וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מזרזים הליכים: תקנות חדשות לדיון מהיר בתובענות עד לסכום של 50 אלף שקל

הארץ

23.5.2001 / 10:29

מהתקנות עולה כי הדיון בתובענה בסדר דין מהיר יסתיים בתוך יום אחד; תחילתן בספטמבר 2001

מאת עו"ד דרור וינוגרד

לפני מספר ימים חתם שר המשפטים על תיקון חדש לתקנות סדר הדין האזרחי. התיקון מוסיף לתקנות פרק חדש העוסק ב"תובענות בסדר דין מהיר".

על פי הגדרת התקנות, הוראות הפרק החדש יחולו על כל תובענה המוגשת לבית משפט השלום כשסכום התביעה או שווי הנושא אינו עולה על 50 ש"ח, למעט תובענה ייצוגית (או כזו שהוגשה בקשה להכיר בה ככזו) ולמעט תובענות על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

הוראות הפרק מגדירות את דרכי ההגשה של כתב תביעה בסדר דין מהיר (בצירוף תצהיר ואסמכתאות משפטיות), את המועדים ואת סדרי הדין בכל הנוגע לתביעה שכנגד, הודעה לצד שלישי, כתבי תיקון וכדומה.

עוד מגדיר הפרק את דרכי הדיון המוקדם, קובע כי ככלל יוגשו תצהירי עדות ראשית, קובע כי תקוים לכל היותר ישיבה מקדמית אחת, אם יש בה צורך כדי ליעל את הדיון, והיא תהיה "ככל הניתן" לא יאוחר משלושים ימים ממועד הגשת כתב ההגנה האחרון ולא ישב בה "במידת האפשר" השופט או הרשם הדן בתובענה.

בנושא בקשות הביניים בתיק ניתנת לבית המשפט, בין השאר, סמכות "לדחות את הבקשה על אתר, אם שוכנע כי אינה מחייבת תשובה או שהיתה השהייה בלתי מוצדקת בהגשתה או שהיא קנטרנית".

הדיון בתובענה בסדר דין מהיר יסתיים בתוך יום אחד, אולם במידת הצורך רשאי בית המשפט לקבוע מועדים נוספים, ככל הניתן ברציפות. התקנות מגבילות את השופט שלא לדחות את המועד לדיון בתובענה ביותר מארבעה עשר ימים מיום הדיון האחרון בה אלא באישור נשיא בית המשפט או סגנו. עוד קובעות התקנות כי בית המשפט יתן פסק דין עם תום הדיון ולכל המאוחר בתוך 14 ימים, ונקבע כי פסק הדין יהיה "מנומק באופן תמציתי", אלא אם סבר בית המשפט כי יש צורך בהנמקה מפורטת.

תחילת תוקפן של התקנות, החל משנת המשפט הקרובה, דהיינו 1 בספטמבר 2001 מטרתן של התקנות, כפי שעולה מנוסחן, היא לייעל ולקצר את הדיון בתביעות שסכומן או שוויין נמוך ואשר ההנחה היא כי גם הסוגיות המשפטיות העולות בהן הן פשוטות יותר.

התקנות מבקשות להכניס את כל שלושת ה"שחקנים במשחק" (התובע, הנתבע ובית המשפט) לסד ולחייב אותם לסיים את הדיון המשפטי במהירות האפשרית. הדבר נעשה על ידי הגבלה של "כללי המשחק" של כל צד.

הצדדים מחויבים בצמצום ובמיקוד של כתבי הטענות, מוגבלים ביכולת התמרון שלהם במסגרת הדיון המוקדם ובהגשת בקשות ביניים, ובית המשפט מוגבל בזמן שעליו להקדיש לדיון המוקדם ולשמיעת הראיות, בזמן שבמסגרתו עליו לתת פסק-דין ומגבלות נוספות.

יש להעיר כי גם לפני התיקון הנוכחי כוללות תקנות סדר הדין האזרחי הוראות רבות הבאות לייעל את הדיון, למנוע סחבת ותמרונים משפטיים שלא לצורך על ידי הצדדים והוראות הבאות לתחום את זמן הדיון, לקבוע כי יהיה ברציפות, לקבוע זמן מקסימלי במסגרתו על בית המשפט לתת פסק דין ועוד.

כידוע לכל, פעמים רבות (רבות מדי) - הוראות אלה לא מקוימות לא על ידי הצדדים ואף לא על ידי בית המשפט עצמו. אם זו תהיה ההתייחסות גם להוראות התיקון החדש, הרי שהנסיון לייעול יוליד סירבול ולא יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully