וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצטער, המספרים לא מבשרים טובות ל-E*Trade

אדם לשינסקי

25.5.2001 / 18:52

החברה לא ממש צומחת, הכנסותיה בירידה, ולמרות שהגבירה נוכחות בשווקים הבינלאומיים, היא אינה רווחית

מעריצי הברוקר המקוון E*Trade (סימול ET) לקחו ללב את מה שכתבתי פה לפני כמה ימים, על כך שלחברה אין זכות קיום. אחד מהם כתב לי, בחיבה יתרה, "רק שיהיה לך מושג, הכנסות אי טרייד מגיעות ליותר ממיליארד דולר... תעשה את ההשוואה טיפש... למדת בכלל מינהל עסקים?" (תשובה: לא). מעריץ אחר נקט בגישה מאופקת יותר, הוא טען כי, "לחברת אי טרייד קו עסקי מוכח, מבוקש ובעל צמיחה יוצאת מן הכלל, עם 3.5 מיליון לקוחות והכנסות של יותר מ-1.5 מיליארד דולר, שרק ממשיכות לגדול".

טוב נו, אולי הפקפוק בזכות קיומה של אי טרייד לא היתה הגישה הנכונה. אם כן, הבה ננסח זאת אחרת: בתום 5 שנים, בה נחשבה החברה ליקירת המשקיעים, אי טרייד עדיין אינה קרובה יותר להצדיק את מיליארדי הדולרים שהושקעו בה, בעוד החברה ממשיכה לנסות להוכיח שמודל השירותים הפיננסיים באינטרנט עובד.

זה נשמע לכם מוגזם, נכון? ובכן, לא. אי טרייד גייסה 24.1 מיליון דולר לפני הנפקתה ב-1996, לפי המסמכים שהגישה. בהנפקה הציבורית הראשונה של החברה גויסו 46.4 מיליון דולר; בהנפקה חוזרת שבוצעה כעבור שנה גייסה החברה 188.8 מיליון דולר נוספים, סופטבנק השקיעה 400 מיליון דולר נוספים בשנת 1998. תוסיפו לכך את 395.9 מיליון הדולר שגייס בנק האינטרנט טלבנק (Telebanc) בהנפקה הציבורית הראשונה שלו (לפני שנרכש על ידי אי טרייד) ו-30.7 מיליון דולר נוספים בעסקת ורסוס (Versus), ותגיעו לסכום כולל של 1.05 מיליארד דולר שהושקע באי טרייד, באמצעות מניות בלבד. אי טרייד מכרה אג"ח להמרה בהיקף של 975 מיליון דולר, בהם 325 מיליון דולר השבוע. נוסף לכך, החברה הודיעה לאחרונה כי בכוונתה להנפיק מניות נוספות.

מה השיגה בכך? ובכן, כפי שכתבו לי חסידי החברה, הכנסות אי טרייד אכן מגיעות ליותר ממיליארד דולר בשנה. אך החברה לא ממש צומחת. הכנסותיה נמצאות בירידה קבועה, מסכום של יותר מ-400 מיליון דולר ברבעון הראשון של שנה שעברה, לסכום של 330 מיליון דולר ברבעון הראשון של שנת 2001. ולמרות שהיא מגבירה את נוכחותה בשווקים הבינלאומיים, ובכלל זה חנויות של ממש (האדם אינו חי על האינטרנט לבדו), היא אינה מרוויחה כסף. למעשה, החברה מעריכה כי תשרוף כ-50 מיליון דולר ברבעון בשלושת הרבעונים הבאים. גרגורי סמית', אנליסט ג'יי.פי מורגן, מציין כי, "החברה מתכוונת להגיע לתזרים מזומנים חיובי, מתי שהוא במחצית השנייה של שנת 2002". הבטחות, הבטחות.

השאלה האמיתית היא כמה זמן יקח לאי טרייד להרוויח בחזרה את המיליארד ויותר דולרים שהושקעו בה? זאת כמובן, אחרי ניתן יהיה להתחיל ליישם על החברה את העקרון המוזר של החזר הון. רק אז תוכיח החברה כי יש לה זכות קיום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully