברבעון - שמשתנה מעת לעת בגלל עלייה/ירידה של מחירי הדלק בעולם.

אשתקד נהנתה גרנית מעליית ערך של מלאי הדלקים שברשותה, ואילו ברבעון הראשון היא נאלצה לספוג ירידה בשווי מלאי הדלקים שרכשה לצורך מכירה בגלל נפילה במחירי הדלקים בעולם.

הרווח התפעולי של גרנית הכרמל הסתכם ברבעון הראשון ב-32.7 מיליון שקל - ירידה של 20% לעומת הרווח התפעולי שנרשם ברבעון המקביל. הרווח התפעולי שהשיגה גרנית ברבעון הראשון מהווה 5.6% ממחזור המכירות, לעומת רווח תפעולי שהיווה 5.8% מהמכירות ברבעון המקביל.

הרווח הנקי של גרנית הכרמל ברבעון הראשון נפל ב-34% (בנטרול השפעת יצרנית המצברים וולקן שנמכרה לקבוצת פוקוס) ל-12.8 מיליון שקל. ללא נטרול וולקן מדובר בירידה של 28% ברווחי גרנית הכרמל.

מנגד, נהנתה גרנית מירידה של 30% בהוצאות המימון שלה ברבעון הראשון ל-16.6 מיליון שקל, כתוצאה משיעורי ריבית שקלית ריאלית נמוכים יותר ברבעון הראשון של השנה לעומת הרבעון המקביל, מהכנסות מימון על עודף נכסים דולריים ומקיטון באשראי בנקאי לעומת הרבעון המקביל.

בראשית חודש ינואר קיבלה גרנית מקרן ההון סיכון JVP כ-42 אלף מניות של חברת פריסייס ששוויין כיום עומד על 1.1 מיליון דולר. בחודש פברואר קיבלה גרנית, לאחר עיכובים ודחיות, את חלקה במכירת כרומטיס ללוסנט . מדובר ב-137 אלף מניות ששוויין כיום עומד על 1.3 מיליון דולר. בנוסף, מחזיקה גרנית ב-11 אלף מניות של אוויה (שפוצלה מלוסנט) בשווי של כ-100 אלף דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully