וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דה בירס הודיעה באופן רשמי על השעיית פעילותה באנגולה - בגלל כניסת לבייב

הארץ

25.5.2001 / 8:15

לפי ההסכם בין ממשלת אנגולה ללבייב משווק האחרון את כל היהלומים הנמכרים באנגולה בהיקף של כ-800 מיליון דולר לשנה

מאת אורה קורן

שלב נוסף במאבק היהלומנים על השליטה ביהלומי אנגולה הגיע אתמול לסופו, כאשר מונופול היהלומים העולמי, חברת דה בירס, הודיעה רשמית על השעיית פעילותה באנגולה. דה בירס נאלצה להפסיק לפעול באנגולה עקב הסכם הבלעדיות שחתמה הממשלה בתחילת 2000 עם היהלומן הישראלי לב לבייב.

מקורות בענף הישראלי אמרו כי בשנה האחרונה נעשו מאמצים מצד יהלומנים שנאלצו להפסיק לפעול באנגולה לשנות את הסכם הבלעדיות של לבייב, אבל אנגולה - בעידודו של לבייב - דחתה את הצעות הפשרה.

לפי ההסכם, משווק לבייב את כל היהלומים הנמכרים באנגולה בהיקף של כ-800 מיליון דולר לשנה. השיווק מתבצע באמצעות קונסורטיום אסקורפ הכולל את לבייב, חברת אומגה הבלגית וממשלת אנגולה. ההסדר קיבל את ברכת האו"ם כמנגנון למניעת כניסת יהלומי דמים לשוק העולמי (יהלומים הנמכרים על ידי המורדים בחלק מאפריקה ומממנים מלחמות אזרחים). עם היהלומנים שנאלצו להפסיק את פעילותם נמנים משפחת שטיינמץ וחברת טמפלסמן האמריקאית.

בהודעה שפירסמה אתמול הבהירה דה בירס כי החליטה להשעות את השקעותיה ופעילויות נוספות שלה באנגולה, כתוצאה ממבוי סתום במגעיה עם ממשלת אנגולה למימוש הסכמים שנחתמו איתה. ב-1990 אישרה ממשלת אנגולה הסכם כולל שנחתם בין דה בירס לאנדיאמה, חברת היהלומים הממשלתית של אנגולה. בהסכם קיבלה דה בירס זיכיון לכרות יהלומים באנגולה, והתחייבה להשקיע בפעילויות כרייה עד 50 מיליון דולר ולספק הלוואה לאנדיאמה בסכום דומה.

בהודעתה אתמול ציינה דה בירס כי עמדה בהתחייבויותיה בהסכם. למרות זאת, ציינה כי בפברואר 2000 פירסמה ממשלת אנגולה החלטה על השעיית כל ההסכמים הקודמים שנחתמו עם יהלומנים, והודיעה על חקיקה חדשה להסדרת שיווק היהלומים. דה בירס פתחה במגעים להחזרת ההסכם בינה לאנדיאמה לתוקף, ואף הגישה כמה הצעות פשרה, ואולם אלה נדחו על ידי ממשלת אנגולה. בשלב זה לא ברור אם מדובר בהחלטה על הפסקה מוחלטת של פעילות או השעיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully