וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בשני רבעונים מחקה אי.סי.איי רווחים של ארבע שנים

הארץ

24.5.2001 / 8:26


"התוכנית העסקית שלנו לשנה הקרובה מניחה צמיחה נמוכה מאוד, אם בכלל" - כך אומר דורון ענבר, מנכ"ל חברת אי.סי.איי , שפירסמה את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון הראשון. דו"חות אלה היו גרועים אף יותר מכל התחזיות הפסימיות מאוד של האנליסטים והחברה עצמה, אך מה שגרוע עוד יותר היא העובדה שבאי.סי.איי לא צופים שיפור בהכנסות גם ברבעונים הקרובים.

להערכת ענבר, במקרה הטוב היא תצמח השנה ב-5%. עם זאת, צופה ענבר כי ברבעון האחרון של 2001 תצליח אי.סי.איי, שכמעט זכתה בעבר בתואר "נוקיה הישראלית", לחזור לרווחיות. השוק אכן זקוק להבטחה זו של ענבר לאחר שברבעון הראשון של 2001 הפסידה החברה 256.4 מיליון דולר - יותר מהיקף הכנסותיה ברבעון. למעשה, בשני הרבעונים האחרונים, שהיו ללא ספק הגרועים בתולדות החברה ואולי אף בתולדות ההיי-טק הישראלי, הפסידה אי.סי.איי כמעט את כל מה שהרוויחה בארבע השנים האחרונות, שהיו השנים הטובות שלה.

ענבר מקווה כי יצליח להחזיר את החברה לפסי הצמיחה באמצעות קיצוצים מקיפים בעלויות התפעוליות. לדבריו, במסגרת זו הקפיאה החברה את משכורות ההנהלה, והורידה את מספר הטיסות ואת התנאים הכלליים לעובדים. ואולם, הצעד הדרמטי ביותר היו פיטורי 1,400 עובדי אי.סי.איי. "הפיטורים עדיין לא התבטאו ברבעון הראשון, שכן חלקם הגדול הושלמו רק בשבועות האחרונים", אומר ענבר. למרות שהפיטורים הושלמו רק ברבעון השני, אומר ענבר כי מרבית ההפרשות לתשלומי פיצויים (כ-80%) כבר נרשמו בתוצאות הרבעון הראשון.

אי.סי.איי המשיכה במסורת ניקוי האורוות, שבה פתחה לפני שנה, וגם ברבעון הראשון רשמה מחיקות אדירות שהובילו אותה להפסד של רבע מיליארד דולר. השורה הבולטת ביותר בדו"ח של אי.סי.איי היא מחיקת מלאי של 95 מיליון דולר. לדברי ענבר, לא פסחה המחיקה על אף אחת מהחטיבות. ואולם, את המכה העיקרית ספגו אינוביה, המתמחה בפתרונות גישה לרשתות רחבות פס באמצעות מודמי ADSL, ולייטסקייפ, החטיבה האופטית של אי.סי.איי.

"באינוביה מחקנו את מלאי המוצרים הישנים המיועדים לפס הצר, ובלייטסקייפ מחקו את מוצרי SDH הישנים יותר, שבימים אלה מוחלפים על ידי מערכות XDM שאמורות להתחרות באלו של כרומטיס. בנוסף למחיקה, הנתון המפתיע הוא רמת המלאי הנוכחית שנותרה עדיין גבוהה מאוד באי.סי.איי. לאחר מחיקת המלאי מחזיקה כיום החברה מלאי בשווי 380 מיליון דולר, כלומר יותר מהיקף המכירות הרבעוני שלה. "המלאי הנוכחי אולי גבוה, אך הוא לא יוביל למחיקה מכיוון שהוא מורכב מחומרים שמשמשים אותנו להרכבת המערכות. אולי קנינו יותר מדי חומרים ורכיבים, אבל ברבעונים הקרובים פשוט נפסיק את הרכש", אומר ענבר.

אי.סי.איי לא הסתפקה רק במחיקת מלאי ומחקה גם 90.5 מיליון דולר בנכסים ובגין שינויים מבניים. לדברי ענבר, נובעת הוצאה זו מהפסקת פעילות מחקר ופיתוח של אינוביה ואינווייב בארה"ב. המחיקה האחרונה נראית זעומה לעומת שתי האחרות, שכן היא הסתכמה ב-30 מיליון דולר "בלבד". מחיקה זו נבעה מהפחתת שווי נכסי ומכירה של נכסים מסוימים שהיו לאי.סי.איי, אך ענבר מסרב לפרט את ההרכב המדויק של הנכסים.

גם בשורת ההכנסות הצליחה אי.סי.איי להפתיע לרעה ולהציג הכנסות שנגעו בטווח התחתון של התחזיות שנתנה עם פרסום התוצאות לרבעון הקודם. החברה סיימה את הרבעון הראשון של 2001 עם הכנסות של 252.5 מיליון דולר - ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל ב-2000, שגם בו הונמכו ציפיות השוק. עקב מחיקת המלאי רשמה אי.סי.איי הפסד בשורת הרווח הגולמי, שהסתכם ב-26.4 מיליון דולר. ההפסד התפעולי היה 242.6 מיליון דולר, לאחר שכל החברות הבנות סיימו את הרבעון בהפסד תפעולי.

עקב כל המחיקות וההפסדים התזרים מפעילות היה כמובן שלילי, ונסק לשיא של 190 מיליון דולר. ההפסד למניית אי.סי.אי היה 2.77 דולרים, והמניה הגיבה לחדשות רעות אלה בנפילה של 8% במהלך המסחר בוול סטריט. בסיום המסחר היא נחתה במחיר של 7 דולרים, המשקף שווי של 630 מיליון דולר לאי.סי.איי. שווי זה מוכיח כי פיצול אי.סי.איי יותר "הטביע" את ערכה מאשר הציף אותו, כפי שקיוו בחברה ובשוק. התבוננות בתוצאות העסקיות של כל חברה בת בנפרד שפורסמו בראשונה הפעם, מסבירות מדוע לא התממשו התקוות. כל חמש החטיבות סיימו את הרבעון הראשון בהפסד תפעולי, כשאינוביה (חטיבת ה-ADSL) אף רשמה הפסד גולמי של 6.2 מיליון דולר.

בכל אחת מהחטיבות ירדו ההכנסות לעומת הרבעון הקודם, ובחלקן אף לעומת הרבעון המקביל ב-2000. החברה המוצלחת ביותר היתה אנאביס, המתמחה בפיתוח מערכות קרוס קונקט לניהול הפס הרחב אצל ספקיות תקשורת. החברה סיימה את הרבעון עם הכנסות של 36.7 מיליון דולר - עלייה של 14% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2000. ההפסד התפעולי הסתכם ב-1.3 מיליון דולר. ענבר אינו מוכן לתת תחזית מדויקת לרבעונים הקרובים, אך אומר כי בשוק של אנאביס הראות נמוכה מאוד. הדבר נכון גם לגבי לייטסקייפ, שנחשבה לדובדבן של אי.סי.איי, אך בינתיים היא אחת החברות המאכזבות ביותר.

הכנסותיה הגיעו ברבעון האחרון ל-53.4 מיליון דולר - ירידה של 15% לעומת התקופה המקבילה ב-2000. ההפסד התפעולי היה 4.4 מיליון דולר. "היתה התקדמות במכירת מערכות XDM, המחליפות את הדור הישן של SDH, וביצענו התקנות אצל כמה לקוחות חשובים באירופה", מציין ענבר, "ואולם, יש האטה מורגשת בשוק ולכן ייתכן כי לייטסקייפ לא תצמח כלל בשנה הקרובה", הוא מוסיף. החברות המבטיחות יותר הן אינוביה ואינווייב, שלגביהן מדגיש ענבר כי הראות טובה ואף מרמזת על צמיחה בולטת על בסיס שנתי.

אינווייב הציגה צמיחה גם ברבעון האחרון שאותו סיימה עם הכנסות של 35.1 מיליון דולר - גידול של 60% לעומת הרבעון הראשון של 2000. עם זאת, הרווח הגולמי שלה היה 32% בלבד ובשורה ההפסד תפעולי היא רשמה הפסד של 3.6 מיליון דולר. אינווייב פועלת בשוק של מערכות גישה אלחוטיות לרשתות תקשורת רחבות פס.

גם באינוביה הראות הטובה, אך האתגר המרכזי של החברה כיום הוא מעבר לרווח גולמי. הכנסות החברה שהסתכמו ב-63.6 מילי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully