וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנתונים המאקרו כלכליים שלחו את הנאסד"ק לירידה של 1.4%; טריון זינקה ב-10.2%

רמי קפלן

25.5.2001 / 23:49

נתוני תמ"ג נמוכים מהציפיות וביקוש נמוך למוצרים בני קיימא קיזזו את העלייה השבועית של הנאסד"ק ל-2.4%; ECI ירדה ב-3.1% לשפל היסטורי

מטח של נתונים מאקרו כלכליים שלח את המדדים המובילים לירידות ביום המסחר האחרון של השבוע. מדד הנאסד"ק סיים את יום שישי ברמה של 2,251 נקודות בתום ירידה של 1.4%, שהובלה על ידי סיסקו ואורקל . מדד הדאו ג'ונס איבד 1.05% לרמה של 11,005 נקודות בעקבות ג'נרל אלקטריק (סימול:GE).

כך סיים מדד הנאסד"ק שבוע סכיזופרני. עד יום שלישי עוד נישאו מניות הטכנולוגיה על משב הרוח שעורר קיצוץ הריבית החמישי של הפד, בשישה ימים של עלייה מצטברת בת 11% (רציפות שלא היתה כמותה מאז פברואר 2000). ביום רביעי התמצתה האינרציה, המדד צנח ב-3%, ויחד עם הירידה היום, התקזזה העלייה השבועית המצטברת ל-2.4% בלבד.

את זרימת הנתונים פתח התמ"ג האמריקאי שצמח ב-1.3% ברבעון הראשון של 2001, לעומת ציפיות מוקדמות בוול סטריט לצמיחה של 1.4%-1.5%. בחודש שעבר עמדה ההערכה הרשמית הראשונית של משרד המסחר האמריקאי על 2% ועוררה אז אופטימיות רבה באשר ליציאה קרובה מהצפוי מן המיתון.

היום התברר כי הצמיחה היתה נמוכה יותר, בעיקר עקב הצטברות בלתי צפויה של מלאים, שגררה אחריה צמצום של היקפי הייצור. עם זאת, הנתונים אינם גרועים כל כך בהשוואה לצמיחה ברבעון הקודם, שעמדה על אחוז אחד בלבד, או בהשוואה לצמיחת המשקים באירופה.

אינדיקטורים נוספים שהעיקו היום על המסחר היו שיעור הזמנות למוצרים בני קיימא, שלעומת ציפיות לירידה של 2%, ירד בלא פחות מ-5% בחודש אפריל; ותוצאות סקר בטחון הצרכנים שגילה שחלה ירידה יחסית לרמת הביטחון שהופגנה בתחילת החודש.

צירוף הנתונים, המעיד על כך שהמשק האמריקאי לא נחלץ מהמיתון בינתיים, מתיישב גם עם דבריו של נגיד הבנק הפדרלי, אלן גרינספאן, מאתמול, כי הכלכלה האמריקאית חווה הפוגה בצמיחה הגבוהה שרשמה בעשר השנים האחרונות והחולשה עומדת להימשך, ככל הנראה, עוד מספר רבעונים.

הנגיד, לפיכך, הודיע כי הוא רואה את עצמו חופשי להמשיך ולקצץ בריבית גם בעתיד, ככל שהדבר יידרש. כזכור, קיצץ הפד השנה עד עתה את הריבית חמש פעמים, כל פעם במחצית האחוז. ידיעות מוקדמות על כוונות לקיצוצי ריבית משרות בדרך כלל אווירה טובה בוול סטריט, אך היום לא נראה זכר לתופעה הזאת.

ביום שני הקרוב יושבת המסחר בוול סטריט עקב קיומו של יום זיכרון באמריקה.

סרגון ירדה ב-8.9% אחרי שעלתה 24% ביומיים

בהתאם למגמת השוק נסחרו היום רוב המניות הישראליות בירידות שערים מתונות יחסית. את סיפור הירידה הבולט ביותר של היום סיפקה מניית אי.סי.איי שהצליחה לסיים את המסחר בירידה של 3.1% למחיר של 6.3 דולרים, אחרי שכבר הספיקה לאבד היום יותר מ-6% ולהגיע למחיר השפל ההיסטורי שלה, אותו קבעה בסוף אפריל.

אי.סי.איי השילה יותר מ-17% מערכה ביומיים האחרונים, ושוויה של החברה שחשבה פעם להיות "נוקיה הישראלית", עומד כעת על כ-580 מיליון דולר בלבד.

המניה הגיבה לדו"ח הקשה של בית ההשקעות סלומון סמית ברני, שחתך את המלצתו ל"נייטרלי" והציב מחיר יעד נמוך ביותר בן 7 דולרים, בהתבסס על הנחתו כי החברה תמשיך להפסיד השנה ואף ב-2002. בית ההשקעות פייפר ג'פרי פירסם דו"ח מתון יותר, אך חתך אף הוא את התחזיות השנתיות לביצועי החברה, והותיר את המלצת ה"נייטרלי" למניה, באין ציפייה לנסיקתה בעתיד הקרוב.

גם מניית מניית סרגון , יצרנית ציוד האינטרנט האלחוטי, בלטה בקרב היורדות כאשר תיקנה בירידה של 8.9% למחיר של 3.4 דולרים, זינוק בן יומיים של 24%, בעקבות הודעה על עיסקה גדולה עם חברה סינית.

יורדות בולטות נוספות הן מניית אמפל שאיבדה 5.2% למחיר של 4.9 דולרים, מניית מרקורי שירדה ב-3.8% למחיר של 67.6 דולר, ומניית קומברס , שמפגינה תנודתיות רבה לאחרונה, והורידה היום 3% מערכה למחיר של 63 דולר.

אורכית עלתה ב-7.5% - יום שישי ברציפות

בצד העולות התבלטה מניית טריון שזינקה ב-10.2% למחיר של 7.4 דולרים, במחזור גבוה. בכך השלימה המניה עלייה של 41% בשבעת ימים טובים רצופים, מאז צניחתה על רקע של מחיקות אסטרונומיות מאוחרות ממאזניה.

מניית נור עלתה ב-4.5% למחיר של 5.1 דולרים, ובכך צברה עלייה של 30% בשלושה ימי מסחר, מאז נגעה ברמת התמיכה בת ארבעת הדולרים בסיומו של המסחר ביום שלישי. לעלייה לא התלוו חדשות מיוחדות בקשר לנור, אולם נראה כי המשקיעים הגיעו למסקנה ששווי שוק של 50 מיליון דולר הינו נמוך מדי ביחס לפוטנציאל של יצרנית המדפסות הדיגיטליות, והחליטו לשלוח את מחירה לרמה גבוהה יותר.

עוד ישראליות שבלטו היום בעליות הן מניית אורכית שהוסיפה 7.5% למחיר של 2.7 דולרים, ועלתה זה היום השישי ברציפות, ומניית אלקטריק פיול שעלתה ב-6.9% למחיר של 3.9 דולרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully