וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמנכ"ל הכספים של רשת, חיים זמל: "אין שום סיכוי שבעולם שנציג רווח בשנה הבאה"

רוני קורן-דינר

24.5.2001 / 20:34

צניחת הרייטינג ממשיכה להכות בזכיינים: רווחי רשת הצטמצמו ב-33% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת

מדו"ח פועלים תקשורת המתפרסם היום עולה כי זכיינית ערוץ 2 רשת הרוויחה ברבעון הראשון של השנה 3 מיליון שקל נטו - כ-33% פחות מהרבעון המקביל בשנת 2000, אז הרוויחה 4.5 מיליון שקל. פועלים תקשורת מחזיקה ב-26% מרשת.

רשת משדרת שלושה ימים בשבוע - ראשון, רביעי ושבת - לאחר שקיבלה לידיה את השבתות באוגוסט 2000. הירידה ברווח הנקי של רשת בתקופת הדו"ח בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד (למרות שבתקופה המקבילה שידרה רק יומיים בשבוע) מוסברת בירידה בהכנסה הממוצעת ליום שידור ומעלייה בעלויות הפקת המשדרים.

עלויות הפקת המשדרים הסתכמו בכ-66.6 מיליון שקל, בהשוואה ל-42.7 מיליון ברבעון המקביל ב-2000 - עלייה בשיעור של 55.9%.

לדברי חיים זמל, סמנכ"ל הכספים של הזכיינית, הירידה הממוצעת בהכנסה ליום שידור מסתכמת אומנם ב-3% בלבד, אולם עלויות הפקת המשדרים התנפחו מאוד: גידול של 50% לפחות בתקציב חברת החדשות (בהתחשב באירועים הבטחוניים ובתקופת הבחירות); דמי זיכיון מוגדלים ששולמו לרשות השנייה בסך 520 אלף שקל לחודש וירדו ל-410 אלף רק במארס (לאחר התערבות בג"ץ); ולוח משדרים המושפע מהעונתיות - לוחות המשדרים של החורף הם תמיד המושקעים והיקרים ביותר, בשל שיעורי הצפייה הגבוהים יחסית לעומת הקיץ.

בתקופת הדו"ח הסתכמו הכנסות רשת מפרסומות ב-77 מיליון שקל, בהשוואה לכ-54.6 מיליון ברבעון הראשון אשתקד - עלייה בשיעור של 42.3%. העלייה מוסברת בעיקר בחילופי הימים בין הזכייניות. מלבד יום שבת, רשת החזיקה עד ינואר 2001 בימים שני וחמישי, והימים הנוכחיים - ראשון ורביעי - נחשבים טובים יותר בשיעורי הצפייה.

אולם, זמל צופה כי כל התמונה עומדת להשתנות בעקבות כניסתם של הערוצים המסחריים החדשים לשוק התקשורת. על פי דו"חות הנמצאים בידי הזכייניות, הן עומדות לספוג הפסדים בשיעור של 80-140 מיליון שקל בשנת הפעילות הראשונה של הערוץ המסחרי החדש וערוץ החדשות הייעודי. "אלה תחזיות שאני מכנה 'מקום טוב באמצע'", אומר זמל, "המצב בהחלט עלול להיות גרוע יותר. עם הגידול בהיצע שטח הפרסום בטלוויזיה פי 4 (כולל הערוץ הייעודי ברוסית), אין שום סיכוי שבעולם שנציג רווח בשנת 2002".

בנוסף, מסתמנת ירידה תלולה ברייטינג של ערוץ 2: על פי סקר שנערך על ידי מכון רותם בסוף אפריל (502 נשאלים בני 18 ומעלה בקרב האוכלוסייה היהודית), 39.2% מהנשאלים צופים בערוץ זה פחות מאשר בתקופה המקבילה ב-2000, לעומת 26.8% שדיווחו כי הם צופים בערוץ 2 יותר.

לדברי זמל, התחרות על לב הצופים תהיה כמעט בלתי אפשרית ותתבטא באופן מובהק בהכנסות. "בדומה לחברות הכבלים, יהיה עכשיו מרוץ התחמשות בתוכן יקר ואיכותי בקרב הזכיינים כדי לעמוד בתחרות", אומר זמל. "אחרי שני רבעונים לא יהיה מי שיממן את זה. רמת ההפקות תלך ותרד, הצופים יברחו ומחירי הפרסום יצנחו. אולי רק בסוף, אחרי שנתיים בערך, כשיהיו לנו כאן שידורים ברמה של הטלוויזיה האיטלקית - מחירי הפרסום יתייצבו. כולם ישלמו מה שהם משלמים עכשיו, אבל תמורת הרבה פחות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully