וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל יאשר למייקל שטיינהרדט להישאר בעל השליטה בבנק הספנות

הארץ

25.5.2001 / 8:21

כך אמר בכיר המקורב למו"מ; לדבריו, ההחלטה על כך צפויה להתקבל בשבועות הקרובים

מאת עמית שרביט

בנק ישראל צפוי לאשר למייקל שטיינהרדט להישאר בעל השליטה בבנק הספנות - כך אמר בכיר המקורב למו"מ; לדבריו, ההחלטה על כך צפויה להתקבל בשבועות הקרובים. הבכיר אמר כי הסיבה לדחיית בקשתם של שמואל, אברהם ודני דנקנר מלפני כחצי שנה, לרכוש את השליטה בבנק במסגרת מכרז, היתה חוסר שביעות הרצון בבנק ישראל מכוונתם למכור את פעילותו הבנקאית ולהשתמש בו כפלטפורמה לפיתוח פעילות עסקית. בעבר נדחתה גם בקשתו של גד זאבי, שמכר את השליטה בבנק ב-1992 לשטיינהרדט, לרכוש אותו בחזרה.

הצורך במכירת הבנק התעורר כאשר קבוצת אריסון דנקנר, שבה שותף שטיינהרדט, רכשה את השליטה בבנק הפועלים. בנק ישראל אוסר על בעלויות צולבות של משקיע בשני בנקים ישראליים, ולכן נדרש שטיינהרדט למכור את השליטה בבנק הספנות.

רכישת השליטה היתה מאפשרת שימוש בתשתית הבורסאית של הבנק ובהון העצמי הגדול שלו - 227 מיליון שקל. משפחת דנקנר היתה המועמדת המובילה לרכישת השליטה בבנק הספנות לפני כחצי שנה, ואולם בנק ישראל לא אישר את העסקה והמכרז בוטל. אחד ההסברים לביטול המכרז היה הבעלויות הצולבות שייווצרו לדני דנקנר בבנק הפועלים ובבנק הספנות.

לדברי אותו בכיר, בנק ישראל חשש מחוסר יציבות בבנק הספנות ונטישת לקוחות המונית, בתקופה שבין אישור המכירה לשלב שבו תמכור משפחת דנקנר את פעילותו הבנקאית. מדובר בתקופה ממושכת שסופהלא ודאי, אשר בה המועמדים חשופים לבדיקות חושפניות. בין השאר הם נדרשים לחשוף אתכל עסקיהם, התחייבויותיהם, חשבונות הבנק שלהם והנכסים הפרטיים שבבעלותם.

מקורב למשפחת דנקנר טען כי בנק ישראל נתן אישור עקרוני למועמדות, ואולם המכרז בוטל מסיבה לא ידועה.

זו היתה הפעם השנייה שבה פסל בנק ישראל קונה לבנק הספנות. לאחר כמה ניסיונות למצוא משקיע, הגיע שטיינהרדט להסכם עקרונות עם זאבי - ולפיו האחרון ירכוש את הבנק בחזרה. בנק ישראל עיכב את העסקה במשך יותר משנה, שבמהלכה בדק את עסקיו של זאבי.

לבסוף קבע המפקח על הבנקים, יצחק טל, כי זאבי לא יוכל לרכוש את מניות הבנק בחזרה.

הסיבה לא פורסמה, ואולם ההערכות היו כי ההתנגדות לעסקה קשורה בעברו של זאבי בקניה, שם נקשר שמו להתמוטטות בנק. בעקבות כשלון העסקה ניתנה לשטיינהרדט ארכה למכירת השליטה עד לסוף 2000.

הרווח הנקי של בנק הספנות ברבעון הראשון של 2001 ירד ב-32%, והסתכם ב-3.9 מיליון שקל, לעומת הרבעון המקביל ב-2000 שבו הסתכם הרווח ב-5.9 מיליון שקל.

הרווח הנקי, בנטרול השפעת מדד בגין וידוע, ירד ברבעון הראשון של 2001 ב-20%, והסתכם ב-4.3 מיליון שקל, לעומת 5.4 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2000.

הרווח הנקי ללא השפעת מכירת רד ויז'ן גדל ב-6% והסתכם ב-3.6 מיליון שקל, לעומת 3.4 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2000.

התשואה נטו על ההון העצמי (בחישוב שנתי), בהתבסס על הרבעון הראשון של 2001, הגיעה ל-7.19%, לעומת 12.27% בתקופה המקבילה ב-2000. סך כל המאזן הגיע ל-1.209 מיליארד שקל, לעומת 1.156 מיליארד שקל בסוף 2000 ו-1.314 מיליארד שקל בסוף מארס 2000.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully